Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają

Okładka książki Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają Anna Bedyńska, Anna Kaźmierak, Tomasz Kwaśniewski
Okładka książki Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają
Anna BedyńskaAnna Kaźmierak Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dwie Siostry
2022-10-15
2022-10-15

Okładka książki Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei Agnieszka Jucewicz, Tomasz Kwaśniewski
Niepewność. Ro... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Milan Děžinsky, Jon Emont, Olga Gitkiewicz, Krzysztof Gonciarz, Karol Grygoruk, Jonáš Hájek, Paweł Jaroński, Zofia Król, Tomasz Kwaśniewski, Jakub Majmurek, Jitka N. Srbová, Oktawia Ogniew, Łukasz Orbitowski, Patrycja Pustkowiak, Rebecca Solnit, Michał Szczęch, Jacek Turczyk, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Milan Děžinsky, Jon...
Okładka książki Czasem czuły, czasem barbarzyńca Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
Czasem czuły, ... Tomasz Kwaśniewski,...

To książka pełna rozmów z ludźmi wykluczonymi, różniącymi się od ogólnie przyjętych standardów, z ludźmi, którzy są powszechnie "inni". Tutaj nikt nie boi się zadać pytań: Dlaczego jesteś gruba? Czemu mieszkasz na ulicy? Czemu nie masz rąk? Bo nie ma głupich pytań i głupich odpowiedzi, jedne i drugie oswajają inność, nietuzinkowość, niebanalność.

Cieszę się, że ktoś wydał książkę w tym stylu.
Jest to duże ułatwienie dla rodziców i dzieci w zrozumieniu 'inności" ludzi których mijamy na ulicy.
Różnorodność postaci, ciekawe pytania, piękna oprawa graficzna - złoto.

Polecam

Cieszę się, że ktoś wydał książkę w tym stylu.
Różnorodność postaci, ciekawe pytania, piękna oprawa graficzna - złoto.

Polecam

Każdy z nas jest inny, wyjątkowy. Tylko u niektórych widać to na pierwszy rzut oka. Różne proporcje ciała, niepełnosprawności, tatuaże, kolczyki, płcie, zachowania, ubrania, style życia, kolor skóry, wyraz twarzy... Jesteśmy tacy różni, że nie znajdziemy na świecie dwóch takich samych osób. Jakie to fascynujące!

Ale dlaczego ta pani tak dziwnie wygląda? Czemu ten pan nie ma nóg? A ta pani jest taka mała? A dlaczego ten pan grzebie w śmietnikach? Czemu tak brzydko pachnie? A dlaczego ta pani ma tyle tatuaży i kolczyków? Ale ten pan jest silny! Ale ta pani jest gruba! Ale ten pan jest biały! A tamta osoba, to pan czy pani? A dlaczego ten pan jeździ na takim dziwnym wózku? A ten pan czemu nosi długą czarną sukienkę? - pytają najmłodsi.

Książka "Jedno oko na Maroko" daje odpowiedzi na pytania, które nurtują od zawsze wszystkie dzieci (i nie tylko),jednak dorośli nie chcą na nie odpowiadać. Albo nie wiedzą co powiedzieć. Niektórzy nazywają dociekliwe dzieci wścibskimi, inni niegrzecznymi. Ale co złego jest w tym, że kilkulatek jest ciekawy ludzi, których spotyka? To wspaniale, że ich dostrzega, że widzi różnorodność. I nic złego w tym, że pyta. Prawda jest taka, że my, dorośli też jesteśmy ciekawi, tylko nie pytamy. A wtedy nasze niezaspokojone zaintrygowanie, zamienia się w strach przed innością, wstręt, agresję wobec różniących się od nas osób. To już lepiej pytać, jak to robią najmłodsi, i nie błądzić!

"(...) jak ludzie czegoś nie rozumieją, to bardzo często się boją. I wtedy robią się nieprzyjemni"- zauważyła jedna z bohaterek książki. Inna stwierdziła: "Mam wrażenie, że ludzie często nie zdają sobie sprawy, że na świecie są tacy, co wyglądają inaczej (...). Boli mnie to wytykanie. Ono jest dla mnie poniżające.".

Podczas lektury poznamy Andrzeja, którego skóra nie ma pigmentu. Pawła i Tomasza, którzy są bliźniakami. Lecha, który lubi chodzić nago po domu. Edytę, która fizycznie jest mężczyzną. Zygmunta, który jest bezdomnym. Marcina, który jest kulturystą. Wiolę, która ma krótkie nogi i krótkie ręce. Katarzynę, która jest otyła. Edmunda, który siedział w więzieniu. Anią, która nie ma rąk. Adama, który jest księdzem. Marilyn Rosę, która ma mnóstwo kolczyków w różnych częściach ciała, wiele tatuaży i język, jak u węża. Marka, który jest niewidomy. Oraz Jarka, który stracił obie nogi.

Wywiady z nimi są krótkie, lecz odpowiadają na najważniejsze pytania. Uzupełniają je zdjęcia i ciekawe grafiki. I to właśnie obrazy mają tu dość duże znaczenie, bo w pierwszej kolejności to one przyciągają wzrok, ciekawią i nakłaniają do zadawania pytań.

"Jedno oko na Maroko" zostało wydane po raz pierwszy w 2013 roku. Bohaterowie są więc starsi o 10 lat, lecz historie, które opowiedzieli wciąż są aktualne i ważne. I pozostaną takie przez kolejne lata.

Ale dlaczego ta pani tak dziwnie wygląda? Czemu ten pan nie...

"jedno oko na maroko" to pierwsza książka reportażowa dla dzieci przedstawiająca rozmowy z osobami, które wyróżniają się z tłumu, czy to z własnego wyboru, czy przez chorobę, czy przez swoją profesję, a nawet przez błędy przeszłości. znajdziemy tu więc rozmowy m.in. z nudystą, niewidomym, księdzem, byłym więźniem, osobą transpłciową, osobą otyłą, kulturystą... wszystkich rozmów jest czternaście, a każda z nich jest prowadzona w bezpretensjonalny sposób - naturalnie, prosto z mostu, przez dziecięcy pryzmat. niektóre pytania są naprawdę niczym "strzał między oczy", a mimo to, żadne z nich nie pozostaje bez odpowiedzi. wszystko doprawione jest fotografiami bohaterów, które zostały podrasowane graficznie przez annę kaźmierak i dodają jeszcze więcej koloru już i tak barwnym historiom.

"jedno oko na maroko" to książka, która uczy akceptacji. uczy tolerancji dla tego, co różne, inne, odmienne, niezwykłe. zmusza do myślenia o innych ludziach życzliwie, do bycia otwartym na to, co nieznane. pokazuje, jak różni mogą być ludzie pod względem swoich uczuć, doświadczeń, upodobań i tego, jak odbierają siebie samych i otaczającą ich rzeczywistość. jeden człowiek = jedna opowieść. ale każda opowieść jest wielowymiarowa, warto ją poznać i postarać się zrozumieć. wszystkie te opowieści, mimo różnych kolorów, pasują do siebie jak klocki układanki.

myślę, że ta książka może stanowić świetny wstęp do rozmów z dziećmi na temat różnorodności i jej akceptowania. nie zostawiłabym jednak dziecka samego z tą lekturą - poruszane w niej tematy są momentami na tyle złożone, że dzieci, gdy będą pozostawione same sobie, mogą mieć problem ze zrozumieniem sedna. lepiej wyjść temu naprzeciw.

Wpadła mi ta książka ostatnio w ręce i natychmiast się nią zachwyciłam. Tytuł stanowi świetny materiał do rozmowy z dziećmi od 7 lat.Dorośli odpowiadają szczerze i na temat, dzieci pytają bez zahamowań. Szkoda, że takich pozycji nie było, kiedy ja chciałam kogoś o to zapytać.

• BIBLIOTEKA TYMKA
  • Bobo
  • Alonka do kupienia 7+
  • Pożyczone
  • Dziecięce
  • Biblioteka
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają