Wyzwanie czytelnicze LC

Obce matki

Cykl: Córka cieni (tom 2)
Wydawnictwo: Axis Mundi
literatura polska
Ag2S

Przypadkowo znaleziony pamiętnik z czasów wojny odkrywa tajemnicę wychowanej w lesie dziewczynki. Po stracie rodziców mała Juliana samotnie musi ruszyć w świat. Czy dziewczynka poradzi sobie bez pomocy bliskich? Jak potoczą się jej losy powojnie? Czy obce matki pomogą Julianie przetrwać i dorosnąć? Cz. 2 "Obce matki" Co za historia – aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu „Córki...

Cz. 2 "Obce matki" Co za historia – aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu „Córki Cieni”. Wytrwałość, splot korzystnych okoliczności i łut szczęścia pomaga Adamowi i Toffi w poszukiwaniach Juliany. Kiedy wreszcie trafiają na jej trop, starsza pani opowiada historię swojego dzieciństwa. Mała Juliana była niezwykłym dzieckiem. Wychowana w leśnej chacie, wyposażona przez matkę w wiedzę o ziołach, uzbrojona w intuicję i roztropność musiała poradzić sobie bez rodziców w obcym świecie powojennej Polski. Jak potoczyły się jej losy? Przeczytaj „Obce matki”.

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/1,60,C%C3%B3rka%20cieni.%2...(?)

źródło okładki: http://www.axismundi.pl/1,60,C%C3%B3rka%20cieni.%2...»

Perzka | 2017-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Drugi tom sagi Córka Cieni utrzymany jest w nieco innym klimacie. Mniej trzymający w napięciu, bardziej wyjaśniający wszystkie niedomówienia, tajemnice, które nurtowały mnie po przeczytaniu pierwszej części. Jest to opowieść o dalszych losach Julianny, która poznajemy jako małą dziewczynkę w pierwszym tomie. Mała, ale niezwykła, dzielna, uparta, mająca swoje zdanie, którego nie zmienia nawet w obliczu trudnych sytuacji, a do tego niesamowicie pokorna, przyjmująca wszystko
co przynosi jej kolejny dzień, umiejąca się dostosować do różnych warunków, w których się znajduje.
Historia jej życia jest wspaniale wpleciona w tło historyczne i z wielka ciekawością czytałam o pewnych faktach, o rzeczywistości jaka była tu w Polsce za rządów Stalina.
Autorka również ciekawie opisuje kolejne postacie, które Julianna spotyka na swojej drodze, a jest ich niemało. Od bogatych poprzez skrajnie biedne, a nawet takie, które nie mają rodziny i miejsca zamieszkania. Każda z postaci inaczej...

Stokrotka | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

„Obce matki” to druga część cyklu Ewy Cielesz „Córka cieni”. W tym tomie Adam i Toffi starają się odszukać Julianę Dors. Przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz, aby trafić na jej ślad. Najbardziej spodobały mi się te rozdziały, które odnosiły się do przeszłości. Współczesność nie zaciekawiła mnie już tak bardzo. Ponadto Toffi to jedna z bardziej irytujących bohaterek, które dane mi było poznać. I te zbiegi okoliczności… Rozumiem – jeden, nawet dwa! W tej jednak powieści zbiegi okoliczności wyrastały jak grzyby po deszczu. Trudno je zliczyć. Starałam się to jednak przełknąć, bo historia Juliany była po prostu wciągająca, poruszająca i zaskakująca. Z chęcią poznam dalsze losy tej niezwykłej dziewczynki.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza połowa książki jest trochę mniej interesująca, bo w zasadzie to poszukiwanie Juliany przez Adama i Toffi po całej Polsce. Dopiero gdy Adam przez przypadek trafia na ślad Juliany i ta zaczyna opowiadać o swoim życiu zaczyna być bardzo interesująco.
Po śmierci mamy i zniknięciu Ivana musiała sama przedzierać się w zimie przez las, żeby trafić do wioski a później dzięki pomocy życzliwych ludzi do miasteczka w którym pomyliła pociąg i zamiast do Warszawy trafiła do Krakowa.
I tu zaczęła się jej gehenna. Najpierw sierociniec prowadzony przez siostry zakonne, w którym była bita, poniżana i ciągle karana. Trochę polepszył się jej los, gdy znalazła się w sierocińcu dla żydowskich dzieci ale i tu wkrótce zmieniło się kierownictwo , zmieniły się czasy i znowu miała problemy bo otwarcie mówiła, że nie lubi Stalina.
Kolejna ucieczka i kolejni ludzie u których przyszło jej żyć. Spotykała na swojej drodze różne obce kobiety te dobre i te złe. Od tych dobrych często musiała odejść po...

kama100 | 2018-03-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 15 lutego 2018

Kolejna część cyklu Córka cieni opowiada dalsze losy Juliany, córki Magdaleny i Piotra, którą poznaliśmy jako małą dziewczynkę w poprzedniej części. Jej niesamowite losy opisane są na tle wydarzeń historycznych w powojennej Polsce.
Serdecznie polecam.

Anna | 2016-05-22
Przeczytana: 20 maja 2016

Pierwsza część "Córki cieni" wydaje mi się dużo bardziej fascynująca i wciągająca, może dlatego, że jej głównym wątkiem są zapisane w pamiętniku Magdaleny, zwanej Lenką - wspomnienia jej życia, początkowo u boku Piotra, a potem - po jego śmierci - życia samotnego, przesiąkniętego strachem i obawą o przetrwanie, kiedy jedynym celem jest przeżyć i uchronić córkę Julianę przed zagrożeniami.

Akcja drugiej części koncentruje się od początku na poszukiwaniach przez Adama Juliany Dors, w których wspiera go Toffi, tajemnicza dziewczyna, mająca w tym swój cel. Adam czuje głęboką, duchową presję, jaką wywiera na niego zmarła Magdalena, prześladująca go w snach, niekiedy na jawie. Nie pomaga porzucenie pamiętnika, ucieczka w studia czy pracę. Wreszcie dzięki czystemu przypadkowi, a może pozaziemskiej pomocy Magdaleny, udaje mu się znaleźć właściwy trop. Juliana żyje; po przeczytaniu pamiętnika swej matki wraca wspomnieniami do chwili, w której opuściła swój bieszczadzki dom. Wzruszającą i...

Nina | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 23 maja 2016

Świetna kontynuacja, przeczytana w jeden dzień, po prostu nie mogłam się oderwać. Musiałam się dowiedzieć co się działo z Julianą, gdyż to o jej losach traktuje ta część. Jestem tylko zawiedziona, że na kolejną część muszę czekać. Nie lubię tego. A serię polecam, naprawdę warto przeczytać.

Druga część losów Juliany 7-letniej dziewczynki mieszkającej i wychowanej w lesie.
Po stracie swoich rodziców Juliana wyrusza samotnie w świat.
Ta cała wytrwałość,łut szczęścia Adamowi i Toffi pomagają,poszukiwanie przynosi rezultaty odnajdują zaginioną Julianę córkę Magdaleny i Piotra.Kiedy wpadają na jej trop to starsza pani opowiada historię swojego dzieciństwa.
Mała Juliana była niezwykłym,cudownym dzieckiem była wychowana w starej chacie bardzo dobrze wyposażona przez matke w wiedze o ziołach wielką posiadała,była roztropna,uzbrojona w swą intuicję musiała sobie sama poradzić bez rodziców w tym dla niej obcym świecie w powojennej Polsce.
Oczarowana i zachwycona jestem niezmiernie tą częścią pisarka Ewa Cielesz mnie zachwyciła,zainteresowała tą książką ujmującą za serce.
Oderwałam się od wszystkiego,miłe popołudnie spędziłam z książką.
Postacie wspaniałe,barwne polubiłam natychmiast Julianę tą mądrą,inteligetną,sympatyczną,cudowną dziewczynkę jak Adama i Toffi.
Piękna powieść!!!!

Biblioteczka Rudej | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Pół nocy zabrałam żeby poznać losy Juliany,córki bohaterów pierwszej części.Uwielbiam takie książki i wcale mi nie przeszkadza,że mam dzisiaj wory jak święty Mikołaj :-) żałuję,że trzeba czekać na kolejną część:(

Agnieszka Garncarczyk | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Drugi tom serii w połowie poświęcony jest poszukiwaniom Adama i Toffi Julianny, z którą rozstajemy się w bardzo dramatycznych okolicznościach.
Młodym udaje się natrafić na trop prowadzący do już staruszki, która początkowo nie chce z nimi rozmawiać. Adamowi udaje się zachęcić Juliannę do opowieści.
Opowiada ona o tułaczce jaką podjęła po dotarciu do Polski.Trafia do sierocińca, ochronki dla dzieci żydowskich, a nawet domu publicznego.
Ten tom nie trzyma aż tak w napięciu jak poprzedni, zwłaszcza w pierwszej jego części. Czytelnik może się czuć trochę znudzony przepychankami między Adamem a Tofii, ale wszystko ma swój cel o czym dowiadujemy się w dalszym ciągu powieści.
Ciekawe spojrzenie na rzeczywistość powojenną, na indoktrynację okresu stalinowskiego, na sytuację polskich dzieci, które zostały osierocone podczas wojny. Interesujące jest także przedstawienie postaci szeptuch lub znachorek, które odgrywały istotną rolę w życiu małych społeczności.

Ach, co to są za książki... Pierwszą część, czyli Siedem szmacianych dat dosłownie "pochłonęłam". Z drugą częścią było podobnie, aczkolwiek dopiero gdzieś od połowy zostałam wciągnięta bez reszty. Jak czytałam opowieść Juliany o jej życiu, tym co musiała znieść, ile razy uciekać, zrozumiałam jak ważny jest dla człowieka dom, nawet skromny czy ubogi, ale stały i bezpieczny. Od opowieści Juliany nie można się oderwać, tak samo jak Adam i Toffi, którzy słuchają jej opowieści, bałam się poruszyć, czy nawet wzdychnąć, żeby nie spłoszyć tych ulotnych, bolesnych i trudnych wspomnień. Polecam bardzo serdecznie. Warto się w tej książce zatracić.