Okładka książki W poszukiwaniu utraconego smaku Stefan Grajek
Okładka książki W poszukiwaniu utraconego smaku
Stefan Grajek Wydawnictwo: Zysk i S-ka publicystyka literacka, eseje
esej

Stefan Grajek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka książki W poszukiwaniu utraconego smaku Stefan Grajek

Autor Prof. Stefan Grajek to kardiolog na emeryturze, który postanawia oddać się swojej pasji i napisać książkę. Jest to nie byle jaka książka, bo zawiera w sobie bardzo subtelne połączenie wiedzy profesora na temat nie tylko medyczny ale szeroko pojętego dzisiejszego świata. Znajdziemy tutaj nie tylko opis świata i jego negatywne cechy ale również piękne podróże i krajobrazy.
Książka zawiera zbiór esejów, które Autor napisał na bardzo wysokim poziomie. Teksty te są mądre, dopracowane i dają do myślenia. To nie tylko puste słowa a znaczące informacje i prawdy o dzisiejszym świecie i ludziach.
Książka z pewnością warta przeczytania bo niesie ze sobą bogatą wiedzę i kulturę słowa, aczkolwiek nie spodoba się każdemu :) Sprawdź jak smakuje sam:)

Stefan Grajek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka książki W poszukiwaniu utraconego smaku Stefan Grajek

"Żyjemy w przedziwnych czasach. szalejący postmodernizm dekonstruuje utrwalone przez wieki wartości europejskie, jak wiedza, wiara, postęp, naród, rodzina, demokracja. W walce z tradycją i tożsamością kluczową rolę odgrywa zawłaszczenie języka, podmieniane są desygnaty poszczególnych wyrazów i pojęć. Zmienia się nasza wrażliwość, zanikają w duszy receptory zła" - czyli całkiem obszernie o tym, co z nami nie tak w kontekście kultury wysokiej?

Z początku odniosłam wrażenie, że autor ma cichy żal do "zwykłego" człowieka o to, że zaniedbuje wymienione wyżej wartości europejskie, a swoimi przemyśleniami chce "utorować" pewną drogę do przemyśleń. Przy tym sposobie pisania, opisywania jest to utrudnione. Moim zdaniem nie jest to książka dla osób, które w jakimś stopniu nie miały styczności ze studiowaniem bądź zagłębianiem się w temat sztuki, architektury, historii, polityki, socjologii i nie "zasmakowały" wyszukanej terminologii. Gdybym nie kończyła studiów kulturoznawczych, to ta książka najprawdopodobniej w ogóle nie przyciągnęła mojej uwagi. Muszę jednak przyznać, że autor ma obszerną wiedzę w wielu dziedzinach...

Więcej na:

„… Ludzie są albo piękni, albo brzydcy. Pośrodku są ci uroczy …”

Żyjemy w przedziwnych czasach. Szalejący postmodernizm dekonstruuje utrwalone przez wieki wartości europejskie jak: wiedza, wiara, postęp, naród, rodzina, demokracja. Brzmi to wszystko bardzo mądrze. Gdzie w tej układance jestem Ja i Ty? W walce z tradycją i tożsamością, kluczową rolę odgrywa zawłaszczanie języka. Podmieniane są znaczenia wyrazów i pojęć. Zmienia się nasza wrażliwość i zanikają w duszy receptory zła.

Stefan Grajek wykonywał sekcje serc, których nie zdołał uratować. Po przejściu na emeryturę nadal aktywnie pracuje i odnalazł czas na wymarzone pisanie. To pierwsza i mam nadzieję, że nie ostatnia jego książka. Publikacja podkreśla, że konsekwencją degradacji Boga jest zanik odpowiedzialności moralnej. Podobnie na drugim biegunie jest intymność, czyli coś ściśle osobistego, poufnego i tajnego. Człowiek zaś, sam kształtuje swoje sumienie.

Czym zatem jest przeciętność? Oczywiście nie chodzi tylko o cenę rozmiarów kogoś lub czegoś. Świadomość jest sumą wrażeń, które gromadzimy przez całe życie. Ciekawe są również analizy zależności między urodą, inteligencją i dochodami. Pod fasadą urzędowego języka kryje się wymowne milczenie i cierpienie.

Prof. Stefan Grajek – kardiolog - w niemedycznych, a eseistycznych tekstach diagnozuje serce i krwiobieg współczesnego świata. W swoich podróżach po Europie – jest wybitnym znawcą Italii, czuje jej smaki i symbole - wierny przesłaniu Zbigniewa Herberta szuka: „włókien duszy” i „chrząstek sumienia”. Szuka – z wręcz medyczną precyzją i uporem – śladów ozdrowieńczych głosów: sztuki i piękna, nauki i mądrości, a przede wszystkim prawdy na areopagach współczesnych debat, sporów i codziennego jarmarku próżności.

Kiedy myślimy o wierze widzimy też następujący obraz. Jezus stojący przed Piłatem. Gest „umycia rąk” w sprawie Chrystusa. Jak wiele osób stosuje go dzisiaj będąc metaforycznie w białych rękawiczkach? Z kolei ten widok autor przenosi w realia współczesnej Polski.

Mnie przypadły do gustu dwie ostatnie części książki dotyczące okruchów intymności. Samo słowo uległo zapomnieniu lub zmieniło swój sens. Raz do roku w okresie walentynek intymność wzbudza powszechne zainteresowanie, a nawet staje się produktem marketingowym. Dawniej kobiety nie pokazywały tyle, ile pokazują dzisiaj i to pobudzało wyobraźnię miłosną. Odbiorca dowie się wiele o zapachu, ale i odmianach kochania. Towarzyszy nam tu nie tylko miłość zmysłowa. Wzajemna wymiana spojrzeń też jest istotna.

Gdzie znajduje się uczucie wstydu i skrępowania? Serce intuicyjnie wyczuwa i akceptuje potrzebę intymności, a rozum analizuje jej zasadność. Odbiorca będzie mógł też poznać te mitologiczne konteksty świata antycznego.

Uwaga! Nie wystawiamy żadnej recepty, nie moralizujemy z pasją i swadą „wymierzamy sprawiedliwość widzialnemu światu” – odważnie pytamy i zachęcamy: Sapere aude incipe! – albowiem bycie człowiekiem zobowiązuje. Do bycia mądrym. Oczywiście 😉

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 28.03.2023 r.
Projekt okładki i stron tytułowych: Tobiasz Zysk
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 336
(nowość wydawnicza)

„… Ludzie są albo piękni, albo brzydcy. Pośrodku są ci uroczy …”

I właśnie za takie książki cenię Wydawnictwo Zysk i S-ka. Profesor Stefan Grajek, kardiolog, w przejrzysty sposób odsłania obłudę tzw. "elit". Robi to pięknie, bo literacko, bo z nawiązaniami do sztuki, do kultury... którą Europa współcześnie najchętniej by spaliła na stosie.
W POSZUKIWANIU UTRACONEGO CZASU, to zbiór esejów Profesora i są to teksty prezentujące wysoki poziom, dopracowane, nie odnajdziecie tu banałów i tanich wzniosłości. Patos, tak popularny wśród rozemocjonowanych ludzi z np. "kasty", jest obcy autorowi. Tutaj wszystko jest udowodnione, tezy podparte argumentami, a każde zdanie ma znaczenie.
Stefan Grajek zaskoczył mnie literackim, pięknym językiem. To naprawdę może zdziwić zwłaszcza, że dzisiaj tzw. "pisarze" często nie potrafią posługiwać się piękną polszczyzną, za to każde po przecinku okraszają inwektywą. W tej książce odnajdziecie fantazję, spostrzegawczość i dostrzeżecie uważnego obserwatora.
W POSZUKIWANIU UTRACONEGO SMAKU można także traktować jak przewodnik turystyczny - i to taki na pełnym wypasie, bo poza opisem wspaniałych miejsc, miast, architektury np. Włoch, Anglii... dostajemy historię, korzenie danego miejsca, możemy poznać na czym się wzniosło i jakie idee temu wzrastaniu przyświecały.
Wiem, że niektórym tak książka "stanie w gardle", ale powiem "i dobrze". Nie każdemu się spodoba, ale warto ją przeczytać niezależnie od światopoglądu, bo im więcej argumentów dostarczamy swemu umysłowi - tym lepiej pracuje. Mnie bliskie są poglądy Stefana Grajka, bardzo dobrze mi się czytało jego dopracowane, mądre teksty i wiem, że nie każde wydawnictwo (zaryzykuję, że tylko Zysk) by wydało tę pozycję. Można sobie zadać pytanie - gdzie wolność? A Zysk pięknie pokazuje, że dobre rzeczy wydaje się niezależnie od "wyznawanej strony".

"Mam wrażenie, że niedługo tolerancja dojdzie do takiego momentu, w którym ludziom mądrym zabronią myśleć, aby nie urazić ludzi głupich."
Noam Chomsky

Uwagę z miejsca przykuwa okładka, "Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta robi wrażenie. Świetny projekt i własnie takie książki mnie do siebie przyciągają. Widać nie pomyliłam się w początkowej ocenie, bo treść potwierdza fascynujący obraz.

i co z tym smakiem?
Wydawnictwo Zysk i S-ka

„Ani ludzi, ani świata nie widzimy takimi, jakim są, ale takimi

jakim widzieć się nauczyliśmy”.

Stefan Pacer

Manipulacja, jawne kłamstwo, wielkie oszustwa, niesamowite przekręty, a w tym wszystkim My, jako mieszkańcy Polski. Przez szereg ostatnich lat obserwujemy marną politykę, walącą się gospodarkę, wzrost długu publicznego i masowe rozdawnictwo, a także nie tylko sprzedajność naszego dziedzictwa, ale nawet samowolne rozdawanie za darmo innym bez woli narodu. Jeśli dodamy do tego największą od lat inflację, protesty rolników, czy problemy ze służbą zdrowia mamy scenariusz na gotową katastrofę nie tylko społeczną, ale także ekonomiczną.

Pan Stefan Grajek pochylił się nad problemami współczesnej Polski i świata, pisząc zbiór esejów, poruszających samo zaoranie społeczeństwa. Jego książka W poszukiwaniu utraconego smaku posiadająca niesamowicie myląca okładkę z całej gamy filmów medycznych nie koniecznie dokumentalnych, zaprasza nas do przeanalizowania współczesnych problemów, oraz zwrócenia uwagi na to, że będzie coraz gorzej.
Autor pisze nie tylko o spowolnieniu gospodarki, czy problemach globalnej polityki. Porusza również tematy, naszej niestety od lat niesłabnącej głupoty, ignorancji, braku zainteresowania oraz powszechnego życiowego niedouczenia. Pozycja ta może być irytująca dla ludzi, którzy nie chcą widzieć narastających problemów, bez wątpienia jednak one istnieją i cieszę się, że są jeszcze Pisarze, którzy mają odwagę o nich mówić. Zaskakujące, jest, że Pan Grajek z wykształcenia Profesor kardiologii, który wydawać by się mogło, nie ma nic wspólnego z tematami, o których pisze, podjął się tej niezwykle trudnej zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości pracy.

Publikacja napisana lekkim, przystępnym językiem, nikogo nie obraza i nie krytykuje. Nie wymienia nazwisk, nazw przedsiębiorstw, ani nie rości pretensji do osób prywatnych. Książka, jest po prostu subiektywnym opisem sytuacji w kraju i za granicą, z którym jestem pewna, zgodzi się wielu. Dziś głośna krytyka wielu spraw jest niepożądana. Mimo to potrzebne nam jest obiektywne spojrzenie na to co dzieje się dookoła, a także na nas samych i nasz stosunek do otaczającego świata. W poszukiwaniu utraconego smaku to moim zdaniem jedna z ważniejszych pozycji eseistycznych, z którą warto się zapoznać.
Ciekawe spojrzenie na świat, pytania bez odpowiedzi, do samodzielnego przemyślenia, krytyczna analiza, ciekawe historie, osobliwe podejście... Tematy na czasie, które irytują, wprawiają w zdumienie i wymagają szerokiej zmiany. Przeczytajcie sami.

„Ani ludzi, ani świata nie widzimy takimi, jakim są, ale takimi

jakim widzieć się nauczyliśmy”.

Stefan Pacer

• Nowości 2023
  • Reportaż i historia

Dodaj cytat z książki W poszukiwaniu utraconego smaku