Po wojnie i co dalej. Żydzi w Polsce w latach 1945-1949

Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
839093129X
Alfalfa

Książka ma charakter dokumentalny. Autor wiernie spisał kronikę wydarzeń, których był uczestnikiem i świadkiem. Wykorzystał również posiadaną dokumentację archiwalną, nigdzie dotąd nie publikowaną. Znajdziemy tu relacje z wyzwolenia w styczniu 1945 r., powstania Komitetu Żydowskiego, fali antysemityzmu powojennego, repatriacji z ZSRR, pogromu w Kielcach i jego następstw, działalności ruchu syjonistycznego, powstania państwa Izrael, zmian personalnych w partiach żydowskich, spotkania oko w oko z katem Getta Warszawskiego Jurgenem Stroopem, emigracji do Izraela.
Autor: "Odbudowa - o ile można ją tym mianem określić - życia żydowskiego po Holocauście, była niezwykle trudna, złożona i nieraz wręcz niezrozumiała. Wydaje mi się, że trudno jeszcze dziś do głębi zrozumieć te wydarzenia i o wiele łatwiej jest je opisać w porządku chronologicznym i tak właśnie postąpiłem."

źródło opisu: opis własny, okł.

źródło okładki: własne

rudzielec | 2016-12-21