Wrzesień

Wydawnictwo: Książnica

W Szkocji wrzesień to miesiąc zabaw i polowań. Na ten czas Verena Steynton zaplanowała wielki bal na cześć swojej córki. Od maja cała okolica przygotowuje się do uroczystości, na którą mają zjechać goście ze wszystkich stron świata. Ma to być okazja do odnowienia więzów przyjacielskich i rodzinnych równocześnie jednak odżyją dawne animozje.

książek: 1926
Gosia | 2016-11-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 listopada 2016

W tej książce Rosamunde Pilcher zabiera nas nie do Kornwalii, ale do Szkocji.
Tym razem brak morskiego wybrzeża i kąpieli, ale mamy bogactwo dzikiej szkockiej przyrody. Pogoda raczej kapryśna i wietrzna.
Wrzesień to w Szkocji czas balów, korzystania z darów przyrody, świętują myśliwi. Arystokracja wyprawia szumne bale, bo już niedługo zima, a wtedy nawet ludność wpada jakby w stan częściowej hibernacji, by wraz z wiosną obudzić się do życia.
Świat dzisiejszej arystokracji nieco dziwny, bo tytuły często nie idą w parze z faktycznym bogactwem, arystokraci pracują jak prości wyrobnicy, ale na bal każdy wyciąga swój galowy strój i rodowe klejnoty z sejfu.
Akcja książki w większości toczy się w trakcie kilku dni września. Zawiera sporo opisów, ale nie nuży. Właściwie w większości nawet niewiele się dzieje, ale pisarka umie przyciągnąć samym nastrojem, aurą brytyjskości - tym stylem życia, dbałością o rodzinę, tradycję, celebrowaniem posiłków, pielęgnacją otoczenia domu i ogrodu.
Jak się...

Monika | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Znacie "Wrzesień"? Jeśli nie, szczerze zachęcam do przeczytania tej książki.

Szkocja, bujna przyroda, życie bogatej arystokracji. Każdy z bohaterów nosi jakąś tajemnicę, coś ukrywa, za czymś tęskni. Bogaci, ale czy szczęśliwi? Może brzmi banalnie, ale autorka stwarza naprawdę niepowtarzalny nastrój. To nawet trudno sprecyzować...jakaś przytulność...ciepło. Brytyjskość- te ogrody, herbatki, małe domki. Wiem. Piszę enigmatycznie. Ale przeczytajcie, a potem sami spróbujcie wyjaśnić na czym polegał czar tej książki.

BetiFiore | 2013-01-18

Nie przepadam z reguły za ksiazkami tej autorki, ale ta podobała mi sie bardzo i wciągneła mnie całkowicie - musiałam czytać bez przerwy, dopoki nie skończyłam, żałując, ze to juz koniec :)

Grażyna | 2013-10-15

Zanim przeczytałam książkę widziałam,nakręcony na jej podstawie, film,który mnie oczarował.Może to zadecydowała wspaniała obsada(czołówka brytyjskich aktorów),ale tym razem adaptacja filmowa wygrała,moim zdaniem, z pierwowzorem literackim.
Powyższa uwaga nie wpływu na ocenę samej powieści,którą uważam za jedną z najlepszych w dorobku tej pisarki.

joly_fh | 2014-09-13
Przeczytana: 12 września 2014

"Wrzesień" jest właściwie kwintesencją brytyjskości, a jego niezwykle plastyczna warstwa opisowa sprawia, że czytelnik dosłownie zanurza się w ten świat jak z bajki. To również książka idealna na tę porę roku. Ciepła i przytulna. Doprawdy nie wiem, jak Rosamunde Pilcher to zrobiła, że powieść, w której tak niewiele się dzieje, jest tak interesująca. Główna jej siła tkwi chyba w tworzeniu aury dostatniej i bezpiecznej egzystencji. Powieść właściwie tworzą opisy: opisy przyrody, sprawiające, że deszczowa, zimna i ponura Szkocja jawi się najbardziej romantycznym miejscem na ziemi, a także opisy domów, utrzymanych w klasycznym wiktoriańskim stylu. Styl, szyk i klasa w najlepszym, typowo brytyjskim wydaniu. Idealny świat, zamknięty na kartach książki.

anawa004 | 2014-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Męczyłam długo. Z opisu ciekawa, aczkolwiek akcji nie prawie żadnej, wolno, nudno, długo. Rozkręca się po 430 stronie. Dla tych, którzy kochają opisy przyrody. Szkoda, że nie mogę wystawić innej opinii.

Hania Archangielska | 2015-06-11
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Dla anglofila. Jak ja.

iva2001 | 2016-12-31
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Miło się czyta - kolejna lekka lektura na zimowe wieczory :)

Carolina | 2016-08-05
Przeczytana: 2013 rok

Czytałam dawno, ale nie zdążyłam zapomnieć, że wynudziłam się niesamowicie.

urszula | 2016-12-26