Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści

Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf SA
historyczna
giovanna

Drugi tom opowieści o losach czwórki bohaterów Narodzin gniewu. Apogeum II wojny światowej. Ludzie próbują odnaleźć się w świecie, w którym rządzi nazistowski terror, a życie ludzkie wydaję się kruche i niepewne. Czy w czasach zagłady uda się ocalić miłość i przyjaźń? Jak wiele można poświęcić i jak daleko trzeba przesunąć granice moralności, by walczyć z wrogiem? Akcje sabotażu, operacje wywiadowcze, brutalna działalność Gestapo, zdrajcy i szmalcownicy, brawurowe ucieczki, a w tym wszystkim pojedynczy człowiek ze swoimi namiętnościami, wątpliwościami i słabościami, gdzie nic nie jest czarno-białe i oczywiste.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1309

Życie cudem jest

„Otchłań nienawiści” to drugi tom zyskującej na popularności sagi Joanny Jax. Autorka za sprawą pierwszej części podniosła samej sobie poprzeczkę bardzo wysoko, dużo przy tym ryzykując. Sugestywne „Narodziny gniewu”, z mocno zarysowaną historią i pełnokrwistymi postaciami, znalazły uznanie wśród czytelników. Czy z „Otchłanią…” będzie podobnie? Czy znajdą się jeszcze osoby, które zechcą przeczytać „Rzekę tęsknoty”, trzeci tom cyklu i kolejne?

Tymczasem jest rok 1941 i znów jesteśmy w Warszawie (choć to oczywiście nie jedyne miejsce akcji). Trwa okupacja, ludzie żyją w ciągłym zagrożeniu, a ich życie zmieniło się diametralnie. Na scenę wkraczają dobrze znani (i lubiani!) z poprzedniej części bohaterowie. Wracający do ojczyzny Julian Chełmicki, zakochana w nim Alicja Rosińska, lubiąca wygodę i dostatek Hanka Lewinówna i jej cwany brat Emil. Ich sytuacje życiowe mocno się skomplikowały, a oni sami mogli się dzięki temu wiele o sobie dowiedzieć. Pojawiają się też nowe twarze, jak choćby Szymon Wielopolski, Holly Evans czy Irena „Wariatka”.

Część ludzi żyje wspomnieniami, tęskni za beztroskim dzieciństwem tak brutalnie odebranym im przez wojnę. Koszmar ten dotyka tak młodych, jak i starych, zamożnych i biednych. Niektórzy tracą rozum i uciekają w obłęd, inni wybierają ucieczkę za granicę. Jeszcze inni zapominają o moralności, a czasem nawet udają patriotów gotowych oddać życie za ojczyznę, choć w rzeczywistości tak bardzo i za wszelką cenę chcieliby żyć… Wielu ląduje na Pawiaku, gdzie marzą już tylko o śmierci. Szczęśliwcy (?!?) zaś korzystają z uroków życia z okupantem, przy którego boku niczego im nie brakuje. A jeśli nie starcza im odwagi czy sił, to znajdują inną, bezpieczną przystań, np. u dobrodusznego profesora, wrażliwej lekarki czy w przytułku u sióstr. Niektórzy z nich dostrzegają wyraźnie położenie ojczyzny, są gotowi do poświęceń, nie brakuje im heroicznej wręcz odwagi, by ponieść męczeńską śmierć za ukochany kraj. Inni – do składania ofiary z siebie są gotowi, ale jedynie dla ludzi, których kochają. Zdarza się, że wówczas nie chcą się odkryć, zakładają maski, za których sprawą trudno odgadnąć, jakie mają zamiary. Bo idealnym człowiekiem „tak łatwo jest być, gdy wszystko układa się według naszych marzeń, i tak trudno, gdy życie zmienia swój bieg, wprowadzając w ludzie losy zakręty i zawirowania…” Owe zawirowania skłaniają jednakże do refleksji – zwłaszcza, gdy okazuje się, że to, w co wierzymy, nagle runęło z hukiem. Duchowe bankructwo, brak ideałów boli po stokroć. Mimo wszystko zawsze należy starać się być przyzwoitym – bez względu na położenie, potrzeby czy ambicje... W obliczu ogromu cierpienia, nieustannego zagrożenia i braku perspektyw, przychodzi myśl, że w trakcie wojny każda „chwila była na wagę złota. Każda minuta spokoju, miłości i błogiego snu była cennym darem, który należało szanować”. Tylko pogodne myśli mogły sprawić, że nie zauważało się mankamentów otaczającego świata. Trzeba było się nauczyć cieszyć z każdej, nawet najdrobniejszej przyjemności. Choćby takiej jak: „zapach świeżo ściętych kwiatów, które sprzedawały na mieście kwiaciarki, smak wiejskiego chleba wypiekanego na chrzanowych liściach”, czyjś śmiech, a nade wszystko bliskość drugiego… Tylko jak radować się w obliczu śmierci, rozdzielenia z bliskimi, bólu i cierpienia? Jak myśleć o przyjemności, gdy ukochany daleko albo z inną, a dziecko/rodzeństwo/ rodzice/ przyjaciele w nieustannym niebezpieczeństwie?

Bohaterowie Joanny Jax otrzymują od losu w drugim tomie tejże sagi lekcję pokory. Wiedzą już, że mimo obaw i trosk trzeba żyć normalnie i nie dać się wpędzić w koszmarne i pełne lęku myśli. Potrzebują jednakże potwierdzenia, że ich wybory są słuszne, że nie są złymi ludźmi, choć wciąż są wygodni, cyniczni i leniwi, albo mają inne (dużo cięższe!!!) grzechy na sumieniu. Mają już dość ciągłej walki nie tylko z okupantem/ wrogiem/ przeciwnikiem, ale i z własnym strachem czy własnymi uczuciami. Chcą wreszcie nacieszyć się sobą, swoją obecnością, piękną pogodą czy dobrym jedzeniem. Póki co nie mają na to szans, niestety. Muszą uwierzyć, że życie jest cudem, bo jak inaczej „wyjaśnisz, że (…) jesteś? Że myślisz, że czujesz. Cierpisz i radujesz się. Kochasz i nienawidzisz. Wierzysz i wątpisz. Czy jakakolwiek istota oprócz człowieka to potrafi? To cud, że możesz żyć. Bez względu na to, ile ów żywot potrwa…” Czekamy zatem w napięciu na trzeci tom, wierząc, że Joannie Jax nie zabraknie ani pomysłów, ani rozmachu w tworzeniu barwnych kolei losów swoich bohaterów.

Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Agnieszka Biczyńska

Wioleta Sadowska | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

"(…) jedyną rzeczą, jaką jesteśmy sobie winni, to uczynić nasze życie szczęśliwym".

Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak bardzo się cieszę, że kolejny tom sagi Joanny Jax został wydany tak szybko, czyli zaledwie trzy miesiące po premierze pierwszego tomu. Książka pt. "Narodziny gniewu" zdecydowanie rozbudziła mój czytelniczy głód na więcej, a "Otchłań nienawiści" pozwoliła mi jeszcze bardziej zżyć się z bohaterami tej serii. Nie mogło być inaczej.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków".

Trwa II wojna światowa. Czwórka głównych bohaterów znanych z pierwszej części, próbuje odnaleźć się w tej trudnej, wojennej rzeczywistości. Julian Chełmicki walczy w podziemiu okupacyjnym, praca...

Alicja | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

"Jeśli kogoś kochasz, zrobisz wszystko, żeby uchronić tę osobę przed całym złem świata" (str 119), ten cytat odnosi się do wielu postaci powieści. Miłość, przyjaźń, nadzieja, wolność, a także tytułowa nienawiść to motywy przewodnie drugiej części sagi. Ludzkie rozterki i dylematy w obliczu zawieruchy wojennej, gdzie nikt nie był sobą i postępował zupełnie inaczej niż w czasie pokoju. Okrucieństwo i bezwzględność okupanta i strażników więziennych, znajdujących przyjemność w znęcaniu się nad osadzonymi więźniami. Pragnienie śmierci, gdy traci się najbliższych, a życie wydaje się bezcelowe. Masowe mordy pod płaszczykiem ewakuacji i wywózki więźniów politycznych i niszczenie miast przez rosyjskich rodaków, obarczając winą Niemców. Narastająca siła nienawiści budząca do życia zemstę, jako antidotum na doznane tragedie. "Dodawała sił, odpędzała myśl od samobójstwa, odprężała umysł, łagodziła duchowy ból" (89)
Zdolność do wielkich poświęceń, by ratować najbliższych z jednej strony,z...

Anna | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

"Tak, w tej wojnie nic nie było oczywiste, a czarno-białe widzenie świata zmieniło się we wszelkie możliwe odmiany szarości."

Nadal trwa okrutna wojna; walki toczą się również na froncie radzieckim. Alicja, do szaleństwa zakochana w Julianie Chełmickim, nie bacząc na grożące jej niebezpieczeństwo, odnajduje go wreszcie w Anglii. Oboje po przeszkoleniu zostają przerzuceni do Polski, gdzie działają w strukturach państwa podziemnego. Igor Łyszkin, zagorzały komunista, serdeczny przyjaciel Juliana z młodości związuje się z Hanką Lewinówną, której mąż przed wojną opuścił kraj. Walter von Lossow, trzeci z trójki przyjaciół, jest oficerem niemieckiej armii. Niewiele wiedzą o swoim losie, ale on nie zapomina o nich. Niejeden raz zmusza ich do podejmowania trudnych decyzji, dokonywania wyboru między wiernością ideom, przyjaźnią, miłością, lojalnością wobec własnego narodu czy dowódców, między cudzą śmiercią, a życiem bliskich.

To wstrząsający obraz wojennych losów narodu polskiego,...

Jedna z najlepszych książek ostatnimi czasy na polskim rynku wydawniczym o II wojnie światowej!

"Miłość jest prosta- jeśli kogos kochasz, zrobisz wszystko, żeby uchronić tę osobę przed całym złem świata"

Każde z czwrórkich poznanych nam wczesniej bohaterów, właśnie tego chce dla swojej ukochanej. Ale II wojna światowa i wszelki zło tego czasu odciska się piętnem na ich życie...Angażując się w konspirację ryzykują wiele, zaś chęć zemsty ściąga na niewinnych ból, cierpienie...
Tom II książki J. Jax pokazuje heroiczną walkę młodych o swoje cele i miłość. Zaś z drugiej strony wyłania się obraz otchłani nienawiści...do czego ona sie przyczynia w życiu tak wielu osób...

Polecam!!!

Madi | 2018-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Tak jak się spodziewałam II tom również ciekawy i piękny co tom I.
W tej części przenosimy się do roku 1941-1942,gdzie nadal trwa okrutna wojna,a nasi bohaterowie zmagają się z nowymi trudnościami.
Hania ma już dwójkę dzieci ,a Alicja jest w ciąży i jedno jest w tym trudnym czasie pocieszające ,że mają je z mężczyznami,których kochają.
Tak jak I część kojarzyła mi się z moim ulubionym serialem "Czas honoru",tak tutaj w II doszły jeszcze wątki ze "Stawki większej niż życie".
Tak ,czy inaczej książę czyta się świetnie,nie można się oderwać,szkoda tylko,że nie wzięłam od razu III tomu....

Biblioteczka Rudej | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Jak to dobrze,że Pani Joanna postanowiła napisać sześć tomów:)dla mnie to prawdziwa rewelacja,bo uwielbiam książki,których akcja dzieje się podczas II wojny światowej.
W tej części przenosimy się do roku 1941,wojna trwa w najlepsze,a nasi bohaterowie starają się "umilić "życie okupantowi,jasne że jest i czarna owca,która chętnie współpracuje z gestapo,ale przecież w każdej rodzinie trafia się taki gagatek.
Pięknie autorka opisała relacje łączące bohaterów i w myśl przysłowia,że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie,nawet i w tych ciężkich i okrutnych czasach wiedzą,że mogą liczyć na pomocną dłoń.
Jak to dobrze,że mam na stanie trzeci tom,bo do najcierpliwszych osób to jednak nie należę

książek: 1937

„Z życiem nie należało się cackać, świat nie lubi słabeuszy i filozofów, ale ludzi czynu”.

Otchłań nienawiści stanowi drugą część sześciotomowej sagi Zemsta i przebaczenie. Już podczas lektury pierwszego tomu <Narodziny gniewu> moimi uczuciami targały różnorodne doznania, tymczasem w kontynuacji autorka nie odpuszcza, serwując swoim czytelnikom kolejną burzę emocji. Joanna Jax powtórnie ukazuje dzieje czwórki bohaterów, rzucając ich w epicentrum wojennej zawieruchy, gdzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania — zaskakuje, wpychając ich w bezmiar nazistowskiego piekła. Narastający strach i bezsilność potęgują w nich wzburzenie i coraz silniejsze uczucie zagrożenia życia — chcąc przetrwać — muszą stanąć oko w oko z radykalnym okupantem, przewartościować własne zasady i stać się równie bezwzględnym i podstępnym graczem.

Ponownie obserwujemy wydarzenia wpływające na losy kluczowych postaci: Juliana Chełmickiego, Emila Lewina, Hanki Lewinówny oraz Alicji Rosińskiej. Jednak żaden ze...

Miłka Kołakowska | 2017-02-09
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

„Miłość ci wszystko wybaczy”

Mówią, że tonący brzytwy się chwyta. Trudno nie wierzyć w moc tego powiedzenia, gdy sama myśl o bezradnej próbie ratowania życia zdaje się być prawdziwym koszmarem. Podjęcie walki z ostatecznością dla wielu jest jedynie brutalną wizją, ale historia pokazała, że widmo śmierci niejednokrotnie czyha za rogiem. Tak właśnie działała wojenna rzeczywistość, w której nie było czasu na dyskusje z własnym sumieniem. Równie bezlitosna sceneria towarzyszy powieści Otchłań nienawiści, którą Joanna Jax kontynuuje poruszającą sagę Zemsta i przebaczenie. Pył wojennej goryczy dosłownie dusi ludzkie serca, ale autorka nie pozwala zapomnieć, że to nadzieja zawsze umiera ostatnia.

Koleiny losu wrzucają bohaterów w wir bolesnej codzienności, w której każda jednostka czuje niepokojący zapach wojny i musi dzielnie bronić własnej godności. Przygnębiający widok okupowanej Warszawy daleki jest od tętniącego życiem miasta, jakie...

Aleksandra | 2018-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Ciąg dalszy losów bohaterów, których poznaliśmy w I części. Jest rok 1941 - wojna - autorka przenosi nas z miejsca na miejsce, gdzie wszędzie już trwają w najlepsze terror, strach, prześladowania. Akcja powieści nabiera tempa, nasi bohaterowie znajdują się już w zupełnie innych miejscach, ich losy się przecinają, ale dynamika emocji jest niesamowita. Podziwiam panią Joannę, która potrafi tak prowadzić nasze emocje, że książki nie sposób odłożyć. Polecam i cieszę się już na następne części.

Agacha | 2018-04-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Co ja się będę rozpisywać. Niczego odkrywczego nie stworzę, bo wszystko o tej książce, zostało już napisane. Kto czytał pierwszą część, zapewne sięgnie po kolejne. Pozostałym gorąco polecam.