Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych

Keith Houston Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
2020-10-01
Magdalena Komorowska
typografia dizajn pismo font

Księga zaskoczeń. Jedno z pomniejszych to to, że książka o znakach typograficznych w ogóle powstała. Całkiem spore, że z przyjemnością się o nich czyta i w sumie to pasjonujący temat, choć miejscami nadmiar danych przygniata. Królem zaskoczeń jest - rozdział o kreskach (wprawdzie tutaj młodzież szkolna spojrzała na mnie z politowaniem). Co nie zmienia faktu, że jak...

Czyta się świetnie i szybko, że nie gwarantuję, że wiele z niej zapamiętacie.
RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2021/03/takie-spod-ciemnej-gwiazdy-ciemne-typki.html

Świetna książka. Do przeczytania na totalnym luzie. Zawiera opisy tych znanych, ale i tych mniej popularnych znaków typograficznych. Często przywoływany jest szerszy kontekst danego tematu. Raczej przydatnej wiedzy typograficznej w tej książce nie znajdziecie, ale w ramach ciekawostki polecam przeczytać książkę :)

Ciekawa opowieść o pozornie prostych sprawach - mianowicie o znakach interpunkcyjnych i nie tylko. Od starożytności aż do dziś

Świetnie jest czytać książki o książkach. Zwłaszcza, że wiele jest rzeczy, które uważałem za zupełnie oczywiste. Po przeczytaniu prawie nic już nie jest oczywiste. Ja przykład jeśli napiszę coś takiego jak⃰ (tak, tak - taką gwiazdeczkę) to co to znaczy i skąd się wzięło? A czy takie dziwaczne coś jak # może mieć coś wspólnego z wagą? Ten znak - † - widziałem wiele razy ale...

Bardzo dużo informacji historycznych (nazwiska, daty).
Spodziewałem się troszkę czegoś innego, ale myślę, że w przyszłości powrócę do tej książki jeszcze raz.

Tym razem non-fiction, acz nie mniej fascynujące. O typografii, ale inaczej: o tym, skąd się wzięły rozmaite znaki interpunkcyjne, te używane nadal i te całkiem zapomniane. Dużo historii i dużo anegdot, prawie samo się czyta. I jak przystało na książkę o typografii – pięknie wydane. Palce lizać.

Bardzo wciągająca. Dla każdego kto ma jakieś zacięcie paleograficzne lektura obowiązkowa. Można się dużo nauczyć.
Najmniej interesujący okazał się być rozdział o znakach ironii.

Intrygująca książka, która uświadamia meandry ewolucji europejskiego piśmiennictwa na przestrzeni kilku tysięcy lat - od greckich skrybów po współczesną typografię mediów cyfrowych - przez pryzmat zaledwie 11 znaków typograficznych/interpunkcyjnych. Tych 11 opracowań popartych zostało dogłębnymi studiami historii piśmiennictwa. Dość powiedzieć, że bibliografia i przypisy...

Bardzo przyjemna i użyteczna lektura.

• Chcę w prezencie
  • Typografia