Cylinder van Troffa

fantastyka socjologiczna epoka rozszczepienia nieśmiertelność podróże w czasie
fantastyka, fantasy, science fiction
2000-01-01
fantastyka socjologiczna epoka rozszczepienia nieśmiertelność podróże w czasie

Świetna fantastyka z nurtu fantastyki socjologicznej, społecznej czy politycznej. Lubujący się w klimatach typu "Nowy wspaniały świat" A. Huxleya czy "Roku 1984" G. Orwella znajdą tutaj to wszystko co kochają.
"Cylinder van Troffa" to klasyczny przykład polskiej fantastyki socjologicznej, która była pisana w czasach PRL (lata '80) i treść tej książki to swoista gra z...

po prostu warto. Krótka, zwarta, ciekawa i nie tylko ;-)

Świetnie wykreowany klimat i precyzja w stworzeniu i narracji postaci sprawiły iż książka sama bez mojego udziału wchodzi do pamięci i zajęła tam swoje miejsce.

Podróż przez czas, tak chyba najlepiej można podsumować tę książkę. Jak społeczeństwa zachowują się w różnym okresie swojego rozwoju? Moim zdaniem na to pytanie właśnie próbuje odpowiedzieć Zajdel, jednak ta wizja nie zawsze jest różowa.

W zasadzie przeczytałem wszystkie książki pana Janusza. Jego cechą charakterystyczną jest trzymanie wysokiego "poziomu" twórczości i bardzo często świeże pomysły. W przypadku CYLINDRA... jest oczywiście tak samo a wykorzystanie przemieszczania się w czasie jest w sumie nowatorskie w Jego ujęciu (sam pomysł pochodzi z Wells-a) ale Zajdel to zrobił wspaniale. Dla miłośników...

Pozycja obowiązkowa dla fanów sf. Zajdla odkryłem jeszcze w liceum, ale po latach jego książki nadal potrafią wbijać w fotel. Tak właśnie miałem po ponownej lekturze Cylindra - ostatnia strona książki robi robotę. Szkoda, że nie powstała jej ekranizacja, np. w reżyserii Tarkowskiego :)
9/10

No, ładnie pan Zajdel namieszał. Podróżnik w czasie, że niby on... Przyznaję, dałem się zaskoczyć.
To jedna z nielicznych książek o podróżach w czasie, po których odczułem "satysfakcję" - pewną harmonię zamknięcia się koła czasu i dopełnienia wszystkich wątków. Naprawdę warto było poświęcić czas na lekturę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pyszna. Zajdlowi nie mozna odmowic lekkiego piora, rozmachu, wizji, ani wieloznacznosci. Potrafi wciagnac. Polecam nawet osobom, ktore nie lubia SF.

Świetna fantastyka. Jeśli ktoś nie zna tego autora to musi go odkryć. Nie tylko LEM!

Książki tego Pana nadają sie na filmy. Każda z nich.

Dyskusje

2 585