Zmiłuj się nad nami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska, historia
literatura faktu
Ag2S

Reporterska opowieść o tajemnicy żydowskiego miasteczka. Miejscowość jakich w Polsce wiele. Mord na żydowskich sąsiadach. Tajemnica, której po dziś dzień nie może poznać nikt obcy. Co dzieje się z ludźmi, którzy zamykają się przed światem zewnętrznym? To nie jest kolejna książka o pogromach. To nie jest próba szukania winnego. To opowieść o mechanizmach pamięci małego miasteczka, której...

Reporterska opowieść o tajemnicy żydowskiego miasteczka.

To nie jest kolejna książka o pogromach. To nie jest próba szukania winnego. To opowieść o mechanizmach pamięci małego miasteczka, której udziałem staje się eksterminacja Żydów.

Klimontów, niewielka miejscowości w okolicach Sandomierza, w czasie okupacji jest świadkiem wielu okrutnych scen. Ale na tym nie koniec, zaraz po wojnie dochodzi do zdarzeń, które zostawiają piętno na Polakach. Po wielu latach, kiedy wszystkim wydaje się, że prawdę zatarł czas – wracamy do miasteczka. Odwiedzamy mieszkańców, którzy zajęli domy swych dawnych sąsiadów i chcemy wysłuchać prawdy o tamtych zdarzeniach. Tylko czy da się przerwać to milczenie?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Zmiluj_sie_nad_nami-p-34972-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zmiluj_sie_nad_nami-p-34972-1-30-.html

Izabela Pycio | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

"Okrutne sceny wydostają się tutaj z każdego kąta. Wychodzą na wierzch skrywane skrzętnie tajemnice. Nie dają spokoju, burzą utarty rytm życia, niepokoją, skłócają, irytują."

Andrzej Nowak-Arczewski dzięki reportażom ocala od zapomnienia tragiczne losy klimontowskiej żydowskiej społeczności. Przybliża czytelnikom migawki wspomnień odchodzących już świadków dramatycznych wydarzeń z drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Trudno się czyta o zagładzie narodów, mieszkańców, sąsiadów, znajomych, przyjaciół, kolegów z jednej klasy. Wiele informacji wciąż owiewa tajemnica, niektóre bezpowrotnie zostały utracone, a inne jedynie w szczątkowej formie i w bojaźliwym tonie wydostają się na powierzchnię prawdy. Unikanie rozmów, skrywanie faktów, niedociekanie w obawie przed szykanami, które nadal tlą się w niektórych ludziach, potrafią poróżnić, wystawić na społeczny ostracyzm.

Przebija niechęć, dyskomfort przed rozmowami na bolesne tematy, swoista zmowa milczenia, zarówno kiedyś,...

Kasia | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Trzeba szukać prawdy, która jest najważniejsza.

Prawda, dla każdego inna. Jedna historia i tyle prawd ilu ludzi. Zniekształcona przez czas, pamięć, czy chęć potomków do wybielenia roli przodka. Może zawiść, może niewiedza. Rodzinne koneksje( małe miasteczko), a może brak chęci do poznania wydarzeń rzeczywistych.

Książka ciekawa, dobrze napisana. Pomimo tematu czyta się łatwo i nie ma traumy śmierci. Tylko czas.

rudarecenzuje | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Klimontów to miejsce, w którym echo wojny nigdy nie ustanie i nie da o sobie zapomnieć.

Arczewski próbuje przedstawić nam kilka wspomnień i obrazów ze świata, który naznaczony został wojenną przeszłością. Tej przeszłości nie można zignorować, zapomnieć, zepchnąć na dalszy plan. Nie łatwo jest również przejść nad nią do porządku dziennego, dlatego, że wydarzenia, mimo upływającego czasu, wciąż są żywe w umysłach mieszkańców miasta. Niczym ciernie ranią ich serca, niczym upiory z dzieciństwa zalegają w umyśle.

„Okrutne sceny wydostają się tutaj z każdego kąta. Wychodzą na wierzch skrywane skrzętnie tajemnice. Nie dają spokoju, burzą utarty rytm życia, niepokoją, skłócają, irytują”.

Ta książka to zbiór fragmentów niebanalnie ułożonych. To układanka, w której brakuje elementów. Zestaw puzzli, w których pojedyncze pogubiły się, zniszczyły, w dziwny sposób przestały pasować. Nie ma powodów, by doszukiwać się w niej sensu, logiki, pełnego wyjaśnienia faktów, bo wydarzeń, które...

nina19 | 2017-04-11

Zacznę może od warsztatu, bo nie bez znaczenia dla opowiadanej historii jest to, JAK została opowiedziana. Jeśli przebrniesz, czytelniku, przez pierwszych 50 stron, to potem czyta się już zdecydowanie lepiej. A to dlatego, że dalej Andrzej Nowak-Arczewski oddaje prawie całkowicie głos mieszkańcom, świadkom, ich potomkom; prawie nie ma tu już jego odautorskich komentarzy. Na szczęście, ponieważ pisze - mówiąc oględnie - tak sobie.
A sama historia? Porażająca. Choć przedstawiona fragmentarycznie i chaotycznie. Choć wymaga doczytania, by nie tyle zrozumieć, ile zwyczajnie dowiedzieć się, co się tak naprawdę w Klimontowie stało po wojnie i co się działo w czasie wojny. W tym celu będę musiała zapewne przeczytać "Okrzyki pogromowe"... A książkę Nowaka czytałam z przerażeniem, smutkiem i zdumieniem. Bo parę lat temu czytałam doniesienia prasowe o Brunonaliach, o młodych mieszkańcach Klimontowa zainteresowanych historią żydowskich mieszkańców miasteczka, o Edycie Gawlak, o tym, że...

Anetka | 2017-02-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Reportaż, który odkrywa prawdę, o której wielu wolałoby zapomnieć.

Takich miejscowości jak Klimotów w Polsce jest wiele. Ta mała wioska w okolicach Sandomierza, na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Spokojna, położona w ciszy, mająca swoją tradycję i historię. Jednak to niepozorne miejsce spłynęło krwią zamordowanych Żydów w czasie II wojny światowej i tuż po niej.

Wydaje się, że było to lata temu – jednak w takich małych społecznościach widmo tamtych wydarzeń jest wciąż obecne. Ludzie patrzyli na to, jak sąsiad wydaje sąsiada, słyszeli strzały, widzieli ciała swoich znajomych na ulicach – pomimo, że wojna dobiegła końca. Zamiast świętować to, że tak niewielu Żydom udało się przeżyć – mordowali ich z zimną krwią obwiniając ich za całe zło, które spotkało tamte okolice. Nie po raz pierwszy, historia udowadnia, że wrogiem nie był tylko inny naród, ale też ludzie, którzy żyli przez lata obok.

Mieszkańcy nie chcą o tym mówić. Jedna z maturzystek postanowiła...

GosiaZielonoMi | 2017-06-28

W jednej z piosenek śpiewanych przez Geppert są słowa:
„Tych miasteczek nie ma już
Okrył niepamięci kurz
Te uliczki, lisie czapy, kupców rój
Płotek z kozą żywicielką
Krawca Szmula z brodą wielką
Co jak nikt umiał szyć ślubny strój (…)
niepamięci kurz
Warto, żeby jakiś wiatr nareszcie zwiał
Warto pięścią w stół uderzyć
Czarną prawdę tak odmierzyć
Jak ten Szmul, gdy na frak miarę brał”
Takie miasteczko, jego przeszłość, mieszkańcy, topografia, bolączki są bohaterami dokumentalnej książki „Zmiłuj się nad nami” Andrzeja Nowaka-Arczewskiego. Dzięki autorowi przenosimy się do Klimontowa – miejscowości przed wojną zamieszkałej w znacznej większości przez Żydów, w którym Polacy byli jedyni namiastką. To miejsce, w którym spotkały się wszelkie wiatry historii: okupacja, nazizm, Holocaust, partyzantka, nacjonalizm i w tym chaosie trudno było wyłapać jednostki dobre i złe. Klimontów to miejsce, w którym historia wciąż jest żywa – mało kto chce mówić o szpiclach, donosicielach,...

netha | 2017-03-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawe i zarazem bardzo "ludzkie" ujęcie kontrowersyjnego do dziś tematu. Zdecydowanie polecam! Znakomita lektura.

JAN | 2017-05-16
Przeczytana: 10 marca 2017

Autor nie wprowadza do tekstu swoich opinii, komentarzy. Książkę od pierwszych stron do końcowych czyta się bardzo dobrze, bo są w niej historie ludzi z małego miasteczka,, mieszkańców polskiego i żydowskiego pochodzenia, ich dramatyczne uwikłanie w czasy wojny i okres po wojnie.
Każdy fragment oddaje inny sposób myślenia rozmówcy autora, inaczej jest skonstruowany. Może to początkowo wprowadzać pewien chaos. Jednak w końcu łatwo zauważyć, że poszczególne fragmenty składają się w jedną całość i są świetnie ułożone między sobą.
Nie łudźmy się, że to jest tylko taka lekka, łatwa przyjemna lektora. Ksiązka rozgrywa się na wielu płaszczyznach czasowych, kulturowych, religijnych. Mówi o naszym tu i teraz, o życiu małego środowiska, o tym, dlaczego mieszkańcy zamykają się przed światem zewnętrznym.

megan | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, ROK-2017
Przeczytana: maj 2017

Próba rozliczenia przeszłości małego miasteczka - Klimomtów, gdzie w czasie okupacji jak i po wojnie doszło do zabójstw części mieszkańców narodowości żydowskiej - dotychczasowych sąsiadów. Trudno jednak ustalić obiektywne fakty, gdy każdy ma swoją prawdę, każdy zna każdego, powiązania rodzinne czy zawodowe a właściwie to po co rozgrzebywać niewygodną prawdę o nas samych... jak widać nadal nie jesteśmy gotowi na pewne rozliczenia.

Portafortunas | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017