Pasja pokoju: Eseje zaangażowane

Okładka książki Pasja pokoju: Eseje zaangażowane Thomas Merton OCSO
Okładka książki Pasja pokoju: Eseje zaangażowane
Thomas Merton OCSO Wydawnictwo: Homini literatura piękna
570 str. 9 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Homini
Liczba stron:
570
Czas czytania
9 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9798389598317
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1132
673

Na półkach:

Pozornie ta książka wydaje się mieścić na marginesie pisarskiej działalności Thomasa Mertona, największego być może mistyka chrześcijańskiego XX wieku. Jednakże te „eseje zaangażowane” powstałe w czasach zimnowojennych określają postawę kontemplatyka, który wcale nie zamyka się w ścianach swej pustelni obojętny wobec świata, tylko aktywnie wskazuje na pokojowe sposoby przeciwdziałania wojennym zagrożeniom i globalnej zagładzie, myśl o której wzbudzała wtedy powszechny lęk. Prawdziwie chrześcijański pacyfizm tych pism przynosi głęboko humanitarne i trzeźwe spojrzenie na problematykę aktualnego wówczas niebezpieczeństwa nuklearnego konfliktu i w ogóle stosowania przemocy.

Książka dzieli się na dwie części. Pierwszą stanowią teksty powstałe w latach 1961- 62, które wyrażają niepokój słynnego trapisty z powodu zagrożenia atomową samozagładą ludzkości i są jego sprzeciwem wobec możliwości wojny nuklearnej. Mówi w nich, że wojna ta wcale nie musi być nieuchronna jak się wydawało wielu. Stwierdza, ze pokój jest możliwy i pokazuje, ze droga do świata bez wojen jak najbardziej odpowiada etyce chrześcijańskiej. To religijna odpowiedzialność może stanowić przełom na drodze do światowego pokoju.

Na drugą część składają się eseje późniejsze odnoszące się bardziej ogólnie do tematyki wojny i pokoju, nieagresji oraz niestosowania przemocy jako postawy chrześcijańskiej. Są tu także teksty będące wyrazem sprzeciwu wobec Holocaustu i rasizmu w USA.

Ten zbiór tekstów opracowany przez Williama H. Shannona nie należy może do najbardziej znanych i najszerzej komentowanych książek Mertona, ale ani przez chwilę nie zawahałem się przed przyznaniem mu wysokiej oceny. Bo to piękne, mądre i głęboko ludzkie dzieło pokazujące, że kontemplacyjne odosobnienie amerykańskiego trapisty nie oznacza bynajmniej jednostronnego oderwania od rzeczywistości, ale implikuje szlachetną wrażliwość obejmującą cały świat.

Pozornie ta książka wydaje się mieścić na marginesie pisarskiej działalności Thomasa Mertona, największego być może mistyka chrześcijańskiego XX wieku. Jednakże te „eseje zaangażowane” powstałe w czasach zimnowojennych określają postawę kontemplatyka, który wcale nie zamyka się w ścianach swej pustelni obojętny wobec świata, tylko aktywnie wskazuje na pokojowe sposoby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    2
  • Wiara
    1
  • Polityka, publicystyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pasja pokoju: Eseje zaangażowane


Podobne książki

Przeczytaj także