Jak uwodzi drań

Okładka książki Jak uwodzi drań Sabrina Jeffries
Okładka książki Jak uwodzi drań
Sabrina Jeffries Wydawnictwo: BIS Cykl: Książęcy detektywi (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Książęcy detektywi (tom 3)
How the Scoundrel Seduces
BIS
2017-01-30
2017-01-30
Dorota Jankowska Lamcha

Tu mamy prawdziwy wulkan żywiołowości i temperamentu bohaterów, przy czym oboje są tak różni, że wiadomo było, iż muszą być razem - przeciwności się przyciągają :) Jedna cecha, która ich łączy, to absolutne oddanie i poświęcenie się dla rodziny. Rozmówki i utarczki słowne Tristana z Zoe wywoływały często u mnie uśmiech. Bardzo zgrabnie poprowadzona intryga i wykrywanie tajemnicy, a przy tym możemy dowiedzieć się nieco o obyczajach Cyganów. Czekałam na rozwiązanie sprawy z mściwym bratem Georgem - tu sprawa się wyjaśniła, a jednocześnie nie lada zaskoczeniem była dla mnie sprawa Zoe i jej rodziców.
Naprawdę warto przeczytać, uśmiechnąć się i jest to mile spędzony czas.

Świetna książka...

Świetna książka...

Pomysł fajny, ale język wypowiedzi głównych bohaterów... Ja w xxi wieku czułabym się skrępowana słuchając takich dialogów...

No i przyznam się bez bicia, nie wiem czy lepsza od wcześniejszej części, ale na pewno świetnie się bawiłam. Z całej gromady jest to zdecydowanie mój ulubiony brat, ale ciężko go nie lubić, za to bardzo chętnie ubić, miałam taki chwile . No i trafiła mu się bardzo fajna babka, wiedziała co chciała i co chciała to miała. Fajna akcja, super dialogi, zdecydowanie polecam na zimową chandrę. Teraz biegnę po kolejną część, której się niestety obawiam. Trzymajcie się cieplutko.

Tristan to francuski bękart, któremu ojciec na łożu śmierci zostawił Płomienia, rasowego ogiera. Jednak mściwy brat George, prawowity dziedzic, zniszczył testament w ogniu i nazwał Tristana koniokradem.
Po latach Tristan jest jednym z detektywów i szuka zemsty, a los pomaga mu stawiając na drodze Zoe.
Kobieta jest wyjątkowa z dwóch powodow: w pierwszej linii dziedziczy hrabiowski tytuł i jest jedyną, która nie mdleje pod naporem jego działań.
Tristan pomaga jej w znalezieniu cyganki, która prawdopodobnie jest jej matką.
Są iskry, jest szczypta zazdrości i nieco więcej zmysłowej bezczelności, do tego przygoda zaprawiona chęcią zemsty.
Jest amerykański dandys i cygańskie obozy, jest pobicie i odwet, a sposób w jaki pisarka rozwiązała problem z Georgem i Huckerem - piękna sprawa :)
Z wielką ochotą biorę się za ostatnią część i z wielkim żalem, wiedząc ze to już koniec.

Kobieta jest wyjątkowa z dwóch powodow: w pierwszej linii dziedziczy...

Arystokrata, a zarazem ojciec trojga synów, na łożu śmierci spisuje swoja ostatnią wolę, w której uwzględnia w spadku nieślubnego syna Tristana Bonnauda. W chwili gdy ten umiera, starszy z synów, George pali testament. Siedemnastoletni Tristan zostaje pozbawiony wszystkiego co do tej pory posiadał i odprawiony przez przyrodniego brata. Chłopak poprzysięga zemstę. Mija trzynaście lat. Lady Zoe Keane ma odziedziczyć hrabiowski tytuł i pokaźny majątek. Jej ojciec nalega, by wyszła za mąż za kuzyna, którego nigdy w życiu nie widziała. Tu sprawy się komplikują, bo dziewczyna podejrzewa, że jej biologiczną matką może być cyganka o imieniu Drina. W tym celu wynajmuje detektywa Tristana. Czy uda się rozwikłać tę tajemnicę i uniknąć arystokratycznego skandalu? I co z zemstą na przyrodnim bracie?

Para głównych bohaterów bardzo przypadła mi do gustu. Zwłaszcza kreacja Lady Zoe, która zawsze wykorzystuje okoliczności i dostaje to, czego chce. Jest młodziutka, niedoświadczona, ale nie pozbawiona sprytu, za co z miejsca można ją polubić.

"- Czasami kobieta musi uciec się do małego podstępu, by osiągnąć swój cel."

Natomiast Tristan to człowiek uczciwy, bezpośredni, czasem sprawiający wrażenie grubiańskiego. Ale jedno jest pewne - niejednej kobiecie zawróci w głowie. Potrafi zaskoczyć na każdym polu.

"Nigdy jeszcze nie spotkała kogoś takiego jak on - tak bezpośredniego, tak grubiańskiego i tak... uczciwego."

Jednocześnie Tristan boi się wiązać, żyje po swojemu, od miłostki do miłostki, od łóżka do łóżka, nie chce zobowiązań, ale gdy poznaje Zoe, wszystko w co do tej pory wierzył, przestaje mieć dla niego znaczenie. Odkrywa w sobie pokłady miłości, uczuć, o których zupełnie nie miał pojęcia. Między tą dwójką zaczyna iskrzyć. Czy będzie w stanie stworzyć stały związek?

"Miłość była najniebezpieczniejszą trucizną na świecie. Nie chciał być jej następną ofiarą. To była droga do szaleństwa."

Jest coś, co silnie łączy główną parę bohaterów, czym zaskarbili sobie moje uznanie. Dla swoich rodzin gotowi są poświęcić wszystko, nie dbając o własne dobro i potrzeby. Autorka na ich przykładzie pokazuje jak ważna jest rodzina i więzy krwi lub ich brak. Dodatkowym niezwykle interesującym atutem powieści były fragmenty mówiące o społeczności cygańskiej, ich zwyczajach i tradycjach.

"Walczył o rodzinę tak jak ona. Poświęcał się dla rodziny tak jak ona. I bez wątpienia cierpiał, gdy ktoś mu nie ufał."

Sabrina Jeffries ciekawie poprowadziła fabułę, niektórych faktów nie ujawniając aż do samego finału. Prosty styl i język sprawiają, że czyta się bardzo szybko. Co z tego, że niekiedy schematycznie, ja z dużym zainteresowaniem śledziłam poczynania bohaterów, przeżywając wraz z nimi ich rozterki, obawy, a pod koniec strach o życie... Ich utarczki słowne przyprawiały mnie o salwy śmiechu.

"Jak uwodzi drań" to przyjemny romans historyczny osadzony w XIX-wiecznej Anglii o miłości, namiętności, zaufaniu, poświęceniu, kłamstwach, intrygach, tajemnicach. Polecam na odprężenie po ciężkim dniu. Nie trzeba znać poprzednich części, bo każda jest oddzielną historią.

I: 30 maj 2018
II: 27 marzec 2020

I: 30 maj 2018
II: 27 marzec 2020

Lady Zoe i Tristan za sobą nie przepadają. W ten sposób najkrócej i najlepiej można zaprezentować ich sytuację. Ona jednak potrzebuje detektywa, który dyskretnie i skutecznie zbada historię jej rodziny aby odkryć prawdę o jej pochodzeniu. Najlepszym kandydatem do wykonania tego zadania jest on. Każde kolejne spotkanie to kolejna okazja do ostrych pojedynków słownych i możliwość przekonania się, że przyciąga ich do siebie coś bardzo mocnego. Oboje się długo przed tym bronią - każde ma wiele do stracenia gdyby poddali się pochłaniającemu ich coraz bardziej uczuciu. Wszystko to jednak zejdzie na dalszy plan gdy ich dochodzenie odsłoni zaskakującą prawdę i wywoła prawdziwe zagrożenie.

,,Jak uwodzi drań" to trzeci tom serii o książęcych detektywach. Tutaj także w tle pojawi się wątek kryminalny ale będzie to właściwie pretekst do zbliżenia się do siebie bohaterów. Zoe i Tristan są tak od siebie różni, że aż podobni. Każda chwila gdy można ich obserwować skrzy się humorem, pasją i całą gamą innych emocji. Są pełni życia, pozytywnej energii oraz rozdarci między rodzącym się nowym dla nich uczuciem oraz powinnościami i społecznymi konwenansami. Zdają sobie sprawę, że ich związek nie ma prawa bycia ale podświadomie i na przekór rozsądkowi kontynuują go. Sprawia to z niecierpliwością czekamy na finał, kiedy wreszcie pokonają wszelkie przeciwności i wyznają sobie uczucia.

Powieść Sabriny Jeffries to przykład świetnie napisanego romansu historycznego. Lekki, zabawny, wciągający - czy coś trzeba więcej aby przyjemnie spędzić z nim popołudnie?

Ta seria ma w sobie to coś, czego nie znalazłam we wcześniejszych książkach Jeffries. Trzecia część, z Tristanem i Zoe jest moim zdaniem najlepsza z dotychczasowych tomów serii The Duke's Men, choć myślę, że czwarta (If the viscount falls),na którą poluję, również mnie nie zawiedzie.
Przede wszystkim bardzo dobrze nakreśleni są tu bohaterowie, oboje pełni temperamentu i żywiołowi, ich utarczki słowne wywoływały u mnie napady śmiechu. Czytając wprost czuć w powietrzu chemię między Zoe i Tristanem. Dziewiętnastowieczna Anglia i gorącokrwiści bohaterowie to udany przepis na bardzo dobry romans historyczny. Przy okazji można się dużo dowiedzieć o zwyczajach i społeczności cygańskiej. Polecam!

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne