Przepaść

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Seria: Pi
Wydawnictwo: Albatros
The Divide

Nicholas Evans zasłynął jako autor Zaklinacza koni - debiutanckiej powieści sprzedanej w kilkunastu milionach egzemplarzy, sfilmowanej z Robertem Redfordem w roli tytułowej. Jego najnowsza książka to opowieść o pozornie kochającej się rodzinie, studium rozpadu małżeństwa i międzyludzkich więzi. Dwaj narciarze szusujący w dzikim zakątku Gór Skalistych odnajdują przypadkiem zwłoki młodej kobiety uwięzione w lodzie. To poszukiwana od kilku lat Abigail Cooper, dziewczyna z dobrego domu, podejrzana o morderstwo i liczne akty ekoterroru, związana z radykalną grupą obrońców środowiska. Rodzice dziewczyny są wstrząśnięci. Rozeszli się przed kilku laty i ta osobista tragedia budzi w nich wyrzuty sumienia. Czy wybory, jakich dokonali przed laty, przyczyniły się do śmierci córki?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Łokieć_Pana_D | 2016-07-17

O odrywaniu więzi i rozpadzie rodziny. Po plasterku, aż całość będzie niczym. Odrywanie męża od żony. I nie jest ważne, że akurat męska część gnić zaczęła pierwsza. Odpada z miękkim "plam". Do innej, lepszej zapewne. Lepszej na chwilę.
Pozostawione bez korzenia dzieci, właśnie wtedy gdy kolorów nabierać winny soczystych. Odpadają efektownie. Jak to młodzi. Z przytupem i wariacją. Córka w ramiona, które zamieniają się w otchłań. I w przepaść, która koi w uścisku na zawsze, jak najlepsze ramię. Syn w błoto, gdzie tapla się ranny. Już się nie zagoi, choć będzie na zdrowego pozował. Drzewo rodziców nie utrzymało. Płacz teraz psu na budę. Co spadło, nie ożyje.
Niewygodna książka. Zaczynałem i odkładałem w zamyśleniu.

| 2014-09-29

Książka mi się podoba, bo chociaż początek sugeruje, że będzie to kryminał (nie przepadam) to jednak okazuje się, że jest to rzecz dużo bardziej wielowątkowa. Autor porusza wiele problemów: kryzys małżeństwa i wpływ kryzysu na psychikę dzieci z takiego związku, problemy wieku dojrzewania i zagrożenia charakterystyczne dla tego okresu, relacje ojca z synem i kilka innych wątków pobocznych. Fabuła w umiejętny sposób łączy te zagadnienia, a co ważniejsze, analizuje je a nie tylko pobieżnie sygnalizuje. Pretekstem do tych rozważań są losy jednej rodziny, dotkniętej tragicznym zdarzeniem o zabarwieniu kryminalno-socjologicznym. Ale wszystko dobrze sklejone, czyta się płynnie.
Brakuje mi trochę takiego błysku literackiego, polotu, który powoduje, że mam wypieki na twarzy jak czytam. Książka jest rzemieślniczo bez zarzutu, ale nie jest wybitna. Może to kwestia języka, a może za mało kolorytu przy malowaniu głównych bohaterów.
Z pewnością jednak nie żałuję, że przeczytałem.

lila | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Na początku odniosłam wrażenie, że czytam "typowy" kryminał, ale w miarę rozwoju powieści okazało się, że jest to świetna powieść obyczajowo-psychologiczna. Opiera się na pokazaniu relacji, jakie mają miejsce w zwyczajnej rodzinie w momencie rozpadu małżeństwa. Jak ogromny wpływ na życie dzieci ma odejście ojca i rozpacz matki. Do jak tragicznych wydarzeń to doprowadzi...
Zazwyczaj nie czytam książek na podstawie, których widziałam wcześniej film, ale poznając pióro N. Evansa z pewnością sięgnę po "Zaklinacza koni" ...i to jest chyba najlepsza rekomendacja.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane, Nicholas Evans
Przeczytana: 26 lutego 2015

To są dwie opowieści Nicholasa Evansa pierwsza opowiada o dwójce narciarzy szusujących w Górach Skalistych gdzie znajdują zwłoki młodej kobiety uwięzionej w lodzie...Rodzice dziewczyny obwiniają narciarzy o śmierć córki i podejrzewają że mieli coś wspólnego. Historia we mnie wzbudziła wielkie emocje, mroziła krew w żyłach. Świetnie pokazana i napisana doskonale. Powieść Evansa uważam za najlepszą zaskoczyła mnie pozytywnie, wciągnęła do przeczytania. Ujęła mnie za serce, był w niej dreszczyk emocji, akcja znakomita fenomenalna książka.
Polecam bo warto przeczytać!!!

Przeczytana: 25 maja 2014

Dobra pozycja. Co mnie zafascynowało? To w jaki sposób autor uchwycił niewątpliwą prawdę. Wychowujemy dzieci w ten sam sposób, a jednak każde jest inne. Marzymy o ich świetlanej przyszłości, a w jednym momencie czynnik społeczny odbiera nam wszystkie marzenia. Autor poruszył również bardzo ciekawy temat dotyczący przemijającej miłości. Rozpadu małżeństwa w wyniku fascynacji jednego z małżonków inną osobą. Jak nasze małostkowe instynkty niszczą fundamenty, podwaliny bezpieczeństwa u naszych dzieci. Rodzic, który powinien być ostoją, trwałym czynnikiem rodziny, nagle odchodzi i z lekkością buduje nowe życie, i oczekuje oklasków dla swych poczynań. Można oczywiście przeczytać tą pozycję jako czytadło zabijające nudę. Chociaż szkoda pominąć wiedzę ukrytą między wierszami.
Jest to dla mnie pozycja akurat na czasie. Mam przyjaciółkę, której mąż oświadczył, że całe życie ją zdradzał. Odszedł do kobiety, z którą spotykał się już od roku. Oczywiście wszystkiemu jest winna żona wariatka....

| 2014-12-07

Nietypowo czytało mi się tę książkę. Kiedy myślałam już, że to będzie kryminał, robiła się z tego saga rodzinna. A kiedy przestawiałam się na sagę, zaczynał się romans. Była chwila, że chciałam książkę odłożyć, ale wtedy rozwinął się ciekawy wątek psychologiczny i zostałam. Potem znów słabszy moment, a za chwilę świetny rozdział o zamierającym uczuciu.
Plusem jest wielowątkowość, wymykanie się stereotypom i gatunkom. Kolejny plus to poruszane tematy, ważne, niebanalne.
Notę obniża lekko nużący (chwilami) styl i zauważalna "nierówność" fabuły.

Gosikowa | 2014-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2014

Dwóch narciarzy znajduje w zamarzniętym jeziorze ciało młodej kobiety. No to mamy trupa, teraz nastąpi rozwiązanie zagadki. Gliniarze, ekipa dochodzeniowa, kryminalistyka, ślady itd. I... nic z tego, a ja choć uwielbiam kryminały ani przez chwilę nie byłam rozczarowana.
To bez wątpienia jest książka o zbrodni, ale tej codziennej, cichej. Zbrodni małżeńskiej, kiedy żona odtrąca męża, bo ten chce tylko seksu, bez przytulenia, rozmowy, czułości. Zbrodni, gdy mąż sfrustrowany oziębłością żony, szuka szczęścia u tej trzeciej. Zbrodni, gdy jak zwykle - na rozwodzie najbardziej cierpią dzieci. I co z tego, że są prawie dorosłe i mają własne sprawy. To tylko dzieci... Ukochana córeczka tatusia z każdym dniem staje się coraz bardziej obca. Angażuje się w działalność na rzecz ochrony środowiska, a swoje serce oddaje walczącemu ekologowi. A to dopiero początek kłopotów...

Anuszka | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Książki Evansa zawsze czytam z dużą przyjemnością. Traktuję je jako literaturę z działu „lekka, łatwa i przyjemna”, ale stojącą na najwyższej półce tegoż działu. I tym razem Evans mnie nie zawiódł. Lektura zarówno wciąga od pierwszych stron, jak i porusza niewygodne tematy – rozpad rodzinnej amerykańskiej sielanki, dewastację środowiska i ekoterroryzm. Wspaniale nakreśleni bohaterowie oraz sugestywne opisy amerykańskich krajobrazów sprawiają, że obrazy wdziane oczami wyobraźni na długo pozostaną w pamięci.

fiona | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 02 lutego 2013

To moje drugie spotkanie( po "Odważnych") z twórczością tego autora, niestety nieudane...Nie potrafię przekonać się do takiego stylu pisania, zbyt dla mnie powierzchownego i oględnego.Jak gdybym oglądała świat bohaterów przez szybę i dotykała go w rękawiczkach.
Prawdziwa PRZEPAŚĆ na drodze do dobrej literatury.

Anna | 2016-03-02

Pomiędzy kobietą a mężczyzną jest przepaść...bo kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa...świetnie napisana powieść autora "Zaklinacza koni".
GORĄCO POLECAM!