Cicho, we śnie

Tłumaczenie: Julita Wroniak-Mirkowicz
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 6)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Quietly in their sleep

Dobrze już znany miłośnikom powieści kryminalnych Donny Leon wenecki komisarz Guido Brunetti lubi, jak wiadomo, smacznie zjeść, nie znosi zaś wysiłku fizycznego. Tym razem jednak schudnie i będzie się musiał sporo nachodzić, nim wyjaśni kolejną zagadkę: serię podejrzanych zgonów w domach opieki prowadzonych przez zakonnice. Sprawa wydaje się nadzwyczaj zawiła i wymagająca od komisarza wielkiej subtelności: jego ciekawość będzie musiała być lekka jak puch, pytania zaś delikatne jak muśnięcia wąsów. Brunetti ma jednak dobrych sojuszników: sekretarkę szefa, przed którą żaden urząd, jeśli tylko jest skomputeryzowany, nie ma tajemnic; własną żonę, wenecką arystokratkę, a przy tym wojującą ateistkę, która zna na wyrywki pisma Ojców Kościoła; przebieglejszego od lisa przyjaciela, zwariowanego malarza, a przede wszystkim odważną i piękną eks-zakonnicę. Dzięki nim komisarzowi łatwiej będzie wykryć, kto jest prawdziwym zabójcą: garbaty kolekcjoner tabakierek, dewotka obstawiająca się fotkami kardynałów czy zakonnik, który kolekcjonuje rzadkie odmiany bzu.

źródło opisu: [Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2001]

Meli | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2013, Jez niemiecki
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Donna Leon i tym razem mnie nie zawiodła :-) Uwielbiam Wenecję i z pewnością ten fakt ma to wpływ na ocenę jej książek. W szóstej opowieści zagadka kryminalna związana jej z kościołem katolickim. Temat kontrowersyjny, ale uważam ze i tym razem pani Leon poradziła sobie wyśmienicie.
Książki o komisarzu Brunettim dozuje sobie powoli i ... już się cieszę na następna! Polecam :-)

jamczyk | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

W Wenecji wiosna, a komisarz Brunetti walczy z mackami klerykalnej mafii.

Iza | 2011-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2011

Donna Leon jest autorką serii kryminałów osadzonych w Wenecji (seria komisarz Brunetti). Oprócz kryminalnej intrygi zazwyczaj umieszcza w swoich książkach sporą garść krytyki społecznej, dlatego też nie zgadza sie, aby jej powieści, napisane po angielsku, były wydawane za jej życia po włosku. Nie chce, aby jej poglądy miały wpływ na jej włoskie życie.
Szczerze mówiąc, po lekturze "Cicho..." wcale nie dziwię się takiej decyzji. Po publikacji książki mogłaby podpaść wielu osobom.
Tym razem Giudo Brunetti walczy ze stugłową hydrą paraliżującą życie Włoch- czyli z kościołem katolickim. Intryga kryminalna to śledztwo w sprawie serii tajemniczych zgonów staruszków z katolickiego domu opiwki. Do tego mamy potyczki z katechetą uczącym jego nastoletnie dzieci. Wisienką na torcie jest tajne (i złowrogie) stowarzyszenie, którego macki sięgają az Watykanu.
Obraz instytucji kościelnych, który się wyłania z tej książki jest nader niesympatyczny i ... jednostronny. I za tę nudną jednostronność...

scarbossa | 2012-09-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book, 2012