Down Under

Down Under
055299703X
angielski
lubięplacki

Every time Bill Bryson walks out the door, memorable travel literature threatens to break out. His previous excursion along the Appalachian Trail resulted in the sublime national bestseller A Walk in the Woods. In A Sunburned Country is his report on what he found in an entirely different place: Australia, the country that doubles as a continent, and a place with the friendliest inhabitants, the hottest, driest weather, and the most peculiar and lethal wildlife to be found on the planet. The result is a deliciously funny, fact-filled, and adventurous performance by a writer who combines humor, wonder, and unflagging curiousity.

Despite the fact that Australia harbors more things that can kill you in extremely nasty ways than anywhere else, including sharks, crocodiles, snakes, even riptides and deserts, Bill Bryson adores the place, and he takes his readers on a rollicking ride far beyond that beaten tourist path. Wherever he goes he finds Australians who are cheerful, extroverted, and unfailingly obliging, and these beaming products of land with clean, safe cities, cold beer, and constant sunshine fill the pages of this wonderful book. Australia is an immense and fortunate land, and it has found in Bill Bryson its perfect guide.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/24.In_a_Sunburned_Country

Ewa-Książkówka | 2011-09-16
Przeczytana: 15 września 2011

Siedzicie wygodnie przed monitorami? Tak? Bardzo dobrze. Teraz odsuńcie od siebie klawiatury, wyciągnijcie karteczki i jakikolwiek przyrząd do pisania. Po jej lewej stronie napiszcie swoje imię i nazwisko, a na samym środku dużymi literami: kto jest premierem Australii? Chyba nie muszę dodawać, że pod pytaniem należy umieścić odpowiedź na nie? Ejże! Proszę zostawić wujka Google’a w spokoju! Czy jest na sali ktoś, kto odpowie na to pytanie bez wspomagania się internetem? Grzecznie czekając na zgłoszenie się, choć jednej takiej osoby, ośmielę się stwierdzić, że zapewne niewiele z Was jest w posiadaniu takiej informacji. Dodatkowo szczerze się przyznam, że i ja tego nie wiedziałam.

Zatem, gdy tylko na horyzoncie pojawiła się możliwość zmiany stanu rzeczy i pogłębienie wiedzy o Australii poprzez książkową podróż (jaka szkoda, że tylko taką…) do tego kraju, skorzystałam z niej z dużym entuzjazmem. Mimo że za przewodnikami i temu podobnymi, nie przepadam, z czym nigdy się nie kryłam....

anika | 2014-10-26

Swoje australijskie przygody autor zawarł w lekkiej w formie książce, widać jednak pracę jaką włożył w jej napisanie, rozległą wiedzę autora,jego przygotowanie do tematu, nie ograniczył się on bowiem tylko do opisywania odwiedzanych przez siebie miejsc, sięgnął też do ich historii, wprowadził trochę historii politycznej, przedstawił przyrodę kraju, opisał czasem zaskakujące, czasem śmieszne obyczaje mieszkańców.

Jedyne, co mi przeszkadzało w czytaniu, to poczucie humoru autora, które kompletnie nie pasuje do mojego. Nie bardzo bawiły mnie luzackie, „okołofiutowe” żarty autora, ale nie każdego musi bawić to samo, co mnie.

ivv | 2015-10-13

Bardzo fajna!
Dużo anegdot, ciekawych opisów, szczególików, na które zwykle nie zwraca się uwagi w podróży. Barwny język (aż chce się zapisać kilkanaście jego sformułowań!), ciekawi ludzie, historia pokazana w interesujący sposób..."Ręce same składają się do oklasków!" :D

Zabrakło zdjęć - może ktoś kiedyś pomyśli o wydaniu ilustrowanym?
No i może ciut mi się dłużyło przy końcu - na zasadzie - "kurde, chciałabym już poczytać coś innego, ale szkoda mi odłożyć Brysona".

Lillianna | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

"Śniadanie z Kangurami" to ciekawa i jednocześnie zabawna książka, z której dowiemy się wiele interesujących faktów na temat Australii. Bill Bryson umila podróż po Australii zabawnymi anegdotami, dzięki temu książkę czyta się bardzo szybko.

Australia to kraj niezwykle interesujący, stawiający przed podróżnikami ogromne wyzwania, oferujący przepiękne widoki, wiele niezbadanych jeszcze gatunków roślin i zwierząt. To kraj, w którym na każdym kroku czeka coś nowego, coś czego nie ma w innych miejscach na całym świecie. To miejsce, które uważane jest za najbardziej niekorzystne do życia, ale jednocześnie miejsce, z którym ciężko jest się rozstać, jeżeli już raz postawi się nogę na tym kontynencie.

Autor przedstawia w swojej książce nie tylko najbardziej popularne miejsca i fakty związane z Australią. Przeczytamy zatem nie tylko o Uluru, Sydney, Melbourne, australijskim outbacku, Terytorium Północnym czy Aborygenach, ale poznamy także kubomeduzy, najbardziej jadowite pająki,...

żabot | 2013-10-29
Przeczytana: 28 października 2013

Zaskakują mnie negatywne opinie o książkach, które na to nie zasługują. Jakby czytelnik/czytelniczka gwiazdkami chciał/chciała ocenić nie książkę lecz własny gust. Bo jak można odebrać opinię amrity? Szkoda, że nie napisała, czego się spodziewała po książce. Naukowego opracowania historyczno-geograficznego o Australii? Przecież podtytuł wyraźnie wskazuje, że są to „Australijskie przygody” Brysona a nie kogokolwiek innego. Bryson ma to szczęście, że może sobie na taką podróż pozwolić, czego o przeciętnym Europejczyku powiedzieć nie można (i to chyba jest najbardziej irytujące) i niejako weryfikuje na własne oczy wszystkie swoje stereotypy o celu podróży. Bo przecież kiedy myślimy o Australii od razu mamy przed oczami kangury, misia koala, strusie, bumerangi i co najwyżej budynek opery w Sydney. Tymczasem o koala, strusiach i bumerangach nie ma ani słowa, o kangurach niewiele. Na marginesie – Bryson wcale nie pisze o nich w kontekście uszkodzenia samochodu przy zderzeniu, ale o...

Adrian | 2011-09-12
Przeczytana: 12 września 2011

Do tej pory udało mi się przeczytać większość książek Billa Brysona i po chwili refleksji muszę powiedzieć, że "Śniadanie z kangurami" jest jedną z najlepszych jego opowieści. Ten człowiek za każdym razem zadziwia mnie swoją prostotą, niedoskonałościami, ale też olbrzymią elokwencją, dzięki której potrafi wszystkie swoje wady, czy też możliwie najnudniejsze informacje zamienić w niekończące się pasmo śmiechów, chichów i fascynacji.

Bryson tym razem odwiedza kraj wielkich przestrzeni, zwariowanych ludzi i zwierząt dotkniętych dziwnymi objawami ewolucji, czyli jedyny kontynent-państwo - Australię.

Jak wielu z nas jest w stanie z ręką na sercu odpowiedzieć na pytania: Kto rządzi obecnie Australią? Dlaczego stolicą jest... (no właśnie, co jest stolicą Australii?), a nie Sydney? Jakie cuda natury skrywa ten kontynent prócz Uluru i Wielkiej Rafy Koralowej? Na te i wiele innych pytań Bryson znajduje wyśmienite odpowiedzi i choć książka wydana została w oryginale w 2000 roku, nie...

odAdoZ | 2013-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2013

„Śniadanie z kangurami” to swoista podróż, taka w stylu „palcem po mapie”. Razem z Brysonem przemierzamy wiele tysięcy kilometrów po bardziej lub mniej cywilizowanych zakątkach Australii. Autor dostarcza nam bardzo dużą dawkę historii i powiem szczerze, że były to dla mnie najnudniejsze fragmenty książki.
Natomiast cała reszta fantastyczna.
Wiedza „florystyczno-faunistyczna” uczciwie zgłębiona dostarcza wiele ciekawostek, a poczucie humoru Billa Brysona rozbraja.
Świetna podróż do miejsca z typu: „ prawdopodobnie nigdy tam nie pojadę”.
Ci jednak, którzy osobiście będą zgłębiać piękno Australii - nowoczesne metropolie, małe zapomniane przez Boga i ludzi miasteczka, lasy, góry i piaski - z pewnością będą wracać do lektury i poszukiwać tych samych ścieżek co Bill Bryson.

Jarka | 2011-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2011

Dzisiaj wybierzemy się w daleką podróż do kraju który zachwyca, zadziwia i często jest przez wszystkich marginalnie traktowany. Do kraju kangurów, Aborygenów i niezliczonych ilości stworów, które w drastyczny sposób mogą pozbawić nas życia. Ubierzcie się więc wygodnie, zaopatrzcie w spore zapasy wody i uważnie patrzcie pod nogi- ruszamy w Australię!

Bill Bryson jest amerykańskim pisarzem i podróżnikiem. Za swój dorobek literacki został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Ode mnie dostaje dzisiaj nagrodę najbardziej zdystansowanego do siebie i tego co go spotyka, pisarza, którego pokochałam po przeczytaniu zaledwie jego jednego dzieła.

Autor stworzył książkę opowiadającą o swoich przygodach w trakcie licznych wypraw do Australii. Systematycznie z kolejnymi kartami podróżujemy poprzez różne rejony tego, znanego nam z kangurów i misiów koala świata, jednocześnie poznając liczne trudy towarzyszące przemieszczaniu się po tym kraju. Kapryśna pogoda, upalny klimat i ogrom...

Agnieszka | 2016-08-04

Lubie takie książki podróżnicze. Mnóstwo informacji, ciekawostek i rzeczy, których próżno szukać w przewodnikach Pascala. Do tego opisy lokalnego klimaciku, wstydliwych spraw, czyściutko zamiecionych pod dywan czy opisy lokalnych atrakcji.
Australia to nie moja bajka. Bez Brysona i jego podróży wiedziałam, ze jest dziwnym krajem. Tylko tam żyją pająki, węże i inne gadziny, które dziwnym trafem, są najbardziej jadowite na świecie. Po przeczytaniu tej książki, to nawet skusiłabym się na zwiedzanie tego tajemniczego i pięknego kraju, pod warunkiem, że nie musiałabym wychodzić z samochodu. Po namyśle, wolę jednak obejrzeć film o Australii, lub właśnie poczytać taką książkę. Tak jest bezpieczniej. I zdecydowanie weselej. :)

pamcia686 | 2015-12-05

Po jednej książce mogę śmiało stwierdzić, że uwielbiam autora. Bardzo pasuje mi jego poczucie humoru. Teraz tylko zostaje mi sprawdzić jego inne ksiązki i dowiedzieć się czy zawsze był taki klawy.