Czasem czuły, czasem barbarzyńca

Wydawnictwo: Agora SA
poradniki
LubimyCzytać

To przewodnik po męskości - pisany przez mężczyzn dla mężczyzn i… pomimo kobiet. Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Co znaczy być „wyraźnym” mężczyzną? Czym jest „długa, ciemna noc penisa”? Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na...

Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Co znaczy być „wyraźnym” mężczyzną? Czym jest „długa, ciemna noc penisa”? Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na partnerkę? Tomasz Kwaśniewski - reporter "Dużego Formatu", autor "Dziennika ciężarowca" i "Dziennika taty" i Jacek Masłowski - psychoterapeuta, coach, jeden z założycieli Fundacji Masculinum rozmawiają o tym jak być mężczyzną w naszych czasach: o ojcu, o miłości, o dojrzewaniu, o seksie, rodzicielstwie, pracy, zdrowiu. Ta szczera - chwilami boleśnie – męska rozmowa zaskakuje, bulwersuje i obala stereotypy - zdziwi mężczyzn, oburzy kobiety, a wszystkich razem z całą pewnością poruszy.

To książka- wiwisekcja podwójna… osobista i intymna, a jednak wciąż męska. Obnażająca korzenie patriarchalnego myślenia o męskości, wyłaniająca obraz współczesnych
„czułych barbarzyńców”. Jest jak podsłuchiwanie kolegów w prywatnej rozmowie. Nie musimy się ze wszystkim zgadzać, wystarczy nie oceniać, nie kwestionować – tylko posłuchać, co ich obchodzi. A potem się zadumać i postawić sobie parę ważnych pytań.
Alicja Długołęcka

Szczera, dosadna, nie unikająca kontrowersji rozmowa dwóch wrażliwych i dociekliwych facetów po przejściach o najważniejszych sprawach w życiu chłopców i mężczyzn. Obowiązująca lektura dla współczesnych facetów w dowolnym wieku a także dla ich matek, ojców i partnerek.
Wojciech Eichelberger

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Papusza | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Poradnik „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka Masłowskiego jest książką w której wielu mężczyzn odnajdzie siebie w sytuacjach w których kiedyś się znaleźli, lub z którymi mają do czynienia i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić.

Określenia takie jak: niemęski, miękki, barbarzyńca, biały czy czerwony rycerz, kastracja, pojęcie kryzysu wieku średniego, są dokładnie omówione. Prowadzony dialog jest chęcią pokazania skąd czerpać wzorce męskiego zachowania, jakie są sposoby uczenia się bycia mężczyzną, jakie są relacje pozytywne i negatywne z osobami z bliskiego otoczenia które mają wpływ na zachowanie mężczyzny w dojrzałym wieku. Tym razem tematem wiodącym stają się emocje i zachowania które przeszkadzają mężczyzną budować dobre relacje, nie tylko z partnerkami/żonami, ale również z kolegami/pracownikami, synami/córkami. Położony jest silny akcent na to, że kontakty z mężczyznami, bez obecności kobiet, pozwala mężczyzną łatwiej rozwiązać swoje problemy...

almos | 2016-11-10
Przeczytana: 07 listopada 2016

Dwóch mężczyzn, dziennikarz i psychoterapeuta, rozmawia o męskości, o jej kryzysie, o tym, że zdecydowana większość mężczyzn odbierana jest przez kobiety, jako 'niewyraźni', mało męscy. Także o olbrzymiej i niedocenianej roli ojców w wychowaniu chłopców, o znaczeniu męskich przyjaźni, o męskiej seksualności. Bardzo to inspirujące, choć czasami kontrowersyjne, otworzyło mi oczy na wiele spraw. Lektura obowiązkowa dla każdego mężczyzny (i nie tylko).

Zacznijmy od tego, czym jest męskość w dzisiejszych czasach, to „świadomość siebie, swoich uczuć, potrzeb, zasad. Ale też umiejętność wyrażania tego. Bycia z tym w kontakcie”. Prawdziwy mężczyzna wie, co chce w życiu robić. To facet, który „potrafi wejść w realny kontakt z kobietą, pokazać się takim jakim jest.”

Taka postawa jest raczej rzadka, bo prawdziwą męskość nabywa się w byciu z facetami: męskie grupy wsparcia, męskie przyjaźnie, towarzystwo mądrych, dojrzałych mężczyzn: „musimy swoją męskość przegadać w męskim gronie”. Bo...

MLB | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 04 lutego 2017

Bardzo dobra książka. Nominalnie o mężczyznach, choć pojawiają się w niej kobiety, nawet dość często.
Niestety, znikają, jak sen złoty, gdy ich obecność staje się niewygodna.
I pytanie, skąd brać tę męską grupę wsparcia, tych "mądrych, doświadczonych, myślących" mężczyzn, skoro tresura społeczna trwa tyle tysięcy lat?
Wyłapałam też kilka niekonsekwencji, np.: reakcja ojca ( "To nie wiesz, co z tym zrobić?") jest przedstawiana jako pozytywna w kontrze do miękkiej reakcji matki, innym razem - jako negatywna, w kontekście tworzenia "betonu" emocjonalnego.

Carmel | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

"Czasem czuły czasem barbarzyńca" to rozmowa dziennikarza z psychoterapeutą. To taki przelot nad męską egzystencją, z punktu widzenia mężczyzn, pisana dla mężczyzn. Jest o relacji z rodzicami, dojrzewaniu, relacji z kobietami, dziećmi i o kryzysach różnej natury.

Rola społeczna, jaką współczesność przypisuje mężczyznom jest dość niejednoznaczna. Okazuje się, że męskie życie to nie bajka. Część przyczyn tkwi w nim samym, część to różne uwarunkowania społeczne. W tej formie to banał, ale liczne przykłady przedyskutowane w książce pokazują subtelności wieloznacznych relacji, w które wchodzi mężczyzna. Dostajemy sporo obserwacji przyczyn i skutków różnych zjawisk i zachowań.

W szczególność, sporo miejsca poświęcono na opisanie relacji z kobietami. Od męskiego narodzenia matka staje się przewodnikiem, tak z definicji. Jeśli jest to samotna matka, syn chowany jest często na narcyza. Z czasem oboje tworzą swój zdeformowany świat, gdzie brak męża matki i żony syna konstytuuje, z...

O mężczyznach, chłopcach i facetach. Pisana przez mężczyzn dla mężczyzn..ale każda kobieta powinna przeczytać.
Całkiem miła lektura, a i opowiada o niektórych sprawach, które my kobiety nie mamy prawa w społeczeństwie się dowiedzieć.
Polecam.

Agata | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Mówi się, że ciężko jest zrozumieć kobietę. Cóż, ja uważam, że jest coś trudniejszego do opanowania – zrozumienie mężczyzny przez kobietę. Bo jak zrozumieć nagłe milczenie, posępny wzrok i całkowite wyłączenie się z rzeczywistości? Po kobiecemu to nic innego jak wielki, ogromny, skierowany w stronę całego wszechświata FOCH. U mężczyzn jest to po prostu… odpoczynek. Naprawdę! Oni odpoczywają w taki sposób, w jaki my się obrażamy.
Jako że niedługo zostanę pełnoprawną żoną, postanowiłam zainteresować się tematem i bliżej poznać mężczyzn. Żeby łatwiej się nam żyło. W tym celu przeczytałam książkę „Czasem czuły, czasem barbarzyńca.” Jest to swojego rodzaju dialog pomiędzy dwoma mężczyznami. Dialog o tym, co to oznacza być mężczyzną. I już na samym początku panowie zaznaczają, że ich punkt widzenia nie spodoba się każdemu.
Trudno jest stwierdzić, jaki powinien być współczesny mężczyzna. Kiedyś, to wiadomo było, że ma mieć maczugę, przepaskę na biodrach i kawałek mamuta w rękach. Obecnie...

Bosnjak | 2017-01-26
Przeczytana: styczeń 2017

Kim jesteśmy, my mężczyźni? Co wiemy o sobie? Co chcemy zmienić a co możemy ? Jak determinuje nasze zachowania sposób w jaki nas wychowano, jakich mężczyzn na swojej drodze spotkaliśmy?
Książka dla tych, którzy myślą o sobie trochę inaczej niż : niezniszczalny twardziel, który nie będzie poświęcał czasu na dogłębne analizy swojej duszy - krew, pot i do przodu.
W książce tej są bolesne fragmenty dla mężczyzn i dla kobiet ale dla jednych i drugich ta lektura może pomóc zmienić się choć o jotę lub w drogę do tej zmiany ruszyć, by nie obudowywać się wzajemnymi urazami.
Wywiad mądrych facetów, którzy rozmowy o świecie mężczyzn nie zakrzykują, nie zaśmiewają, nie pajacują po prostu.
Panowie nie bójmy się czasem pomyśleć o sobie. Żyjmy świadomie

MoznaPrzeczytac | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

„Czasem czuły, czasem barbarzyńca” jest godną polecenia pozycją zarówno dla mężczyzn – jako pomoc w zrozumieniu siebie, jak i dla kobiet, które dzięki zrozumieniu swoich partnerów i synów mogą być dla nich ostoją i wsparciem. Osobiście muszę przyznać, że zaczęłam korzystać z tych wskazówek i uważam, że książka jest świetną inicjatywą zmiany myślenia o męskości i skarbnicą wiedzy o naturze mężczyzn.

Pełna recenzja książki na stronie:

Justyna_78 | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Miło było pobyć z lekturą i poczytać o ważnych sprawach mężczyzn, poznać punkt widzenia wielu spraw obu panów. Książka skłania do refleksji na temat wychowania, na temat siebie, na temat bycia w parze, na temat bycia mamą itd.
Nie ze wszystkim się zgadzam ale polecam lekturę żeby poznać punkt widzenia panów.

Marcin | 2017-01-27
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Doskonała książka dla każdego faceta, który chciałby poukładać w swojej głowie pewne sprawy związane m.in. z miejscem mężczyzny we współczesnym świecie, związkami, samoświadomością, stereotypami, pracą , odpowiedzialnością, relacją z żoną/dziećmi/kumplami itp. To z jednej strony poradnik, jak poradzić sobie z różnymi męskimi emocjami, a z drugiej strony to po prostu bezkompromisowa rozmowa dwóch normalnych facetów, którzy nie stawiają się ponad innymi, a próbują po prostu dotknąć każdego frapującego tematu, który ma większy lub mniejszy związek z różnie postrzeganą w ostatnich latach męskością.

Jeżeli jesteś facetem - kup sobie tę książkę i poświęć mecz lub dwa - na pewno dowiesz się ciekawych rzeczy.
Jeżeli jesteś kobietą, to daj ją w prezencie swojemu mężowi, chłopakowi, bratu, czy znajomemu z pracy, a w wolnej chwili pożycz ją i sobie przekartkuj :)