Obce matki

Cykl: Córka cieni (tom 2)
Wydawnictwo: Axis Mundi
literatura polska
Ag2S

Przypadkowo znaleziony pamiętnik z czasów wojny odkrywa tajemnicę wychowanej w lesie dziewczynki. Po stracie rodziców mała Juliana samotnie musi ruszyć w świat. Czy dziewczynka poradzi sobie bez pomocy bliskich? Jak potoczą się jej losy powojnie? Czy obce matki pomogą Julianie przetrwać i dorosnąć? Cz. 2 "Obce matki" Co za historia – aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu „Córki...

Cz. 2 "Obce matki" Co za historia – aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu „Córki Cieni”. Wytrwałość, splot korzystnych okoliczności i łut szczęścia pomaga Adamowi i Toffi w poszukiwaniach Juliany. Kiedy wreszcie trafiają na jej trop, starsza pani opowiada historię swojego dzieciństwa. Mała Juliana była niezwykłym dzieckiem. Wychowana w leśnej chacie, wyposażona przez matkę w wiedzę o ziołach, uzbrojona w intuicję i roztropność musiała poradzić sobie bez rodziców w obcym świecie powojennej Polski. Jak potoczyły się jej losy? Przeczytaj „Obce matki”.

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/1,60,C%C3%B3rka%20cieni.%2...(?)

źródło okładki: http://www.axismundi.pl/1,60,C%C3%B3rka%20cieni.%2...»

Perzka | 2017-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Drugi tom sagi Córka Cieni utrzymany jest w nieco innym klimacie. Mniej trzymający w napięciu, bardziej wyjaśniający wszystkie niedomówienia, tajemnice, które nurtowały mnie po przeczytaniu pierwszej części. Jest to opowieść o dalszych losach Julianny, która poznajemy jako małą dziewczynkę w pierwszym tomie. Mała, ale niezwykła, dzielna, uparta, mająca swoje zdanie, którego nie zmienia nawet w obliczu trudnych sytuacji, a do tego niesamowicie pokorna, przyjmująca wszystko
co przynosi jej kolejny dzień, umiejąca się dostosować do różnych warunków, w których się znajduje.
Historia jej życia jest wspaniale wpleciona w tło historyczne i z wielka ciekawością czytałam o pewnych faktach, o rzeczywistości jaka była tu w Polsce za rządów Stalina.
Autorka również ciekawie opisuje kolejne postacie, które Julianna spotyka na swojej drodze, a jest ich niemało. Od bogatych poprzez skrajnie biedne, a nawet takie, które nie mają rodziny i miejsca zamieszkania. Każda z postaci inaczej...

Stokrotka | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

„Obce matki” to druga część cyklu Ewy Cielesz „Córka cieni”. W tym tomie Adam i Toffi starają się odszukać Julianę Dors. Przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz, aby trafić na jej ślad. Najbardziej spodobały mi się te rozdziały, które odnosiły się do przeszłości. Współczesność nie zaciekawiła mnie już tak bardzo. Ponadto Toffi to jedna z bardziej irytujących bohaterek, które dane mi było poznać. I te zbiegi okoliczności… Rozumiem – jeden, nawet dwa! W tej jednak powieści zbiegi okoliczności wyrastały jak grzyby po deszczu. Trudno je zliczyć. Starałam się to jednak przełknąć, bo historia Juliany była po prostu wciągająca, poruszająca i zaskakująca. Z chęcią poznam dalsze losy tej niezwykłej dziewczynki.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza połowa książki jest trochę mniej interesująca, bo w zasadzie to poszukiwanie Juliany przez Adama i Toffi po całej Polsce. Dopiero gdy Adam przez przypadek trafia na ślad Juliany i ta zaczyna opowiadać o swoim życiu zaczyna być bardzo interesująco.
Po śmierci mamy i zniknięciu Ivana musiała sama przedzierać się w zimie przez las, żeby trafić do wioski a później dzięki pomocy życzliwych ludzi do miasteczka w którym pomyliła pociąg i zamiast do Warszawy trafiła do Krakowa.
I tu zaczęła się jej gehenna. Najpierw sierociniec prowadzony przez siostry zakonne, w którym była bita, poniżana i ciągle karana. Trochę polepszył się jej los, gdy znalazła się w sierocińcu dla żydowskich dzieci ale i tu wkrótce zmieniło się kierownictwo , zmieniły się czasy i znowu miała problemy bo otwarcie mówiła, że nie lubi Stalina.
Kolejna ucieczka i kolejni ludzie u których przyszło jej żyć. Spotykała na swojej drodze różne obce kobiety te dobre i te złe. Od tych dobrych często musiała odejść po...

Anna | 2016-05-22
Przeczytana: 20 maja 2016

Pierwsza część "Córki cieni" wydaje mi się dużo bardziej fascynująca i wciągająca, może dlatego, że jej głównym wątkiem są zapisane w pamiętniku Magdaleny, zwanej Lenką - wspomnienia jej życia, początkowo u boku Piotra, a potem - po jego śmierci - życia samotnego, przesiąkniętego strachem i obawą o przetrwanie, kiedy jedynym celem jest przeżyć i uchronić córkę Julianę przed zagrożeniami.

Akcja drugiej części koncentruje się od początku na poszukiwaniach przez Adama Juliany Dors, w których wspiera go Toffi, tajemnicza dziewczyna, mająca w tym swój cel. Adam czuje głęboką, duchową presję, jaką wywiera na niego zmarła Magdalena, prześladująca go w snach, niekiedy na jawie. Nie pomaga porzucenie pamiętnika, ucieczka w studia czy pracę. Wreszcie dzięki czystemu przypadkowi, a może pozaziemskiej pomocy Magdaleny, udaje mu się znaleźć właściwy trop. Juliana żyje; po przeczytaniu pamiętnika swej matki wraca wspomnieniami do chwili, w której opuściła swój bieszczadzki dom. Wzruszającą i...

kama100 | 2018-03-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 15 lutego 2018

Kolejna część cyklu Córka cieni opowiada dalsze losy Juliany, córki Magdaleny i Piotra, którą poznaliśmy jako małą dziewczynkę w poprzedniej części. Jej niesamowite losy opisane są na tle wydarzeń historycznych w powojennej Polsce.
Serdecznie polecam.

Nina | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 23 maja 2016

Świetna kontynuacja, przeczytana w jeden dzień, po prostu nie mogłam się oderwać. Musiałam się dowiedzieć co się działo z Julianą, gdyż to o jej losach traktuje ta część. Jestem tylko zawiedziona, że na kolejną część muszę czekać. Nie lubię tego. A serię polecam, naprawdę warto przeczytać.

Druga część losów Juliany 7-letniej dziewczynki mieszkającej i wychowanej w lesie.
Po stracie swoich rodziców Juliana wyrusza samotnie w świat.
Ta cała wytrwałość,łut szczęścia Adamowi i Toffi pomagają,poszukiwanie przynosi rezultaty odnajdują zaginioną Julianę córkę Magdaleny i Piotra.Kiedy wpadają na jej trop to starsza pani opowiada historię swojego dzieciństwa.
Mała Juliana była niezwykłym,cudownym dzieckiem była wychowana w starej chacie bardzo dobrze wyposażona przez matke w wiedze o ziołach wielką posiadała,była roztropna,uzbrojona w swą intuicję musiała sobie sama poradzić bez rodziców w tym dla niej obcym świecie w powojennej Polsce.
Oczarowana i zachwycona jestem niezmiernie tą częścią pisarka Ewa Cielesz mnie zachwyciła,zainteresowała tą książką ujmującą za serce.
Oderwałam się od wszystkiego,miłe popołudnie spędziłam z książką.
Postacie wspaniałe,barwne polubiłam natychmiast Julianę tą mądrą,inteligetną,sympatyczną,cudowną dziewczynkę jak Adama i Toffi.
Piękna powieść!!!!

Biblioteczka Rudej | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Pół nocy zabrałam żeby poznać losy Juliany,córki bohaterów pierwszej części.Uwielbiam takie książki i wcale mi nie przeszkadza,że mam dzisiaj wory jak święty Mikołaj :-) żałuję,że trzeba czekać na kolejną część:(

żurawie_origami | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Ach, co to są za książki... Pierwszą część, czyli Siedem szmacianych dat dosłownie "pochłonęłam". Z drugą częścią było podobnie, aczkolwiek dopiero gdzieś od połowy zostałam wciągnięta bez reszty. Jak czytałam opowieść Juliany o jej życiu, tym co musiała znieść, ile razy uciekać, zrozumiałam jak ważny jest dla człowieka dom, nawet skromny czy ubogi, ale stały i bezpieczny. Od opowieści Juliany nie można się oderwać, tak samo jak Adam i Toffi, którzy słuchają jej opowieści, bałam się poruszyć, czy nawet wzdychnąć, żeby nie spłoszyć tych ulotnych, bolesnych i trudnych wspomnień. Polecam bardzo serdecznie. Warto się w tej książce zatracić.

KrzysiekK | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Druga ksiązka z serii. Niestety dużo gorsza od poprzedniej. To co mnie ujęło w pierwszej części: tajemniczość, pewien mistycyzm, romantyczność, przygoda, nawiązanie do drugiej wojny swiatowej oraz rzezi wołyńskiej tutaj przerodziło się w zwykłą powieść obyczajową, gdzie autorka musiała się naprawdę mocno starać, aby wymyślać kolejne epizody związane z dzieciństwem i dorastaniem głównej bohaterki Juliany. Trochę to się czytało jak bajeczkę i nie chce mi się wierzyć, aby w realnym świecie było to możliwe. Mamy także wpleciony opis okresu stalinowskiego w Polsce oraz późniejsze lata.
Podsumowując, książka na swój sposób jest ciekawa, oprócz wątku Juliany mamy także wątek współczesny z perypetiami, również miłosnymi, głównych bohaterów, ale jednak poprzeczka została znacznie obniżona w porównaniu do pierwszej części: "Siedem szmacianych lalek".