Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8,77 (69 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
23
9
23
8
16
7
4
6
1
5
1
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ravensbrück: Life and Death in Hitler's Concentration Camp for Women
data wydania
ISBN
9788380971264
liczba stron
928
kategoria
historia
język
polski
dodała
Ag2S

Przerażająca, inspirująca i głęboko niepokojąca książka Sarah Helm jest wynikiem przełomowych badań historycznych. Przez dziesięciolecia historia Ravensbrück ukryta była za żelazną kurtyną i pozostawała mało znana. Wykorzystując świadectwa ujawnione po zakończeniu zimnej wojny i wywiady z ocalałymi, które nigdy wcześniej nie mówiły, Helm zagłębiła się w świat obozu i pokazała niewyobrażalny...

Przerażająca, inspirująca i głęboko niepokojąca książka Sarah Helm jest wynikiem przełomowych badań historycznych. Przez dziesięciolecia historia Ravensbrück ukryta była za żelazną kurtyną i pozostawała mało znana. Wykorzystując świadectwa ujawnione po zakończeniu zimnej wojny i wywiady z ocalałymi, które nigdy wcześniej nie mówiły, Helm zagłębiła się w świat obozu i pokazała niewyobrażalny horror.
W Ravensbrück przez sześć lat więźniarki bito, torturowano, zmuszano do niewolniczej pracy, głodzono i rozstrzeliwano. Dokonywano również – w szczególności na Polkach – zbrodniczych eksperymentów medycznych.
„Kobiety z Ravensbrück” to nie katalog popełnianych w Ravensbrück okrucieństw. To przede wszystkim porywający opis heroizmu, nadludzkiej nieustępliwości i wyjątkowej siły ducha, która pozwoliła ofiarom bestialstwa przetrwać, a także dać świadectwo.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Kobiety_z_Ravensbr%C3%BCc...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Kobiety_z_Ravensbr%C3%BCc...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (390)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 663
Mey-Mey | 2017-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Podziwiam autorkę za mozolną pracę jaką wykonała, żeby to przerażające studium okrucieństwa powstało. Poszukiwania kobiet, które przeżyły, ale niekoniecznie chcą wracać do wspomnień, strzępy dokumentów, z których trzeba było ułożyć całość, świadkowie, rodziny zbrodniarzy często nastawione dość wrogo do Sarah Helm. Dzięki temu trudowi przenosimy się w czasy, gdy człowiek nie miał żadnej wartości... Opisywane miejsce - obóz koncentracyjny w Ravensbruck - jest tym straszniejsze, że przeznaczony był tylko dla kobiet. Zamordowano tam tysiące kobiet, o których historia już nie pamięta lub z premedytacją chciała zapomnieć. Rozstrzeliwania, komory gazowe, eksperymenty medyczne to wszystko i o wiele więcej opowiadają nam ostatnie ocalałe z tego miejsca.

Polecam!

książek: 1127
kinga1711 | 2017-09-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2017

Ravensbruck. "Nigdy o nim nie słyszałem". Taka odpowiedź jest powszechna. Poza historykami i pasjonatami historii wojennej, nikt nie wie o Ravensbruck. Dlaczego tak mało mówi się na temat tamtejszego obozu? Być może dlatego, że znajdował się na odludziu, być może dlatego, że przebywały tam same kobiety, być może jest wiele powodów. Sarah Helm podejmuje ten, jakże trudny temat. Dociera do kobiet, które przeżyły piekło obozu i na podstawie ich relacji, a także dokumentacji obozowej, oraz listów czy innych materiałów źródłowych, tworzy tę książkę. Książkę opowiadającą o zapomnianym obozie, książkę pokazującą ciężki los więźniarek, książkę która stanie się kolejną ważną rozprawą dotyczącą Holokaustu.

Tematyka Holokaustu, jest zawsze dość trudna, a zarazem kontrowersyjna, jednak stanowi ona ważny element w historii świata. Nie jest łatwo oddać okrucieństwo i cierpienie ludzi w obozie koncentracyjnym. W przekazach dostajemy jedynie namiastkę tego, co mogli odczuwać czy przeżywać...

książek: 120
angela | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Nie wiem czy taką pozycję powinno się oceniać. Nie da się zmierzyć bestialstwa ludzi, którzy mienią się takimi tylko z nazwy. Nie da się opowiedzieć o cierpieniach i śmierci tych, które w ręce zwyrodnialców trafiły. Ta książka to opowieść o BEZDENNYM cierpieniu kobiet, które czekały na wybawienie a dopadła je okrutna ironia losu, którą należy nazwać wyzwolenie obozu przez Rosjan. Niekończące się gwałty na kobietach zmaltretowanych, bliskich śmierci a nawet matek, które niedawno urodziły. Barbarzyństwo w obozie, barbarzyństwo po wyzwoleniu.
Przeczytałam wiele książek o tematyce obozowej ale żadna tak dokładnie nie pokazuje czasu po wyzwoleniu obozu. Chyba do tej pory chciałam wierzyć, że ci wszyscy biedni ludzie znaleźli ukojenie, spokój i udało im się znów uwierzyć w człowieka. Po tej książce wiem, że musiały milczeć, bo nawet ich rodziny nie chciały tego słuchać, za chwilę nastał komunizm a Rosjanki były wręcz zsyłane na Sybir za "kontakty z zachodem"!!! Nie potrafię...

książek: 1182
anetapzn | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lipca 2017

Podczytywałam tę książkę od kilku tygodni, fragmentami, nie da się czytać dłużej niż pół godziny dziennie, co kilka dni. Ja po prostu nie dałam rady.
Konzentrationslager Ravensbrück to był obóz koncentracyjny tylko dla kobiet, miejsce kaźni i zagłady. Wśród więźniarek było wiele dzieci. Budowę obozu rozpoczęto z rozkazu Himmlera w 1938 roku. Początkowe założenia budownicze zakładały 15 000 więźniarek, obóz jednak był wielokrotnie powiększany.
W latach 1942-1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach – w większości młodych Polkach. Operacjom kostnym i mięśniowym poddano 86 więźniarek, w tym 74 Polki, przy czym wiele z tych, które przeżyły, zostało kalekami.
Od 1942 roku kobiety wycieńczone i niezdolne do pracy uśmiercano w pobliskich komorach gazowych oraz zastrzykami dosercowymi fenolu. Pod koniec roku 1944 została oddana do użytku w samym obozie komora gazowa, w której uśmiercono 5 do 6 tys. osób.
Książka Sarah Helm opowiada o...

książek: 1115
Maleństwo | 2017-06-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Trudno oceniać taką książkę. Trudno napisać: podobała mi się, jeszcze gorzej: nie dla mnie. To książka dla pokoleń, przenosząca treści i wspomnienia, o których nie można zapomnieć.
Obóz w Ravensbrück był obozem przeznaczonym dla kobiet. Powstał jako obóz dla kobiet stanowiących zagrożenie dla narodu niemieckiego - drobnych złodziejek, prostytutek, lub po prostu krytykujących działania nazistowskich władz. Początkowo były tu głównie Niemki, dopiero później przybyły tam kobiety niemal z całej Europy. Kobiety były wykorzystywane jako tania siła robocza - pracować musiały, jeść już niekoniecznie. Karmione kubkiem kawy, pajda chleba i lurą z surowym ziemniakiem pracowały po 12 godzin przy kopaniu rowów lub wydobywaniu piasku. Z czasem obok powstała fabryka Simensa, którą wiele z kobiet traktowało jak błogosławieństwo. Szybko okazało się jednak że to jest bardzo złudne. Praca pod dachem i w cieple kusiła, jednak normy były tak wyśrubowane, że kobiety nie wytrzymywały nerwowo. Więźniarki...

książek: 123
GosiaZielonoMi | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane

Są historie, okresy dziejowe, o których nie wolno nam zapomnieć. Ludzkość ma moralny obowiązek o nich pamiętać, przypominać, opisywać, badać i rozdrapywać. Ku przestrodze i dla upamiętnienia ofiar – bo szacunek i pamięć są jedynymi, co możemy im dziś dać. Mimo, że często - tak zwyczajnie, na ludzki sposób - nie jesteśmy w stanie z tymi opowieściami sobie poradzić, przetrawić, nie da się ich przeżyć, ani zrozumieć. Tak się sprawa ma z okrucieństwem wypraw krzyżowych – szczególnie tej z udziałem dzieci, z przebiegiem rewolucji we Francji, z rzezią galicyjską, z rewolucją lutową i październikową, a przede wszystkim z bestialstwem wojen – dwóch światowych i „pomniejszych”, lokalnych. Bo jakie by nie były, ofiarami są nie tylko wojskowi i żołnierze zasadniczej służby, ale i cywile - dzieci, kobiety, starcy. Taką rozdrapującą i demaskującą książką są „Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet” Sary Helm. To nie jest książka, którą „się czyta”....

książek: 284
donja | 2018-08-03
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: maj 2018

Sama nie wiem co napisać... Ilość gwiazdek świadczy najlepiej o tym jak doskonała jest to pozycja.
Mocna i bolesna relacja z tego, do czego zdolni byli ludzie. Nie dało się jej czytać jednym tchem, bo treść zapiera po prostu dech...
Zdecydowanie zasługuje na przeczytanie, choć w części, gdyż całość może być dla niektórych psychicznie druzgocąca.

książek: 642
kineczka34 | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane

Książka ważna, potrzebna, krzyk w sprawie poniżonych i maltretowanych. Książka dla osób o stalowych nerwach i wrażliwym sercu… Choć i tak, ile by się nie powiedziało, ile stron by się nie zapisało, słowa nie oddadzą tego bólu i cierpienia, które rozlały się w Ravensbrück...

książek: 39
Iguana | 2018-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

'Kobiety z Ravensbruck' przeczytałem tuż po 'Czerwonym głodzie'. Jakże różne są to książki - choć obie traktują o dramatycznych wydarzeniach z połowy XX wieku! O ile 'Czerwony głód' skoncentrował się na tle politycznym, o tyle 'Kobiety z Ravensbruck' - to w zasadzie wspomnienia kobiet, które przeszły przez piekło obozu koncentracyjnego.
W książce jest 'samo gęste': autorka nie szczędzi czytelnikom - niekiedy bardzo drastycznych - opisów codziennej rzeczywistości, medycznych eksperymentów, tortur, głodu czy poniżania. Niezaprzeczalnym atutem książki jest opisywanie przeżyć więźniarek bez względu na nację: Polek, Niemek, Słowaczek, Rosjanek czy Szwedek, co byłoby zapewne trudne do zrobienia bez gloryfikacji konkretnego narodu, gdyby książka wyszła spod pióra np. Polki, Niemki czy Rosjanki. Sarah Helm, Brytyjka, nie dostrzegała różnic narodowościowych w obliczu nieszczęścia - i jest to niezaprzeczalna zaleta tej pozycji.
Książkę warto przeczytać, choć nie jest ona łatwa. Drastyczne...

książek: 18
Dorota Kotlińska | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane

Tak jak Auschwitz było centralnym ośrodkiem zbrodni na Żydach, tak Ravensbruck było centrum zbrodni na kobietach. Obóz oddalony kilkadziesiąt kilometrów od Berlina, położony w lesie przy ładnym jeziorze, skrywał za swoimi bramami historie, od których przechodzą dreszcze i z oczu płyną łzy... Kobiety były bite, głodzone, przeprowadzano na nich eksperymenty medyczne, rozstrzeliwano je, truto cyjankiem, gazowano, palono w krematorium.... Początkowo w obozie były głównie Niemki - apolityczne, prostytutki, bezdomne; kobiety, które przynosiły ujmę narodowi niemieckiemu. Później dołączyły do nich inne narodowości: Czeszki, Polki, Żydówki, Węgierki, Francuzki, ...

W miarę, jak rosła liczebność obozu, pogarszały się warunki panujące w nim. Pod koniec postawiono na środku głównego placu ogromny namiot, do którego umieszczano setki kobiet - na gołej ziemi, bez żadnej pryczy; każda z kobiet walczyła o skrawek miejsca dla siebie, szybko szerzyły się w namiocie choroby, trupy leżały obok...

zobacz kolejne z 380 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd