Pomarańczki komisarza Montalbano

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Gli arancini di Montalbano
Montalbano, Camilleri, Pomarańczki
Jadwiga Zając

Komisarz Salvo Montalbano to człowiek niezwykle interesujący i skomplikowany. Z jednej strony cechują go pewne słabostki, np. łakomstwo, snobizm, niezdecydowanie, z drugiej zaś – wyjątkowa przenikliwość, konsekwencja i uczciwość, a także wielkie poczucie sprawiedliwości i empatia wobec ludzi prostych i szczególnie dotkniętych przez los. Powieści Camilleriego wydane dotychczas przez Noir sur...

Powieści Camilleriego wydane dotychczas przez Noir sur Blanc, których głównym bohaterem jest wspomniany komisarz (Kształt wody, Pies z terakoty, Złodziej kanapek, Głos skrzypiec) i zbiór opowiadań Miesiąc z komisarzem Montalbano, również w Polsce cieszyły się ogromną popularnością. Niniejsza książka to zbiór dwudziestu opowiadań – kunsztownych miniatur kryminalnych, dziejących się w normalnej na pozór rzeczywistości małego miasteczka sycylijskiego, ale poprzez osobliwości przestępstw, zagadkowość przypadków, dziwaczność ludzkich zachowań – odsłaniających świat dalece nienormalny, który próbuje naprawić komisarz Montalbano, z właściwym mu gorzkim dystansem i pełnym zaangażowaniem jednocześnie.

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 1999

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

mieszka | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Opowiadania zawarte w tomie "Pomarańczki komisarza Montlabano" są słoneczne (jak Sycylia), pełne wigoru i mięsiste (jak ludzie tam żyjący).
Postaci są świetnie scharakteryzowane. Sam komisarz to pełnokrwisty, ale elegancki i wykształcony człowiek. Jako struż prawa wykazuje instynkt śledczy i doskonałą znajomość postępowań psychologicznych ludzi. Czasem działa na granicy prawa, czasem dla korzyści własnych (np. skonsumowania pomarańczek - skomplikowanego dania mięsnego - o dziwo!).
Jego współpracownicy to: zastępca Mimi - kobieciarz, pełen humoru, dystansu do siebie, szybko myślący i działający młodzieniec oraz Catarelli - dość ograniczony, ale usłużny i spokojny mężczyzna.
Poza osobami urzekają klimaty Vigaty - fikcyjnego miasteczka - opisy potraw, restauracyjek, itp.
Po przeczytaniu czuje smaki i widzę kolory tamtego świata i czuję się jakbym trochę była na Sycylii.

almos | 2014-12-02
Przeczytana: 25 listopada 2014

Drugi zbiór opowiadań z komisarzem Montalbano w roli głównej jest dużo lepszy od poprzedniego: „Miesiąc z komisarzem Montalbano”, może dlatego, że w tym zbiorze historie są dłuższe, a problematyka psychologiczna i moralna bardzo interesująca. Niektóre z opowiadań brzmią wręcz jak przypowieści bibilijne: mamy oto ojca który musi sam ukarać syna czyniącego złe rzeczy, mamy człowieka który czyni w młodości rzeczy złe i postanawia za to odpokutować całym swoim życiem. Wiele opowieści dotyczy spraw męsko-damskich, zwłaszcza drażliwi są zazdrośni mężowie, myślący że małżonka przyprawia im rogi. Co ciekawe, w większości opowiadań bohaterami są ludzie starzy: dziarscy emeryci, wciąż uprawiający rolę wieśniacy, siedemdziesięcioletnia córa Koryntu czy ponad siedemdziesięcioletni złodziej. Wszyscy oni prowadzą aktywne życie, kochają się, a nawet zabijają, absolutnie nie funkcjonują na marginesie społeczeństwa, podoba mi się to.

Unosi się nad tym zbiorkiem duch Czechowa bo Camilleri...

Beata | 2014-04-06
Przeczytana: kwiecień 2014

Camilleri potrafi wyczarować jakąś magię. Proste w formie opowiadania przekazują nie tylko kryminalne zagadki, ale także cały wachlarz ludzkich zachowań. W większości historyjek czytelnik szybko się orientuje kto jest przestępcą, ale kilka zostaje zagadką do końca. Najbardziej podobało mi się korespondencyjne rozwiązanie zagadki w opowiadaniu "Mój drogi Salvo...".
Montalabano ma wyśmienity pomysł na rozwiązywanie konfliktów z podwładnymi: zamiast pyskówki proponuje pójście na kawę :-) Działa!

AnnaMaria | 2013-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 22 stycznia 2013

To jedna z najlepszych książek kryminalnych Andrei Camilleriego. Składa się z dwudziestu opowiadań, których bohaterem jest komisarz Montalbano. Świetnie napisane, z ciekawą, zaskakującą intrygą różnorodne w formie, a jednocześnie zawierające wątki humorystyczne, przy których nie sposób się nie roześmiać. Komisarz rozwiązuje i krwawe, brutalne zbrodnie, ale i sprawy, w których morderstw w ogóle nie ma, ale są tajemnice ukrywane przez zwykłych ludzi (historia z listem w amforze). Są sprawy rozwiązywane na odległość przy pomocy listów, są ciekawe zbiegi okoliczności. Wszystkie opowiadania na tak samo wysokim poziomie, każde zaskakuje, sprawia przyjemność. I co ważne akcja toczy się w bardzo pięknym miejscu - na Sycylii, a komisarz jest miłośnikiem dobrej sycylijskiej kuchni. Palce lizać:-)

CzytAśka | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Nic nowego nie napiszę. Kolejny zbiór opowiadań z Sycylii. Pojawiają się wszyscy starzy znajomi.

Komisarz staje przed koniecznością rozwiązywania zagadek bieżacych i z przeszłości. Czasem podejrzani okazują się winni a czasem nie.

Cały cudowny klimat Vigaty jest na miejscu: Catarella trzaska drzwiami, Fazio zbiera dane osobowe, Mimi jest pies na baby, Livia dzwoni i pisze z Boccadasse, pani Clementina Vasile Cozzo bacznie obserwuje, San Caloghero działa i karmi, Adelina gotuje!

Ach! Te arancini!!!
Smacznego!

Jarek1983 | 2014-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2014

Każdy miłośnik kryminałów musi się wybrać do Vigaty. Cykl książek o komisarzu Montalbano jest cudownym lekarstwem na codzienną szarzyznę. Niniejszy zbiór opowiadań jest intrygujący, a w całości sprawia wrażenie jakbyśmy na Sycylii spędzili parę tygodni. Dodatkowo duży plus za opowiadanie "Montalbano odmawia".

Kasia | 2011-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2011

Wspaniały, zabawny, eksplodujący humorem i ciepłem zbiór opowiadań o Komisarzu Montalbano. Gorąco polecam, zwłaszcza jako miły przerywnik w ciągu dnia.

Mati | 2011-07-19
Przeczytana: lipiec 2011

Miło przeczytać kryminał, który nie odbiega od rzeczywistości jak amerykańskie książki. Brak mrożących krew w żyłach opisów zwłok, pościgów przez pół świata i strzelanin podczas których ginie większość mieszkańców danej miejscowości.

haLina | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Lekkie, wręcz piórkowe opowiadanka do poczytania w tramwaju czy autobusie. Błyskotliwe czasami, ale zapomina się po pięciu minutach.

Bleaktree | 2016-06-16

Jak już skończycie czytać "Miesiąc z komisarzem Montalbano", to na drugi miesiąc wakacji polecam "Pomarańczki..."! :)