Transformejszen, czyli jak golonka z hamburgerem tańcowała (reportaż optymistyczny

Seria: sami swoi
Wydawnictwo: Muza
8372009678

Pegerowo niczym kiedyś Rabarbar czy Taplary na kolejnym dziejowym zakręcie. Jak wcześniej nie dawano sobie rady z awansem, tak teraz z zapaścią. Czy, jak kto woli, z przemianą ustrojową, która jedne sieroty po komunizmie wpędziła tam w nędzę, a innym jak głównym bohaterom Transformejeszen kompletnie rozchwiała system wartości. Chłopi obalają pershingi, baby chłoną tasiemcowe seriale, dzieci w szkole na pytanie: Dlaczego tak bardzo czcimy i podziwiamy Solidarność? odpowiadają: Albowiem wiekopomnym porywem była . III Rzeczpospolita przerysowana, skarykaturyzowana, groteskowa. I boleśnie prawdziwa. W krzywym zwierciadle, postawionym na skraju polskich dróg przez Edwarda Redlińskiego, odbija się bowiem to, co widzimy na ulicy czy za płotem, a nie księżycowa scenografia ze szklanego ekranu rodem. A ewentualne protesty autor Konopielki uprzedza pytaniem: jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Krzysztof Masłoń, Rzeczpospolita . Redliński znowu zakpił sobie z nowej Polski i nowych Polaków. Zdzisław Pietrasik, Polityka . Powieść przywodzi ma myśl Marka Piwowskiego Rejs Wiesław Budzyński, Trybuna . Edward Redliński w powieści Transformejszen osiągnął mistrzostwo w parodiowaniu obywateli III RP Wiesław Kot, Newsweek . Jesienią 1989 grupa polityków dokonała poza wiedzą i wolą społeczeństwa, wbrew porozumieniom Okrągłego Stołu, manipulując głosami zdezorientowanego parlamentu ustrojowego zamachu stanu, wprowadzając tak zwanym planem Balcerowicza zaimprowizowany, przypadkowy kapitalizm. Tego szokowego dzikiego kapitalizmu chciała jedynie znikoma mniejszość narodu. Większość obudziła się z ręką w nocniku i czuje się oszukana. Nasz kapitalizm stęka i pęka bardziej niż kiedyś socjalizm, bo podobnie usiłuje wzrastać wbrew świadomości i woli narodu. Został wprowadzony podstępem i jesteśmy nim uszczęśliwieni na siłę jak w czasach stalinowskich kołchozami. Z utopii komunistycznej wrzucono nas w utopię kapitalistyczną. Prorokuję, że ta druga nie przetrwa pół wieku, a jej koniec nie będzie pokojowy.

wabag | 2016-06-03
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2016

Edward Redliński- autor- odkrycie. Po przeczytaniu „Konopielki” natychmiast zapragnąłem poznać jego twórczość. Sięgając po „Transformejszen” początkowo byłem rozczarowany. Wszakże spodziewałem się znowu wsi, choćby i w PGR, tymczasem trafiłem na powieść współczesną opisującą wydarzenia z początku XXI wieku. Z każdą stroną jednak zapominałem o „Konopielce” i wciągałem się w akcję czytanej powieści.

Gdyby tę książkę czytać dosłownie... Będzie to raczej żmudne i mało ciekawe zajęcie. Bo to nie jest zbyt ciekawa książka. Gdy jednak posiadamy wiedzę na temat tego co spotkało nasz kraj w ostatnich 27 latach i przede wszystkim zaczniemy odczytywać postaci i zdarzenia w sposób metaforyczny, wówczas dopiero wpadnie nam w ręce klucz do odczytania w prawidłowy sposób powieści. Kwintesencją takiej interpretacji „Transformejszen” jest sam koniec powieści. Dla niego warto było przebrnąć przez czasami mało ciekawe opisy golonek, grubasów czy młodych rewolucjonistów.

Warto jeszcze wspomnieć, że...

PABLOPAN | 2012-02-12

W zasadzie całkiem ciekawa... W pewnym momencie akcji zabrakło polotu, ale jakoś do końca dobrnąłem :)

Pani Akne | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Moje pierwsze spotkanie z Redlińskim oceniam zdecydowanie na plus. Cóż za jawna, bezczelna i ironiczna kpina. Cóż za powiedzonka i językowe twory (McCościół - made my day). Z założenia reportaż optymistyczny i tego się trzymajmy (Jurowie w końcu wyrwali się ze swojego bigosowo-golonkowego światka) ;). Z niekłamanym zaintrygowaniem sięgnę po resztę powieści tegoż Pana.

Joanna_Malina Banaszak | 2012-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

A to Polska właśnie, po dziś dzień.
Czytałam już bardzo dawno, nawet nie pamiętam daty, chyba zaraz
jak weszła na rynek. Warto przeczytać i spojrzeć na siebie i innych
z pod zmrużonych powiek, leniwie, spokojnie przemyśleć i bez złości
wyciągnąć wnioski z pożytkiem dla siebie i innych. Z pożytkiem dla dzisiaj i jutro. Przeszłości już nie zmienimy więc pozostawmy ją tam gdzie jej miejsce, w przeszłości.

mara1009 | 2012-10-30

Redliński w najlepszej formie. Prowincja w krzywym zwierciadle.

Kamil_Wójcik | 2010-03-13

Moja pierwsza książka Redlińskiego. Moim zdaniem najsłabsza w dorobku tego autora, ale na tyle dobra, że przeczytałem całą resztę

Basia22 | 2016-07-28
kachori | 2016-06-21