Patrz jak Jane ucieka

Seria: Książnica kieszonkowa
Wydawnictwo: Książnica
See Jane Run
strach, szpital, pamięć, zbrodnia

Pewnego wiosennego popołudnia Jane stojąc na ulicy zdaje sobie sprawę, że zupełnie nic o sobie nie wie, niczego nie pamięta. Ogarnia ja strach, który przeradza się w panikę, gdy odkrywa, że w kieszeni płaszcza ma pliki banknotów, a na sukience wielką plamę krwi. Nie może wykluczyć, że dopuściła się zbrodni, toteż zaciera ślady, po czym zgłasza się do szpitala. Tam rozpoznaje ją jedna z...

Nie może wykluczyć, że dopuściła się zbrodni, toteż zaciera ślady, po czym zgłasza się do szpitala. Tam rozpoznaje ją jedna z lekarek i oto przed Jane staje zupełnie obcy mężczyzna - jej mąż. Tylko na pozór wszystko się wyjaśnia, Jane bowiem musi odtworzyć swoją przeszłość, całkowicie zdana na otoczenie.
Znajdując odpowiedzi na kolejne pytania, uzmysławia sobie, że najbliżsi coś przed nią ukrywają...

Marlena | 2013-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Gdybym nie była już fanką Joy Fielding po tej książce pewnie bym nią została. Troszkę ciężko przejść przez początek, ale jak już się rozkręci to ciężko się od niej oderwać.
Fragment z książki; "...Chwilowa utrata kontroli impulsów, prowadząca do morderstwa bliskiej osoby, może poprzedzać kompletną utratę pamięci dotyczącą wszelkich danych osobistych..." Co i dlaczego zapomniała Jane, to zagadka którą próbuje rozwiązać główna bohaterka, której rozwiązanie otrzymamy oczywiście na końcu ksiązki.

Jest to pierwsza powieść Joy Fielding, jaką miałam okazję przeczytać, jednak po przeczytaniu mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie ostatnia! Świetny thriller psychologiczny.

Łatwo możemy utożsamić się z główną bohaterką, cierpiącą na amnezję, wraz z nią starać się rozwikłać zagadkę tajmeniczej sumy pieniędzy w jej płaszczu i zakrwawionej sukni, a przede wszystkim, z jakiego powodu bohaterka utraciła pamięć.
Czy jest ona zwyczajnie obłąkana? Czy popełniła zbrodnię? Co się wydarzyło, zanim utraciła wszelkie wspomnienia o swoim życiu i o tym, kim jest?

Historia Jane Whittaker przypominała mi pod pewnym względem inną, a mianowicie historię Rosemary Woodhouse z powieści Iry Levine'a "Dziecko Rosemary". Bohaterkami obu powieści są kobiety, które czują, że zostały wplątane w jakąś intrygę, że knuje się przeciw nim jakiś spisek, że wszyscy coś przed nimi ukrywają i są przeciwko nim. Obie kobiety zostały uznane za obłąkane, podczas gdy chcą - czując się osamotnionymi i wyobcowanymi -...

Patrz jak Jane ucieka, była pierwszą przeczytaną przeze mnie książką tej autorki, po niej musiałam już przeczytać jej wszystkie książki. Uwielbiam Joy Fielding, dlatego gorąco polecam, to wciągająca, świetna historia, od której nie można się oderwać.

Grażyna | 2011-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

gdyby się zle skończyła musiałabym zapłacić bibliotece za zniszczenie książki, a tak mogę wypożyczyć kolejną Pani Fielding

Mika220 | 2014-06-07

Joy Fielding uwielbiam i trochę jej książek już przeczytałam. Trochę jeszcze przede mną, no i dobrze, bo ciągle mi mało. Autorka tworzy historie, które mnie porywają niczym tsunami, chcę więcej i więcej.

W książce "Patrz jak Jane ucieka" opowiada historię kobiety, która pewnego dnia na ulicy zapomina kim jest. Nic nie pamięta ze swojego życia. Dostrzega jedynie krew na swojej sukience i około miliona dolarów w kieszeni. To napawa ją lękiem. Nic dziwnego, każdy z nas na jej miejscu bałby się. Nie wiesz kim jesteś i obawiasz się w tym momencie najgorszego. Nie wiesz komu masz ufać. Z tymi wszystkimi problemami będzie musiała zmierzyć się bohaterka. Nieco później bohaterka idzie do hotelu i myśli co zrobić. Następnie zgłasza się do szpitala, gdzie rozpoznana jest przez pewną pielęgniarkę i spotyka mężczyznę podającego się za jej męża. Idzie więc z nim do domu, chociaż nic nie pamięta. Wtedy akcja nabiera tempa coraz bardziej i boimy się coraz bardziej, ja cały czas czułam się jakbym...

Dorota_1988 | 2012-10-09
Przeczytana: 09 października 2012

Strasznie wolno się rozkręca, tak naprawdę od sceny u jubilera zaczyna się coś dziać. Pomysł na książkę fajny, poruszyła bardzo ważny temat, tym bardziej, że to był rok 1991. Ledwo przebrnęłam przez pierwszą połowę. Gdybym nie miała w zwyczaju kończyć książek, które zaczęłam to rzuciłabym ją na półkę po przeczytaniu 50 stron. Gdyby zabrać wszystkie rozmyślania Jane z książki, które działały mi na nerwy, to książka byłaby o połowę cieńsza.

Ewa | 2010-03-18
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2010

Kiedy czytam książkę, zazwyczaj próbuję identyfikować się z głównym bohaterem. Tym razem już od początku wiedziałam, że to mi się nie uda. Dzieliło nas wszystko: charakter, temperament, tok myślenia. Mimo to jednak czytałam dalej, będąc cichym obserwatorem tego, co przedstawia ta książka. Im dłużej czytałam, tym bardziej wciągnęła mnie ta historia. Niewątpliwie na dużą pochwałę zasługuje świetne przedstawienie postaci pod względem psychologicznym: temperamentną, energiczną i porywczą kobietę oraz jej na pozór wzorowego, uczciwego i kochającego męża.
Książce wystawiam ocenę 4/5, bo jednak na początku główna postać bardzo mnie męczyła, a historia, mimo że oryginalna, nie jest aż tak ciekawa, by określić ją jako czytaną "jednym tchem".

nellanna | 2010-05-02
Przeczytana: 1998 rok

Fantastyczny thriller z kobietą w roli głównej. Ani na chwilę nie zwalnia tempa.Trudny do przewidzenia. Polecam!

PrzyAromacieKawy | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Oj wciągnęłam się w tą książkę. I choć na początku było opornie, bo wydanie kieszonkowe do których nadal jakoś przekonać się mogę, to przecież liczy się treść! A ta - muszę przyznać - zaskakująca od pierwszych stron. Poznajemy kobietę, która stoi na środku ulicy, ubrana w płaszcz i niebieską sukienkę. W kieszeni ma około miliona dolarów w gotówce. Nie wie kim jest, co tu robi, co zamierzała zrobić, jak się nazywa, dokąd zmierza. Posiada książkowe objawy amnezji. Wie doskonale, do czego służy telefon, jak poruszać na ulicy i jak może wydać swój milion w kieszeni. Na początku więc wpada w panikę. Potęguje to fakt, że je sukienka jest cała zakrwawiona. I to nie jest jej krew. Ona sama wygląda na zadbaną kobietę, ułożoną, Nie posiada jednak przy sobie żadnych dokumentów.
Kiedy panika zostaje opanowana, Jane (bo tak ma na imię, jak się później okazuje) postanawia przeczekać pierwszą a może i drugą noc w hotelu. Melduje się pod fałszywym nazwiskiem (swoja droga to ciekawe, bo w polskich...

| 2013-11-08

Przechadzając się po galerii, wpadłam na chwilę do jednej z księgarń w niej się znajdującej. Spacerując między półkami i poszukując książki do przeczytania jaką bym mogła sobie kupić, wpadła mi w ręce powieść Joy Fielding „Patrz, jak Jane ucieka”… Nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej powieści, gdyż autorka mało jest znana w naszym kraju i rzadko przynajmniej w moim mieście w księgarniach są powystawiane jej książki.
Więc gdy zaczynałam czytać powieść Joy Fielding nie wiedziałam czego się spodziewać i nie miałam zielonego pojęcia jaki ma styl piśmienniczy nasza autorka tejże powieści.... szczerze powiedziawszy nie rozczarowałam się, po przeczytaniu tejże książki. Książkę czytało się szybko, kartki powieści chłonie się jedną za drugą....

Bohaterkę książki poznajemy w procesie w jakim ona sama siebie poznaje. Spotykamy ją po prostu na ulicy, gdy stojąc w tłumie uświadamia sobie, że nie wie skąd przyszła, gdzie idzie, ani właściwie nawet kim jest. A więc amnezja. Znany...