Pierwszy raz

2002-10-04
978-83-245-7621-0
Małgorzata Żbikowska
zdrada uczucie choroba

Książka do której wracam... Piękna, poruszająca, świetnie napisana, nie nużąca ani na moment. Choć opis może sugerować dość naiwniutką historię, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Dla mnie to taka perełka w swoim gatunku. Warto dać jej szansę.

lekka, przyjemna ksiazka o miłośc

lekka, przyjemna ksiazka o miłośc

W mojej ocenie jest to opowieść o tym, że w obliczu tragicznych zdarzeń człowiek wraca na prawidłowe tory życia i dopiero wtedy docenia, co od życia otrzymał. Dopiero, gdy okazało się, że Mattie jest śmiertelnie chora jej mąż zrozumiał, że kocha, że nie musiał zdradzać, że powinien więcej czasu poświęcać Kim. Tylko szkoda wówczas zmarnowanego czasu...

Typowe czytadło. Mające opowiedzieć życiową historię i wycisnąć łzy.

Miłość, zdrada, przeszłość, ciężka choroba, ale też problem eutanazji, prawnej obrony osób podejrzanych, której celem nie jest dojście do prawdy, ale „wygrana” obrońcy, problem relacji między najbliższymi i problem „zimnego domu”. Historia, w której do rozpadającego się związku małżeńskiego oprócz zdrady wkracza śmiertelna choroba.

Autorka ciekawie i spójnie opowiedziała tę historię. Chociaż wiele scen było, moim zdaniem, niedopracowanych, niektóre czuć było tandetą… Wykreowani bohaterowie byli bardzo schematyczni, płascy, a przemiana jednego z nich odbyła się zbyt „na skróty”. Postacie kobiece są bliższe psychologicznej prawdy, choć ma się wrażenie, że autorka wyciągnęła je z jednego worka. Mimo wszystko, dobrze się tego słuchało.

Typowe czytadło. Mające opowiedzieć życiową historię i wycisnąć łzy.

Typowy wyciskacz łez.

Typowy wyciskacz łez.

Problem poruszony w powieści - trudny i bolesny - odchodzenie bliskiej osoby chorej na przerażającą chorobę. Jednocześnie motyw eutanazji, która ostatecznie dokonuje matka głównej bohaterki. Powieść świetnie się czyta. Błyskotliwe dialogi, których jest dużo w książce, dają jasny obraz opisanych zdarzeń.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z lepszych pozycji na jakie ostatnio trafiłam. Piękna i smutna. To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam, ale z pewnością nie ostatnia.

Książka poruszająca wiele tematów: dojrzewanie, choroba, traumy, wpływ naszych decyzji na życie innych... Jedyne co bardzo mnie denerwuje to 100% fabuły zamieszczone w opisie książki...

Po 16 latach małżeństwa Jake postanawia się wyprowadzić do swojej kochanki.Kiedy Mattie dowiaduje się,że jest śmiertelnie chora jest zrozpaczona.Jake postanawia wrócić do domu i zaopiekować się żona.Historia bardzo wzruszająca.Jake i Mattie na nowo odkrywają prawdziwa miłość szkoda tylko ,że tak późno.Jednak w chwili śmierci Mattie ma wszystko kochającego męża,córkę i mamę.

Książka jest bardzo smutna, ale jednocześnie piękna! Pokazuje idealnie, że zaczynamy coś doceniać, dopiero kiedy uświadamiamy sobie, że możemy to bezpowrotnie stracić. Bardzo podobna do książki C. Hoover "Wszystkie nasze obietnice", ale moim zdaniem ta jest zdecydowanie lepsza. Polecam!

• Joy Fielding