Katastrofy i wypadki kolejowe w Polsce

Wydawnictwo: Eurosprinter
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
cARTon

Publikowane co roku badania bezpieczeństwa środków transportu niezbicie dowodzą, że w Europie koleje są obecnie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Nie inaczej jest w Polsce, w której tylko w 2015 roku w wypadkach drogowych zginęły aż 2904 osoby, a 39457 zostało rannych, podczas gdy w tym samym czasie nie ucierpiał ani jeden pasażer pociągu. Z pewnością przyczynił się do tego zarówno rozwój łączności, systemów sterowania ruchem kolejowym jak też znacznie restrykcyjnie przestrzegany czas pracy pracowników. Niestety nie zawsze tak było. W przeszłości koleje na ziemiach polskich były areną wielu bardzo tragicznych katastrof, a nierzadko także heroicznych działań zarówno samych kolejarzy jak i tych którzy ratowali ofiary tych nieszczęśliwych zdarzeń.
Autorom udało się opisać aż 400 wypadków kolejowych począwszy od 1852 do 2012 roku. Najbardziej spektakularne i tragiczne to oczywiście czołowe zderzenia pociągów, ale poza nimi czytelnicy będą mogli tu znaleźć opisy tak ciekawych zdarzeń jak: próba wykolejenia pociągu z Benito Mussolinim, „pociągi widma”, które samowolnie ruszyły na szlak, bandyckie napady na pociągi jakby z westernów, pożary spowodowane przez pasażerów przemycających spirytualia i wiele innych…
Autorzy nie tylko starali się odtworzyć przebieg dramatycznych zdarzeń ale umiejętnie wplatali w treść także kulisy zdarzeń, cenne informacje o stacjach czy taborze, dialogi kolejarzy czy opinie ekspertów z komisji badających katastrofy. Czytelnik może przez to jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę tych dramatycznych wydarzeń, przez które przechodzili ich uczestnicy.

źródło opisu: https://www.eurosprinter.com.pl/katastrofy-kolejowe-w-polsce.html

źródło okładki: https://www.eurosprinter.com.pl/files/katastrofy-k...»

Marcin Kowalczyk | 2017-01-04
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Bardzo trudno mi ocenić tą książkę. Dla mnie jako fanatyka "żelaznych szlaków" jest ona bardzo ciekawa. Rozumiem zawarte w niej sformułowania i orientuję się w sytuacji czytając opisy kolejnych katastrof. Ocena końcowa powinna być wysoka.
Jednak osoba nie związana z tematem przez nią nie przebrnie. Po pierwsze jest to, mało plastyczne, opisanie dużej ilości katastrof kolejowych od lat 1852 (mimo że tytuł rozdziału sugeruje rok 1845, ale pierwszy opis jest datowany na 14 listopada 1852) do roku 2012. Opisy są uproszczone z racji miejsca, ale i nasycone technicznymi sformułowaniami. Brak definicji tych terminów przy dużej kompensacji testu rodzi ciężko strawne kęsy.
Nie wszystko da się zilustrować słowami. Czasami przydałyby się rysunki, schematy stacji itp.
Oprócz tekstu mamy w książce zdjęcia. Zdarzają się pomyłki i to samo zdjęcie przypisane jest do różnych zdarzeń. Fotografie przedstawiają na ogół tylko skutki, w większości pogruchotany tabor.
Autorzy skupili się głównie na...

Wojtek | 2017-01-04
cARTon | 2016-12-07