Patrz jak Jane ucieka

Seria: Książnica kieszonkowa
Wydawnictwo: Książnica
See Jane Run
strach, szpital, pamięć, zbrodnia

Pewnego wiosennego popołudnia Jane stojąc na ulicy zdaje sobie sprawę, że zupełnie nic o sobie nie wie, niczego nie pamięta. Ogarnia ja strach, który przeradza się w panikę, gdy odkrywa, że w kieszeni płaszcza ma pliki banknotów, a na sukience wielką plamę krwi. Nie może wykluczyć, że dopuściła się zbrodni, toteż zaciera ślady, po czym zgłasza się do szpitala. Tam rozpoznaje ją jedna z...

Nie może wykluczyć, że dopuściła się zbrodni, toteż zaciera ślady, po czym zgłasza się do szpitala. Tam rozpoznaje ją jedna z lekarek i oto przed Jane staje zupełnie obcy mężczyzna - jej mąż. Tylko na pozór wszystko się wyjaśnia, Jane bowiem musi odtworzyć swoją przeszłość, całkowicie zdana na otoczenie.
Znajdując odpowiedzi na kolejne pytania, uzmysławia sobie, że najbliżsi coś przed nią ukrywają...

Marlena | 2013-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Gdybym nie była już fanką Joy Fielding po tej książce pewnie bym nią została. Troszkę ciężko przejść przez początek, ale jak już się rozkręci to ciężko się od niej oderwać.
Fragment z książki; "...Chwilowa utrata kontroli impulsów, prowadząca do morderstwa bliskiej osoby, może poprzedzać kompletną utratę pamięci dotyczącą wszelkich danych osobistych..." Co i dlaczego zapomniała Jane, to zagadka którą próbuje rozwiązać główna bohaterka, której rozwiązanie otrzymamy oczywiście na końcu ksiązki.

Rybana | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Książka, która od pierwszych stron trzymała mnie w napięciu.
Główna bohaterka, Jane stojąc na ulicy zdaje sobie sprawę z tego, że nic nie pamięta. Ani tego kim jest, ani gdzie mieszka, ani tym bardziej tego co robi w sukience zbroczonej krwią, na dodatek mając kieszenie płaszcza wypchane studolarowymi banknotami. Co się wydarzyło? skąd ta krew? kim jest i co zrobiła? Bohaterka szuka odpowiedzi, chociaż boi się ich uzyskać. Bo może lepiej nie pamiętać? może lepiej żyć otulona oparami niepamięci?
Pojawia się jej mąż, dostani dom, wytworne życie. A ona wciąż próbuje sobie przypomnieć kim jest, co się takiego wydarzyło, dlaczego nic nie pamięta. Medyczne terminy i podawane leki. Bezsilność i strach. Komu może zaufać, a kogo się strzec. Gdy pamięć wraca nic już nie jest takie jakie było, lub być powinno. Iluzja pryska, a ona musi walczyć o bezpieczeństwo swoje i bliskiej jej osoby... Czy jej się to uda?. Z zapartym tchem towarzyszłam Jane w jej zmaganiach z pamięcią, jej siłą mimo...

Jest to pierwsza powieść Joy Fielding, jaką miałam okazję przeczytać, jednak po przeczytaniu mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie ostatnia! Świetny thriller psychologiczny.

Łatwo możemy utożsamić się z główną bohaterką, cierpiącą na amnezję, wraz z nią starać się rozwikłać zagadkę tajmeniczej sumy pieniędzy w jej płaszczu i zakrwawionej sukni, a przede wszystkim, z jakiego powodu bohaterka utraciła pamięć.
Czy jest ona zwyczajnie obłąkana? Czy popełniła zbrodnię? Co się wydarzyło, zanim utraciła wszelkie wspomnienia o swoim życiu i o tym, kim jest?

Historia Jane Whittaker przypominała mi pod pewnym względem inną, a mianowicie historię Rosemary Woodhouse z powieści Iry Levine'a "Dziecko Rosemary". Bohaterkami obu powieści są kobiety, które czują, że zostały wplątane w jakąś intrygę, że knuje się przeciw nim jakiś spisek, że wszyscy coś przed nimi ukrywają i są przeciwko nim. Obie kobiety zostały uznane za obłąkane, podczas gdy chcą - czując się osamotnionymi i wyobcowanymi -...

książek: 1937

Patrz jak Jane ucieka, była pierwszą przeczytaną przeze mnie książką tej autorki, po niej musiałam już przeczytać jej wszystkie książki. Uwielbiam Joy Fielding, dlatego gorąco polecam, to wciągająca, świetna historia, od której nie można się oderwać.

Grażyna | 2011-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

gdyby się zle skończyła musiałabym zapłacić bibliotece za zniszczenie książki, a tak mogę wypożyczyć kolejną Pani Fielding

Mika220 | 2014-06-07

Joy Fielding uwielbiam i trochę jej książek już przeczytałam. Trochę jeszcze przede mną, no i dobrze, bo ciągle mi mało. Autorka tworzy historie, które mnie porywają niczym tsunami, chcę więcej i więcej.

W książce "Patrz jak Jane ucieka" opowiada historię kobiety, która pewnego dnia na ulicy zapomina kim jest. Nic nie pamięta ze swojego życia. Dostrzega jedynie krew na swojej sukience i około miliona dolarów w kieszeni. To napawa ją lękiem. Nic dziwnego, każdy z nas na jej miejscu bałby się. Nie wiesz kim jesteś i obawiasz się w tym momencie najgorszego. Nie wiesz komu masz ufać. Z tymi wszystkimi problemami będzie musiała zmierzyć się bohaterka. Nieco później bohaterka idzie do hotelu i myśli co zrobić. Następnie zgłasza się do szpitala, gdzie rozpoznana jest przez pewną pielęgniarkę i spotyka mężczyznę podającego się za jej męża. Idzie więc z nim do domu, chociaż nic nie pamięta. Wtedy akcja nabiera tempa coraz bardziej i boimy się coraz bardziej, ja cały czas czułam się jakbym...

Ewa | 2010-03-18
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2010

Kiedy czytam książkę, zazwyczaj próbuję identyfikować się z głównym bohaterem. Tym razem już od początku wiedziałam, że to mi się nie uda. Dzieliło nas wszystko: charakter, temperament, tok myślenia. Mimo to jednak czytałam dalej, będąc cichym obserwatorem tego, co przedstawia ta książka. Im dłużej czytałam, tym bardziej wciągnęła mnie ta historia. Niewątpliwie na dużą pochwałę zasługuje świetne przedstawienie postaci pod względem psychologicznym: temperamentną, energiczną i porywczą kobietę oraz jej na pozór wzorowego, uczciwego i kochającego męża.
Książce wystawiam ocenę 4/5, bo jednak na początku główna postać bardzo mnie męczyła, a historia, mimo że oryginalna, nie jest aż tak ciekawa, by określić ją jako czytaną "jednym tchem".

Dorota_1988 | 2012-10-09
Przeczytana: 09 października 2012

Strasznie wolno się rozkręca, tak naprawdę od sceny u jubilera zaczyna się coś dziać. Pomysł na książkę fajny, poruszyła bardzo ważny temat, tym bardziej, że to był rok 1991. Ledwo przebrnęłam przez pierwszą połowę. Gdybym nie miała w zwyczaju kończyć książek, które zaczęłam to rzuciłabym ją na półkę po przeczytaniu 50 stron. Gdyby zabrać wszystkie rozmyślania Jane z książki, które działały mi na nerwy, to książka byłaby o połowę cieńsza.

nellanna | 2010-05-02
Przeczytana: 1998 rok

Fantastyczny thriller z kobietą w roli głównej. Ani na chwilę nie zwalnia tempa.Trudny do przewidzenia. Polecam!

MoniS | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Juz dawno nie potrzebowalam tyle czasu zeby wybrac kolejna ksiazke do czytania. Nie wiedzialam na co mam wlasciwie ochote - Thriller czy powiesc obyczajowa, dreszczyk strachu, czy rozbawienie? Zazwyczaj w takich chwilach zdarzalo mi sie siegac po Emily Giffin ale niestety jak dotad przeczytalam wszystkie jej dostepne na polskim rynku ksiazki, wiec tym razem nie mogla mnie poratowac. Postanowilam wiec siegnac po ksiazke innej cenionej przeze mnie autorki, czyli Joy Fielding.

Poczatek intrygujacy, jakby wyrwany ze srodka powiesci. Zagubiona kobieta ktora zeby bylo ciekawiej wogole nie pamieta kim jest. Wspolczulam jej, chcialam zeby sobie wszystko przypomniala, rozumialam jej rozdraznienie i niepokoj. W miare jak stronice powiesci umykaly, robilam sie coraz bardziej niespokojna i mialam w glowie metlik razem z Jane. To co sie zaczelo dziac w jej zyciu po tym jak utracila pamiec a pozniej jak sie okazalo jeszcze na dlugo przed tym zdarzeniem, bylo tak straszne ze az nie do...