Przepaść

2006-07-07
2006-07-07
2005-01-01
Jacek Manicki

Nie jest to jego najlepsza książka, ale czyta się dobrze. Trafnie zilustrowana tragedia rodzinna.

Dla mnie książka super. Bardzo polecam

Dla mnie książka super. Bardzo polecam

To moje pierwsze spotkanie z autorem i nie do końca chyba udane. Byłam mega ciekawa, co stało się z Abby i dlatego dobrnęłam do końca. Ten sposób opowieści historii "od końca do początku" był chyba najbardziej ciekawy, bo niektóre sprawy wydały się mniej oczywiste niż widać je "od środka".

"Być może tak jest we wszystkich małżeństwach, każde z partnerów dobiera sobie oręż i uczy się nim posługiwać. Jego orężem było lodowate milczenie, jej [...] udawanie, że niczego nie zauważa"

Kolejna książka, w której opowiadaną historię poznajemy od tyłu, czyli, kiedy mleko się już wylało. A następnie jesteśmy prowadzeni pomalutku do momentu jak i kiedy to wszystko się zaczęło. Nie znałam do tej pory Nicholasa Evansa, jego sztandarową powieść "Zaklinacz koni" znam tylko z adaptacji filmowej. W dodatku film oglądałam tak dawno, że już nawet nie pamiętam, czy wtedy wiedziałam, że nakręcony jest na podstawie książki. Ale raczej nie wiedziałam, bo prawdopodobnie gdybym wiedziała, zaraz chciałbym tę książkę przeczytać. Zwłaszcza że film bardzo mi się podobał.

Można więc powiedzieć, że z prozą tego pisarza zaznajamiam się po raz pierwszy i jestem pozytywnie zaskoczona. Książka bardzo mi się podobała. Historia jest jak najbardziej prawdopodobna, co pozwala czytelnikowi stawiać się w rolach różnych jej bohaterów i próbować odpowiadać sobie na pytanie "co ja bym zrobiła w tej sytuacji". Postacie bardzo prawdziwe, każdej z nich autor poświęcił właściwą ilość czasu i dopracował każdą do najdrobniejszego szczegółu, jak i relacje między nimi. Do tego dochodzą piękne opisy okolic Montany, jak i rabunkowe działania przeciwko naturze.

Evans porusza naprawdę wiele tematów dotyczących ludzi w różnym wieku. Rozpad małżeństwa, taki cichy, lecz nieunikniony, bez picia bicia, awantur. Taki, kiedy jeden z bohaterów mówi " ja po prostu już tak dalej nie mogę żyć". Reakcje i konsekwencje tych reakcji dotyczące dzieci, już nie małych, a jeszcze niedorosłych na rozpadające się małżeństwo rodziców. Wiek nastoletni, to trudny wiek dla młodego człowieka, który często nie radzi sobie sam ze sobą, a jeszcze kiedy musi sobie poradzić z rozpadem rodziny, może być naprawdę różnie.

Książka nie jest cienka, ponad 400 stron, jednak moje obawy, że mnie znudzi, okazały się, na szczęście płonne. Powieść tę czyta się tak szybko i z takim zaangażowaniem, że ja nie zauważyłam kiedy ją skończyłam i trzeba było rozstać się z jej bohaterami. Do których zdążyłam się przyzwyczaić i nawet niektórych polubić. Jedynie Abbie, wydała mi się zbyt naiwna, nawet jak na swój wiek. Chociaż z drugiej strony, nie od parady mówi się, że miłość jest ślepa, ona okazała się w tej książce doskonałym tego przykładem.

Reasumując, polecam tę pozycję każdemu, kto lubi ciekawe historie, dobrze opowiedziane, jednak nie za bardzo "zasłodzone".

Jeśli chodzi o prozę Nicholasa Evansa, to znam go głównie z bestsellerowego "Zaklinacza koni", zapewne podobnie jak wielu czytelników. I miło mi stwierdzić, że ta książka nie powiela schematu, choć zachowuje niepowtarzalny klimat i wszystkie zalety najbardziej znanej powieści autora. Czytelnik ponownie jest świadkiem stopniowego rozpadu pozornie szczęśliwej i zwyczajnej rodziny, a rzecz dzieje się w tych samych okolicach Montany. Jest to już jednak zupełnie nowa historia. Równie ciekawa i warta przeczytania.

Początek książki wydaje się zapowiadać zagadkę kryminalną. Młoda kobieta zostaje odnaleziona w bryle lodu w niedostępnych Górach Skalistych. Po krótkiej weryfikacji okazuje się, że to ekoterrorystka Abbie Cooper, poszukiwana między innymi za morderstwo. Dalszych kilkaset stron stanowi retrospekcję, z której krok po kroku dowiadujemy się, jak doszło do przemiany z córki idealnej w zbiega ściganego listem gończym.

Nieczęsto zagłębiam się w życiorysy pisarzy, więc byłam przekonana, że Evans pochodzi właśnie z okolic, które opisuje w swoich książkach. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że pochodzi z Wielkiej Brytanii, a w Montanie bywał tylko turystycznie. Zaintrygowana, dotarłam do wywiadu, w którym przyznaje, że ten obszar USA pasjonował go, zanim jeszcze zobaczył Góry Skaliste na żywo, i że Montana zajmuje szczególne miejsce w jego sercu. I to widać. Miałam wrażenie, że opisuje krajobrazy i codzienność ranczerów nie tyle z dziennikarską precyzją, lecz wręcz z czułością. To nieliczne książki, w których przysłowiowe trawy bujające się przez dziesięć stron są dla mnie zaletą, a nie wadą. Cokolwiek Evans napisze o amerykańskim Zachodzie, mogę to czytać godzinami. A dodatkowo już w kolejnej jego książce piękne opisy łączą się z fabułą o odpowiednio dobranej dynamice rozwoju - akcja nie toczy się ani za szybko, ani za wolno, można ją smakować jak dobre wino, ale nie usypiać.

Evans jest też bardzo dobrym obserwatorem i potrafi pisać o relacjach międzyludzkich. W "Przepaści" widzimy, jak zwyczajna szczęśliwość ustępuje miejsca erotycznej fascynacji i pragnieniu odmiany, co pociąga za sobą konsekwencje uderzające w kolejnych członków dotkniętych rozpadem rodzin. Poruszone zostały tematy kryzysu wieku średniego, problemów dojrzewania i progu dorosłości, kiedy młody umysł jest podatny na manipulację, zwłaszcza podszytą szlachetnymi ideami. Autor stawia śmiałe pytania o etykę i moralność, zwłaszcza w kontekście dewastacji środowiska naturalnego i walki o jego ochronę. To powieść o tym, co człowieka może zniszczyć i wzmocnić, skonstruowana w uporządkowany i ciekawy sposób, która poprzez fabułę skłania do myślenia. A ja takie książki bardzo lubię.

Nicholas Evans zasłynął po ekranizacji jego debiutanckiej powieści "Zaklinacz koni" (film rewelacyjny głównie dzięki aktorom z Robertem Redfordem na czele).
Zaryzykowałabym twierdzenie, że film nawet lepszy niż książka.
Zresztą zmierzam do tego, że obecnie przeczytana "Przepaść" podobała mi się nawet bardziej mimo niewielu dobrych recenzji na portalu.

Według mnie tak powinno pisać się książki. Wszystko tu jest poukładane. Czytelnik nie pogubi się mimo różnych perspektyw czasowych i osobowych.
Pisarz połączył tu codzienność rodziny, w której jeden kamyczek powoduje lawinę nie do zatrzymania i rodzina się rozpada. Choć zalążki tego rozpadu tkwią głębiej. Obyczajówka została połączona z kryminalną zagadką.
Podobała mi się warstwa psychologiczna.

Początek historii jest mocny. Dwoje samotnych narciarzy wśród pięknej zimowej przyrody. Przez przypadek odkrywają zwłoki młodej kobiety. Podskórnie czujemy, że ta opowieść będzie trudna i emocjonalna. I taka właśnie jest.
Abee - zdolna i poukładana nastolatka angażuje się w działalność na rzecz obrony przyrody. Wciąga ją ekstremalne towarzystwo, z którego trudno się potem wyrwać, bo sprawy idą za daleko.
Polecam, bo książka jest świetna i naprawdę warto ją przeczytać.

Zaryzykowałabym twierdzenie, że film nawet lepszy niż książka.

Według mnie tak...

Portret rodziny która stopniowo ulega rozkładowi.Po śmierci jednego z dzieci niechęć zmienia się w nienawiść

Genialna książka.Dawno nie czytałam niczego tak dobrego. Jeszcze długo po skończeniu czytania,wiele emocji z tej lektury zostało we mnie

Okładka
lubię bieliki amerykańskie
Skąd
biblioteka
Moja opinia
Za dużo powiem,tak filozofowania.I to mi się,nie podobało.
Samej akcji,jakby zabrakło.Opisy,przyrody.Dla mnie za mało.
Zadużo opowieści,o życiu bogatej rodziny.
Dla mnie przeciętna.
Więcej o ochronie przyrody.

Okładka
lubię bieliki amerykańskie
Skąd
biblioteka
Moja opinia
Za dużo powiem,tak filozofowania.I to mi się,nie podobało.
Samej akcji,jakby zabrakło.Opisy,przyrody.Dla mnie za mało.
Zadużo opowieści,o życiu bogatej rodziny.
Dla mnie przeciętna.
Więcej o ochronie przyrody.

Dwaj narciarze szusujący w dzikim zakątku Gór Skalistych odnajdują przypadkiem zwłoki młodej kobiety uwięzione w lodzie. To poszukiwana od kilku lat Abigail Cooper, dziewczyna z dobrego domu, podejrzana o morderstwo i liczne akty ekoterroru, związana z radykalną grupą obrońców środowiska. Rodzice dziewczyny są wstrząśnięci. Rozeszli się przed kilku laty i ta osobista tragedia budzi w nich wyrzuty sumienia. Czy wybory, jakich dokonali przed laty, przyczyniły się do śmierci córki?

• 2015
  • Audiobooki