Ostatni kabalista Lizbony

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Jest rok 1506. Ulicami Lizbony zawładnęły strach i powszechna podejrzliwość, gdy Abrahama Zarco znaleziono martwego i z nagą dziewczyną u boku. Abraham był sławnym kabalistą, który w czasach, gdy portugalscy Żydzi zmuszeni zostali do przyjęcia chrześcijaństwa, kultywował arkana tajemnej żydowskiej wiedzy i tradycji. Młody Berekiasz, utalentowany iluminator manuskryptów, starając się rozwikłać zagadkę śmierci swego wuja, natrafia na kabalistyczne tropy. Wprowadzają go one w labirynt tajemnic, które Żydzi starali się ukryć przed swymi prześladowcami.

tomasz | 2018-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Ostatni kabalista Lizbony to książka trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Jest rok 1506 i w stolicy Portugalii rozgrywa się prawdziwy horror – chrześcijanie mordują żydów, a prowodyrami całej akcji są dominikanie, którzy nawołują do spalenia każdego żyda w mieście. Dodatkowo w Lizbonie panuje pewna plaga siejąca pomór, za której rozprzestrzenianie oskarża się właśnie żydów. Większość z nich to zresztą Nowi Chrześcijanie, którzy przyjęli nową wiarę pod groźbą wypędzenia z Portugalii a nawet śmierci. To jednak nie wystarcza, by uznać ich za swoich. Z drugiej strony wielu nowych Chrześcijan praktykuje w tajemnicy starą wiarę, pielęgnuje jej idee i przekazuje dalszemu pokoleniu.
Więcej na http://my-lisbon-story.blogspot.com/2018/01/lizbona-poczatkow-xvi-wieku-w-ksiazce.html

robidu | 2013-02-13
Przeczytana: maj 2011

Wcześniej tej książce nie dałem gwiazdek. Ale po roku i po przeczytaniu kilku innych powieści z tego nurtu muszę przyznać, że ta była napisana najzgrabniej. Warto.

Karolina_MW | 2018-02-20
JocelynGrey | 2015-03-17
zaczytAnia | 2014-05-17
Przeczytana: 24 maja 2014

Weekend w Lizbonie

Jeżeli ktoś ma to ogromne szczęście i jedzie w najbliższym czasie do Lizbony, to zazdrościmy (to oficjalne stanowisko redakcji). Specjalnie dla tych szczęściarzy prezentujemy wybór książek, które wprowadzą Was w klimat tego pięknego miasta i które dobrze mieć pod ręką, włócząc się nad Tagiem, błądząc po Bairro Alta czy leżąc na plaży w pobliskim Cascais. Ah, a beleza de Lisboa distante!