Rok w Prowansji

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A Year in Provance
978-83-7469-239-7

Inne wydania

Bywaliśmy tu częstokroć już wcześniej jako turyści, rozpaczliwie spragnieni naszej dorocznej dawki dwóch trzech tygodni prawdziwego ciepła i jaskrawego słońca. Ile razy stąd wyjeżdżaliśmy, obiecywaliśmy sobie, że pewnego dnia zamieszkamy tu na stałe (...). A teraz, poniekąd ku naszemu zdumieniu, zrealizowaliśmy to marzenie. Spaliliśmy mosty za sobą. Kupiliśmy dom, wzięliśmy lekcje francuskiego, pożegnaliśmy krewnych i przyjaciół, zabraliśmy nasze dwa psy i zostaliśmy cudzoziemcami.

Tak oto Peter Mayle osiadł wraz z żoną w romantycznym wiejskim domu gdzieś między Avinionem i Aix. Ta przeprowadzka była początkiem pełnego rozkoszy i zmór... roku w Prowansji. Ksiażeczka, napisana dowcipnie i ze smakiem, malująca znane i mniej znane oblicza barwnej krainy, urzekła już miliony czytelników na całym świecie.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1995

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Rok_w_Prowansji-p-131-.html

Gosia | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Peter Mayle - Anglik, który wraz z żoną zamieszkał na stałe w Prowansji.
Ta książka to relacja z pierwszego roku pobytu w ich nowym miejscu na ziemi.
W zeszłym roku odwiedziłam Prowansję. Podczas wycieczki pilotka odczytywała nam spore fragmenty książek tego autora. Przypomniałam sobie odwiedzone miejsca i ich klimat.
Pisarz ze stoickim spokojem i brytyjskim humorem podchodzi do wielu niedogodności, które go tam spotkały - przedłużające się remonty, najazd "znajomych", którzy postanowili urządzić sobie tanie wakacje, początkowa nieufność sąsiadów, problemy z dogadaniem się.
To świetny obserwator mentalności Prowansalczyków, a jego opisy nieraz są śmieszniejsze niż niejedna komedia.
Książka pełna słońca, zmysłowych smaków i zapachów, opisów miejscowej kuchni, francuskiego klimatu i angielskiego humoru.
Muszę jak najszybciej wypożyczyć kolejną jego książkę.

Elżbieta | 2017-06-17

Przesympatyczna.Przeczytana wiele lat temu,dla mnie była pierwszą z całej serii ( dom w Toskanii,dom w Maroko,dom na angielskiej prowincji) modnego tematu czyli: autor kupuje dom w ciepłym,słonecznym,przyjaznym klimatycznie kraju,remontuje go i wprowadza się do niego,by uczyć się żyć wśród nowych sąsiadów, poznając ich zwyczaje,często bardzo odmienne od tych w jakich żył do tej pory, co jest powodem bardzo różnorodnych,ale zawsze sympatycznie kończących się, perturbacji. Wiele z tych książek już uleciało z mojej pamięci,ale ta jako pierwsza pozostanie w niej na zawsze.

książek: 1978
Ulka | 2015-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Spodobały mi się klimaty Prowansji,ale wielki minus za niekończące się opisy. Co za dużo to niezdrowo.Reszta ok :)

Melancholia | 2011-09-13
Przeczytana: 11 lipca 2013

Czytam tę książkę już trzeci raz. Uwielbiam ją! Za francuski klimat i angielski humor. Za niespieszną narrację, za zmysłową szczegółowość opisów, za zwyczajną niezwyczajność postaci. Za smaki, zapachy, za słońce i bezpretensjonalność. Rewelacyjna lektura na cały rok!

TALAjestem | 2013-11-26

"Rok w Prowansji" to zbiór osobistych przeżyć autora związanych z przeprowadzką do Prowansji. Składa się on z 12 rozdziałów opisujących kolejne miesiące.

Jest to książka o tyle ciekawa, iż przedstawia (oczywiście w sposób subiektywny) wszelkie wady i zalety regionu, życia w nim, prowansalskiej mentalności. I tak zaczynając od złego: czytamy anegdoty dotyczące długoterminowych remontów, przewalanek urzędniczych, natrętnych znajomych zwalających się na darmowe wakacje, przez specyficznych sąsiadów, miejscowe tradycje i obyczaje, charakterystyczny język prowansalski, przechodząc do rzeczy najprzyjemniejszych takich jak przepyszna kuchnia.

Opowieści te obalają mity (zima w Prowansji wcale nie jest taka ciepła: obecność szalejącego mistrala, a i śnieg się pojawia), częstują świetnym humorem ("angielskim" przystosowanym do ekstremalnych niekiedy sytuacji), wprowadzają klimatyczne francuskie zwroty (mimo nieznajomości tego języka nie wyobrażam sobie anegdot bez tych wtrąceń) oraz...

Justyna Antoniewicz | 2015-03-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Pełna ciepła, przyjemna i piękna książka o Prowansji czytało mi się cudownie,,ma historia wspaniały klimat Francuski..znakomita. Polecam przeczytać:))

Książka ciepła jak prowansalskie słońce...:)

Felzmann | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Smakowita książką brytyjskiego autora, który postanowił osiąść w Prowansji. To jedno z moich ulubionych miejsc na świecie i być może dlatego ta książką mi się bardzo podobała. Broń boże nie powinny jej czytać osoby na diecie, czy też kobiety odchudzające się. Książką wręcz pachnie Prowansją i kuchnią francuską.

Daria | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Cudowna uczta zarówno dla duszy jak i dla wszelkich zmysłów. Cudowne opisy krajobrazów, potraw, ludzi, zdarzeń. Czas spędzony na czytaniu tej książki był najprawdziwszą ucztą. Aż chciałoby się zamieszkać w Prowansji :)

formalina | 2014-03-05

To maleństwo to zawodowy poprawiacz humoru.

Jest zima, nienawidzisz wszystkiego, drogi zawalone śniegiem- otwórz i zobacz, że można spędzać wiosnę na gotowaniu kapłonów i użeraniem się z uroczo- dziwnym sąsiadem zaś latem każdy, nawet Angol we Francji, ma problemy z leniwymi budowlańcami i niemożliwie wielkim kamiennym stołem.
Jest środek lata, nienawidzisz wszystkiego, asfalt na drogach miękki jak plastelina- otwórz i zobacz, że w zimie wieje mistral, który potrafi wymrozić winogrona, a jesień jest po to, by nauczyć się łowienia trufli i niekrzywienia się nad beaujolais nouveau.

Uwaga- nigdy nie czytajcie tego bez czegoś do jedzenia pod ręką. Para Anglików, głównych bohaterów, przyzwyczajonych do, hm, specyficznej smakowo brytyjskiej kuchni w Prowansji odkrywa czym tak naprawdę jest jedzenie. Tam naprawdę mnóstwo się je. I mnóstwo jest tam wina. I mnóstwo przyjaciół/kolegów/kuzynów/znajomych/kiedyś-spotkanych-prawie-obcych-facetów-z-biura, którzy wpadają do "tej waszej...