Państwo przodem

Rafał Różewicz Wydawnictwo: Fundacja Duży Format poezja
Fundacja Duży Format
poezja
2016-10-23

„Aby nie zasnąć w życiu”.

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadałam Rafałowi Różewiczowi przy pierwszej okazji rozmowy, było to, czy jest spowinowacony z T y m Różewiczem. Zastanawiało mnie, czy jest trudniej być poetą noszącym tak (u)znane w świecie literatury nazwisko? Jaką poezję trzeba stworzyć, żeby zapracować na IMIĘ przed takim nazwiskiem? Odpowiedź przyniosła mi...

Rafał Różewicz to niezwykle autentyczny i szczery głos młodszego, poetyckiego pokolenia: wkurwia się i klnie tak, jak na młodego obywatela kraju, w którym wcale nie dzieje się dobrze, przystało. Ten tomik niezmiernie mi przypadł do gustu, i zaraz opiszę dlaczego.

Czytając wiersze Różewicza trzeba być nadmiar uważnym - nie raz ze stoickim spokojem opisuje ważne kwestie...

Poezja Różewicza jest odważnym i oryginalnym
głosem wśród polskich twórców. Przyznaję,
że momentami można się nieco pogubić, jeśli
nie skupimy się wystarczająco na wierszu.
To dowodzi wszechstronności postrzegania
autora. Ciekawi mnie, z czym zmierzy się
w następnej książce. Z tą warto się zaznajomić.

Tomik wyraźnie lepszy od debiutu. Nie rozstając się z zabawami formą i gierkami słownymi, poeta wzbogaca warsztat i na kanwie prostych tematów pogłębia treść. Momentami odnosiłem wrażenie, jakby Rafał Różewicz - znając swoje ograniczenia - przyglądał się im i eksplorował je z ciekawością badacza. Oby tak dalej. Polecam!

Tomik lepszy od poprzedniego. Bardziej rozwinięty język poetycki i rytmika wierszy sprawia, że czytelnik jest wodzony przez autora :)

• Poezja
  • 2016
  • Poezja
  • Połezja & pokrewne rzeczy
  • Przeczytane w 2017
  • 2017
  • 2017

Dodaj cytat z książki Państwo przodem