Pozorność

Wydawnictwo: Replika
Natalia

Już nic nie miało znaczenia, bo właśnie w tej chwili jej życie się skończyło. Życie i małżeństwo, które okazało się tak bardzo koszmarne, tak zakłamane, że już sama nie wiedziała, czy chociaż przez chwilę rzeczywiście było prawdziwe. Historia dwojga młodych ludzi, którzy po krótkiej znajomości postanawiają się pobrać, rozstając się jednocześnie z wcześniejszymi partnerami. Wkrótce po ślubie...

Historia dwojga młodych ludzi, którzy po krótkiej znajomości postanawiają się pobrać, rozstając się jednocześnie z wcześniejszymi partnerami. Wkrótce po ślubie Piotr zaczyna być agresywny. Kiedy dochodzi do pierwszego poronienia otwarcie obwinia Ankę o tę sytuację. Kobieta pod wpływem szoku przechodzi krótkie załamanie nerwowe, podczas którego traci kontakt z rzeczywistością.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 884

Za zamkniętymi drzwiami

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami tej miłej pary z bloku naprzeciwko? Ona taka piękna, on przystojny i widać, że sporo zarabia. Auto sobie nowe kupili, widzieliście? Tacy to pożyją, szczęściarze! O, w ciąży jest. Idealna rodzina. Pozornie.

Ania, młoda mężatka z jednego z łódzkich osiedli pozornie wiedzie właśnie takie szczęśliwe i idealne życie. Jej mąż - przystojny i zaradny Piotr, to jej wielka miłość, dla której zakończyła wieloletni związek i dała się porwać namiętności. Teraz, już po ślubie, młoda para zaczyna rozglądać się za własnym mieszkaniem i stara się o potomstwo. Pierwsze, nagłe i niekontrolowane ataki złości Piotra, Ania tłumaczy właśnie zmianami, jakie zachodzą w ich życiu i związanym z tym stresem. Kiedy dochodzi do poronienia, dziewczyna załamuje się i bierze na siebie całą winę za to zdarzenie. Co z resztą skutecznie sugeruje jej mąż…

„Pozorność” do debiutancka powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej, która swoją literacką karierę zaczyna mocnym akcentem. Jej książka to brutalnie prawdziwa i okrutna powieść o przemocy domowej – tej fizycznej i przede wszystkim psychicznej. Autorka w sposób niezwykle autentyczny kreuje postać głównej bohaterki uwikłanej w toksyczną relację, z której nie potrafi się wyswobodzić. Ukazuje również uniwersalny obraz ofiary przemocy nieradzącej sobie z własnymi emocjami, co dotkliwie odbija się na jej psychice i daję pożywkę dla sadystycznych skłonności oprawcy. Podkreśla jej niezwykłą samotność i niemoc, poczucie obezwładniającego wstydu, który o problemach zabrania mówić najbliższym.

Książkową Anną są tysiące polskich kobiet, które mijamy na ulicy każdego dnia. Problem przemocy domowej od dawna zamiatany jest w naszym społeczeństwie pod dywan, przemilczany i niewygodny. Dzięki takim historiom, jak ta opowiedziana przez Natalię Nowak-Lewandowską, mamy możliwość choć trochę zrozumieć te kobiety, to dlaczego po pierwszym brutalnym akcie nie pakują walizki i nie wychodzą trzaskając drzwiami. Nie ukrywam, że podczas lektury książki szarpały mną skrajne emocje – od współczucia dla Anny i nienawiści do jej okrutnego męża, po niechęć do samej bohaterki, której wyrzucałam w myślach bierność i całkowity brak charakteru. W końcu zrozumiałam jednak, że dla ofiary przemocy domowej nie jest to wszystko tak czarno-białe jak dla mnie, że bezwzględny oprawca, który w mojej ocenie powinien zgnić w więzieniu, dla niej jest również czułym kochankiem, za którego postanowiła kiedyś wyjść i spędzić z nim resztę życia. Że często na drodze do wolności, kobiety takie jak Anna, trafiają na przeszkody w postaci braku wsparcia rodziny, pozostając z oprawcą z powodu dzieci czy braku funduszy.

„Pozorność” nie jest książką lekką i przyjemną, przy której odprężycie się w piątkowy wieczór i którą po przeczytaniu rzucicie w kąt. To lektura, której czytanie boli, wywołuje skrajne emocje i sprawia, że na skórze pojawiają się ciarki. To historia brutalna, bolesna i szczera. A wszystko to, co opisałam powyżej, to jej wielkie i niepodważalne plusy. Autorka nie była dla swoich czytelników jednak aż tak okrutna i w książce pokazała także inny obraz miłości – tej prawdziwej, czułej i bezwarunkowej, takiej, która cierpliwa jest i łaskawa jest. Gorąco polecam Wam lekturę książki i wierzę, że podobnie jak we mnie, historia Anny pozostanie w Was na długo.

Ania Szterleja

Wioleta Sadowska | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

"Pozorność stała się jej drugą naturą i pomagała w zmaganiu się z rzeczywistością".

Ludzi, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego kobieta będąca ofiarą przemocy domowej, nie umie i nie chce zawalczyć o siebie, stając się mimowolnym zakładnikiem własnej psychiki, zawsze odsyłam do książek, które ukazują mechanizm uzależnienia się ofiary od swojego oprawcy. Do takiego zbioru lektur będę mogła także zaliczyć "Pozorność", choć to debiut posiadający pewne niedociągnięcia warsztatowe.

Natalia Nowak-Lewandowska to miłośniczka psów, morza i ostrego rocka. Ekstrawertyczka, nie potrafiąca ukrywać swoich emocji, pasjonująca się analizowaniem uczuć i relacji społecznych. Kocha żyć w mieście, im większe i głośniejsze, tym lepiej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła z przekory i tak już zostało. "Pozorność" to jej debiut prozatorski.

Ania po ślubie ze swoim ukochanym Piotrem pewnego dnia zauważa zmianę w zachowaniu męża. Mężczyzna staje się bowiem coraz bardziej agresywny, a o poronienie...

Zuell_Zuell | 2018-10-30
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2018

Miała być rozdzierająca i wstrząsająca do bólu historia nieszczęśliwej kobiety brutalnie krzywdzonej przez męża.
Nie udało się.
Nie udało się stworzyć ani przerażającej w odbiorze opowieści, ani wiarygodnych postaci, ani logicznej fabuły. Zawiodła konstrukcja psychologiczna, zawiodła dramaturgia. Brakowało stopniowania – i agresji, i uczuć. Niedowierzania – niepewności – poczucia winy – strachu. Brakowało budowania klimatu narastającego przerażenia.
W ogóle brakowało klimatu.
Powiedziałabym, że największym atutem książki jest to, że czyta się szybko. Niestety czytało się zbyt szybko. Ucierpiała na tym i historia, i atmosfera. Wrażenia miałam takie, jakbym czytała zarys, konspekt historii, która dopiero zostanie literacko upiększona i rozbudowana. Na razie nie poniosło mnie, nie zanurzyło w cierpieniu, ani w poczuciu grozy sytuacji. Nie rozbudziło mojej empatii.
Brakło warsztatu. "Pozorność" nie okazuje się – jak rekomenduje na okładce Agnieszka Lingas-Łoniewska – "doskonałym...

_fantasquemagorie_ | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie, 2017
Przeczytana: 14 października 2017

Zajawka na okładce zapobiegliwie przemilcza background zawodowo-edukacyjny autorki, za to szczegółowo informuje o jej charakterze, zainteresowaniach, w końcu o tym, że „zaczęła pisać z przekory i wpadła we własne sidła”. Ja wpadłem w sidła intrygującego tytułu, okładki, która jak na polskie wydania literatury masowej wydaje się całkiem interesująca i pobudek osobistych, na temat których nie będę się rozpisywać. Albo powiem w skrócie, że chciałem porównać jak literacka wersja zagadnienia przemocy domowej ma się do przypadków z życia wziętych. Po książkę sięgnąłem tym chętniej, że miała stanowić „doskonałe studium”.

Z nagłaśnianiem i piętnowaniem przemocy domowej na wszelkie możliwe sposoby zgadzam się w całej rozciągłości. Temat powinien być podejmowany w kółko i na okrągło, odmieniany przez wszelkie możliwe przypadki, by jak najwięcej kobiet mogło świadomie stanąć przed lustrem i uczciwie, powoli, krok po kroku najpierw przed sobą, a potem przed znajomymi (o ile jeszcze takich...

Tatiasza Aleksiej | 2018-11-20

Kolejna, dobra książka Pani Natalii. Wciąga od pierwszych stron, czyta się zachłannie. "Pozorność" - tytuł idealnie dopasowany. Lubimy stwarzać pozory. Czy jest w tym coś złego?

Młode małżeństwo Ania i Piotr, kochają się, planują dziecko. Mieszkają z jej rodzicami. Myślą o kredycie i kupnie mieszkania. Wszystko idealnie i pięknie się układa. Praca, trochę monotonii w codzienności, ale spokojnie i... do niedawna bezpiecznie. Pierwsze poronienie. Załamanie, rozpacz, nieutulony żal, beznadzieja. A on nagle zaczyna ją obwiniać o zaistniałą sytuacje. Bardzo się zmienia, poniżają ją, znęca się fizycznie i psychicznie, zdradza. Gwałty, kolejne poronienia. Ania gaśnie, kurczy się w sobie, prawie nie pamięta co to śmiech. Znikąd pomocy, przecież Piotruś to taki dobry człowiek - pozorność.

"Kim był ten mężczyzna, którego nazywała swoim mężem? Potworem? Gwałcicielem? Przebiegłym psychopatą?

Jednego nie rozumiem, najbliższa osoba - mama - jak mogła nie widzieć co dzieje się z jej...

mclena | 2018-08-29
Na półkach: 2018 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Po fenomenalnej powieści "Wybór M." Zapragnęłam przeczytać kolejną książkę od Natalii Nowak-Lewandowskiej i jak widać padło na "Pozorność". Ogólne wrażenia mam podobne do tej pierwszej książki - podoba mi się styl autorki i naprawdę dobrze się czyta jej twórczość, a do tego zerknęłam troszkę bliżej na okładkę i choć na pierwszy rzut oka nie wygląda zachęcająco i nie wiem czy w księgarni zwróciłabym na nią uwagę (to pewnie przez ten subtelny klimat) teraz stwierdzam, że są idalne, przepiękne i naprawde genialne - szczególnie ta tutaj. Co do historii - bardzo mi się podoba, że autorka już od pierwszych stron przechodzi "do rzeczy". Nie próbuje na siłe nam najpierw przedstawić bohaterów, jacy są, nie mamy możliwości wyciągnąć osądów, kiedy zaczyna się dziać źle, lecz dopiero z biegiem fabuły możemy stopniowo zaczynać czuć sympatię w tę lub drugą stronę, z czym jeszcze wcześniej się raczej nie spotkałam. I to był dobry krok, bo gdybym znała przebieg związku Anny, to chyba z miejsca bym...

andzia12 | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Jedna z tych książek, która porusza problematykę przemocy, osamotnienia i bezsilności kobiet w małżeństwach z mężem, który stosuje przemoc wobec własnej żony.

Główna bohaterka Anka przez lata znosi koszmar codzienności życia z Piotrem, poprzez starte nienarodzonych dzieci, martwej ciąży i przemocy fizycznej i psychicznej.

Ta historia pokazuje, jak pozorne mogą prowadzić życie kobiety, które spotyka taki los. Zaś z drugiej strony, jak ważna jest pomoc lekarza, gdy wkracza w ich życie też depresja.

Polecam!

Pozorna słabość, pozorna obojętność, pozorne małżeństwo, które powinno być zgodne, szczęśliwe i trwałe. Ale ból, rozczarowanie, strach powodowane przez wydawałoby się najbliższą osobę są w przypadku głównej bohaterki debiutanckiej powieści Natalii Nowak-Lewandowskiej jak najbardziej prawdziwe i przeszywające czytelnika na wskroś.

Anna i Piotr Sokołowscy to para kochających się i wspierających ludzi. Nad ich związkiem z wolna zaczynają się jednak gromadzić czarne chmury, ponieważ wielokrotne starania o powiększenie rodziny kończą się porażką i frustracją obu stron. Niepostrzeżenie Piotr ewoluuje z troskliwego małżonka w perfidnego tyrana, który całą odpowiedzialność za trudności w donoszeniu ciąży zrzuca na Annę, osaczając ją coraz bardziej w kręgu zastraszenia i poczucia winy. Z kolei Anna z pogodnej i optymistycznie nastawionej do życia kobiety zamienia się w kulącą się pod wzrokiem męża, rozdygotaną osobę, tłumaczącą sobie zmiany w zachowaniu męża jako reakcję na stres. W parze...

Przebudzona | 2017-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2017

Dałam szansę debiutującej polskiej pisarce, a to za sprawą OKŁADKI i samego podjętego TEMATU powieści. Dawno tak dobrej polskiej okładki nie widziałam, naprawdę (jeśli chodzi o powieści kobiece). Pasuje idealnie! :)

Miałam na nią chrapkę i gdy już zanurzyłam się w tym CIĘŻKIM temacie, to już po pierwszych stronach powieści przyszło mi na myśl - "A kto panią tak goni? Po co ten pośpiech?". Chyba pani Natalia nie mogła się doczekać opisu jak to jest po pierwszym incydencie z "kochającym" mężem, że tak STORPEDOWAŁA fabułę do przodu ku pierwszej ciąży i poronieniu - jak dla mnie wyszło to za SZYBKO i w pewnym sensie za PŁYTKO. Wolałabym poznać tło dotyczące poznania małżonków i dlaczego to rozstała się z poprzednim facetem, ba nawet narzeczonym (później coś tam się dowiadujemy, ALE jak dla mnie i tak to było nie wystarczające) a nie hop siup i już CZARNY, PRZYGNĘBIAJĄCY KLIMAT "podany do stołu" w postaci załamania nerwowego, a i te "krótkie" ponoć załamanie (tak sugeruje...

boziaczek | 2018-05-15
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Tytułowa pozorność to dla głównej bohaterki tej książki udawanie, że wszystko w jej życiu, a przede wszystkim w małżeństwie jest normalnie i tak jak ma być. Ale nie jest i daleko tutaj do ideału... Anna to kobieta zaszczuta, maltretowana psychicznie i fizycznie, nie potrafiąca obronić się przed swoim katem.
Natalii Nowak-Lewandowskiej udało się dość dobrze opisać i "wczuć" się w skórę Anny. Możemy poznać jej przemyślenia i może dla osób, które nigdy nie przeżyły tego, czego doświadcza bohaterka, jej zachowanie jest niezrozumiałe, ale poznajemy i czujemy krok po kroku strach i bezradność Anny, którym dziewczyna wszystko podporządkowuje.
Polecam! Czyta się bardzo dobrze.

Jeżynka | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Gdybym tę książkę przeczytała kilka tygodni temu zarzuciłabym autorce "Pozorności" granie na emocjach czytelnika. Wydawać by się mogło że obraz bohaterki książki tkwiącej w związku z mężem "przemocowcem" został stworzony na potrzeby tej książki i nijak ma się do rzeczywistości. No bo jak to możliwe aby być w związku z kimś kto nas nie szanuje, obraża, maltretuje psychicznie i podnosi na nas rękę.
Może taki rzeczy dzieją się w rodzinach patologiczny gdzie alkohol leje się strumieniami ale w "normalnym małżeństwie" przecież nikt by sobie nie pozwolił na takie traktowanie.

Okazuje się że moja wiedza o życiu jest jednak bardzo ograniczona. Uświadomiłam to sobie śledząc historię żony pewnego pana radnego która przez lata była bita i poniżana przez swojego męża a na zewnątrz ich uchodziło za idealnie zgodne i szczęśliwe.

"Pozorność" Natalii Nowak - Lewandowskiej to właśnie taka historia: zaczyna się wielką miłością a kończy na spirali strachu i przemocy.
Anna i Piotr są młodym...