Seans

Seria: Z zegarkiem
Wydawnictwo: W.A.B.

Intrygująca lektura, techniką narracji przypominająca Alberta Camusa. Ta zabarwiona autobiograficznie historia ma cechy egzystencjalistycznej szkoły uczuć, a jej tłem jest historia Polski z czasów żelaznej kurtyny, odmalowana z dystansem i bez uproszczeń.

Jeżynka | 2016-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2016

Ostatnimi czasy ze zdumieniem odkryłam że jestem posiadaczka własnego cmentarza zapomnianych książek. W mojej przepastnej bibliotece odnalazłam półkę z lekturami kupionymi kilka dobrych lat temu których jeszcze nie przeczytałam. To nie są raczej "głośne" tytuły który stały się bestsellerami ale książki polskich autorów którzy nie wspięli się na wysokie miejsca jeśli chodzi o rankingi sprzedaży.

Taką niespodziewanie odkrytą perełką jest "Seans" Witolda Horwatha wydany w 1997 roku. Jest to powieść oparta na wątkach autobiograficznych która opowiada o zniewalającej ale też niszczącej wszystko co napotka po drodze miłości Witka do Mileny. Fascynacja zaczyna się w liceum kiedy Milena przeprowadza się z Krakowa do Warszawy. Są późne lata siedemdziesiąte: z jednej strony szara rzeczywistość PRL-u z drugiej kolorowe życie nastolatków przepełnione alkoholem, zagraniczną muzyką i seksem.
Milena włada duszą i sercem Witka. Staje się jego obsesją i marzeniem które nosi w sobie w dalszym...

skye | 2012-01-24

Absolutne arcydzieło- dla mnie prywatnie. Od ponad 8 lat sięgam po tą książkę co najmniej dwa razy do roku, i jeszcze nie mam dość. Genialna historia, która czasem boli. Bohaterowie, których na zmianę się lubi i nienawidzi. Strony pełne smutku i tęsknoty, milenijny nastrój gwarantowany.

Magdalena Maria Zofia | 2011-04-10
Przeczytana: 2000 rok

Najważniejsza książka w moim życiu. Mistyczna, rewelacyjna.

Dagmara | 2015-07-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

Sięgając po tę książkę nie wiedziałam zupełnie, czego się spodziewać. Tytuł mógł sugerować, że chodzi o jakiś seans z duchami, o medium, ale niczego takiego tam nie było.
Czytając tę książkę miałam nieodparte wrażenie, że jest tam tyle treści, tyle historii, że spokojnie starczyłoby na trzy niezależne powieści.
Historia dotyczy mężczyzny, Witka, który, jak dla mnie, jest uzależniony wręcz od pewnej kobiety - Mileny. Poznaje ją w wieku lat piętnastu i przez kolejne lata nie potrafi o niej zapomnieć. Mimo, że ona wyjeżdża w świat, wychodzi za mąż a on ma żonę i swoje życie, Milena jest w nim obecna cały czas. W jego myślach, obsesjach. Jeden telefon od niej i on się zatraca, zapomina o sobie o bliskich, jest na każde zawołanie Mileny. Ten "związek" bez związku niszczy go, tym bardziej, że Milena to nie jest zwykła kobieta do kochania. Ma swoje nałogi, szaleństwa, liczne romanse.
Przez większą część książka ta kojarzyła mi się z powieścią "Śniadanie u Tiffaniego", obie...

MadameShepard | 2014-02-20

Bardzo słaba literatura. Tak manieryczna, napisana tak nieznośnym językiem, że czytanie to katorga. Widzę tu silną inspirację "Złym", ale nigdy bym nie postawiła tych książek obok siebie, nawet na półce.

asiasso | 2011-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 24 grudnia 2011

Książka powinna nosić tytuł "Historia obsesyjnej miłości". Przykład, co się dzieje z mężczyzną kochającym niezrównoważoną kobietę, nie wiem, mam mieszane uczucia...

Dotka76 | 2012-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Książka jakby napisana przez licealistę dla licealistów. Ale raczej takich old boyów.
Na końcu pokazane, jak polskie ćwoki w 89 r. zamieniają się w polityków. No i mamy, co mamy. Lepiej już może było dalej pić...
Zastrzegam jednak, że czytałam nieuważnie: początek, trochę ze środka i koniec - wyrywkowo.

Wojtek P | 2016-01-01

Rewelacyjna! Bardzo klimatyczna. Przypomniałem sobie czasy liceum, choć to było trochę pózniej niż okres opisywany w powieści. Sama lektura tej książki przypomina seans. Wciąga i oszołamia. Szczerze polecam!

Maya | 2015-07-14

Duszna, napisana specyficznym językiem, ale bardzo dojrzała. Jednak: trzeba dorosnąć, żeby zrozumieć!

bdom | 2016-02-24