Państwo przodem

poezja

źródło okładki: http://fundacjadf.pl/

Robert Kowalski | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017

Tomik wyraźnie lepszy od debiutu. Nie rozstając się z zabawami formą i gierkami słownymi, poeta wzbogaca warsztat i na kanwie prostych tematów pogłębia treść. Momentami odnosiłem wrażenie, jakby Rafał Różewicz - znając swoje ograniczenia - przyglądał się im i eksplorował je z ciekawością badacza. Oby tak dalej. Polecam!

Karolina Kułakowska | 2017-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2017
Przeczytana: 30 września 2017

Poezja Różewicza jest odważnym i oryginalnym
głosem wśród polskich twórców. Przyznaję,
że momentami można się nieco pogubić, jeśli
nie skupimy się wystarczająco na wierszu.
To dowodzi wszechstronności postrzegania
autora. Ciekawi mnie, z czym zmierzy się
w następnej książce. Z tą warto się zaznajomić.

Natalia Dziuba | 2016-11-08

Tomik lepszy od poprzedniego. Bardziej rozwinięty język poetycki i rytmika wierszy sprawia, że czytelnik jest wodzony przez autora :)

Maria | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Rafał Różewicz to niezwykle autentyczny i szczery głos młodszego, poetyckiego pokolenia: wkurwia się i klnie tak, jak na młodego obywatela kraju, w którym wcale nie dzieje się dobrze, przystało. Ten tomik niezmiernie mi przypadł do gustu, i zaraz opiszę dlaczego.

Czytając wiersze Różewicza trzeba być nadmiar uważnym - nie raz ze stoickim spokojem opisuje ważne kwestie społeczne (jak np. w "Kącik szachowy", czy "Schengen" lub "Zima z radiem"(i tu przytoczę "...tworzona przez niemieckiego dj miksuje obozy z polskimi oborami z prędkością scootera..."), a także łączy z sobą wyrażenia w zaskakujący dla czytelnika sposób ("nie zwlekaj ani chwilówki", "przystawiać się do ściany"): tak oto można łatwo przegapić te słowa klucze i kluczowe aspekty, które dadzą nam podstawę do zrozumienia całego tomiku. Autor sprawnie posługuje się również ironią i sarkazmem: "...jak wielki Jezus ze Świebodzina, dla niedowiarków ma nawet rysy jak rany"("Trzeciego stopnia"). Różewicz w swoich utworach...

nangnak | 2018-03-12
Na półkach: Poezja, Przeczytane