Błysk! Potęga przeczucia

Okładka książki Błysk! Potęga przeczucia
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Seria: Punkty Przełomowe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Punkty Przełomowe
Blink. The power of thinking without thinking
Znak
2009-10-01
2009-10-01
Anna Skucińska

To moja druga pozycja Malcolma Gladwella, po "Poza schematem", który bardzo polecam. "Błysk" podobnie - nie zawiódł.

Bardzo podoba mi się styl autora, w którym przedstawia jakąś tezę, potem pokazuje, że nie w każdej sytuacji i nie w każdych okolicznościach ta teza się sprawdzi. Jest to bardzo różne od wszelkiego rodzaju modnych obecnie poradników, których treść można opisać w jednym zdaniu. Malcolm analizuje, podważa tezę, pokazuje z różnych stron.

Polecam każdemu.

Początek wydawał się stratą czasu (jeśli wcześniej czytało się Daniela Kahnemanna), ale z czasem się rozkręciła. Niezła.

Ciekawy zbiór nietypowych zdarzeń, świetnie zestawionych i opisanych. Jak to u Gladwella. Nie zmieniająca życia, ale warta przeczytania. Parę anegdot mocno zapada w pamięć. Szybko się czyta.

W życiu większość decyzji podejmujemy w ciągu dwóch sekund, niektóre nawet szybciej. Tyle że większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy: uważamy, że podejmowane przez nas działania są wynikiem gruntownych przemyśleń, rozważenia wszystkich za i przeciw. Jak wtedy, gdy dyrygentom wydawało się, że wybierają najlepszych muzyków do swoich orkiestr, podczas gdy kierowali się pierwszym wrażeniem wywołanym.... wyglądem. Wprowadzenie przesłuchań „w ciemno” otworzyło orkiestry przed muzykami o własnym stylu, drobniejszej budowie ciała (wcześniej uważano ich za zbyt słabowitych, by mogli grać dobrze na instrumentach dętych), a przede wszystkim - przed kobietami, którym długo i skutecznie broniono wstępu na sceny.

Malcolm Gladwell, doświadczywszy na własnej skórze skutków kierowania się „pierwszym wrażeniem”, postanowił dociec, w jaki sposób zapadają te decyzje i jak mogą rzutować na rzeczywistość. Opowiada o rzeczoznawcach zdolnych na pierwszy rzut oka rozpoznać fałszywe dzieło sztuki, o wpływie kształtu opakowania na sprzedaż lodów i tłumaczy, dlaczego często zmieniamy swoje postępowanie, dostosowując się do okoliczności, które dopiero z upływem czasu zaczynamy świadomie dostrzegać. Nie pominął problemu powstawania uprzedzeń (i trudności w ich zwalczaniu!), które mogą decydować o czyimś życiu lub śmierci. Tłumaczy też, czemu z wysokim prawdopodobieństwem już po dwóch minutach można ocenić, czy lekarz otrzyma pozew sądowy, a mąż i żona zakończą swoje małżeńskie pożycie rozwodem.

Książka ciekawa i warta przeczytania, ale jak w przypadku wielu pozycji cieszy się większym rozgłosem niż powinna. To nie tyle kompendium, co raczej pierwszy trop do dalszego zgłębiania wiedzy.

Gladwell zainteresował się błyskawicznym osądem, gdy zaczął być częściej zatrzymywany przez władze po zapuszczeniu włosów. Pokazuje pułapki i możliwości szybkiego myślenia. Ciekawe, że wszyscy na podstawie naszych doświadczeń, mamy intuicję dostępną, co więcej, możemy się jej wyuczyć. Ksiązka porwała mnie sposobem opisywania historii, ciekawie czyta się w niej nawet przypisy!

Najlepsza, moim zdaniem rzecz Gladwella. Można mówić, że mało odkrywcza, czy wręcz wtórna. Nie zmienia to jednak faktu, że to kompendium w dziedzinie intuicyjnego podejmowania decyzji . Dla mnie cały czas warta lektury.

Zbyt amerykańsko napisana (dużo przykładów i historii w których potoku ucieka to, co najważniejsze) + niektóre badania są już nieaktualne, ale generalnie to dobra książka na ważny temat.

1950

Atutami "Błysku są świetny styl, gruntownie udokumentowany materiał oraz interesująca zawartość. Widać solidny warsztat dziennikarski, umiejętności śledcze i ciekawe skojarzenia. O czym traktuje ta książka?
Zaczynamy od anegdoty, o tym jak g. Becchina chciał sprzedać muzeum posąg kurosa ze starożytnej Italii. Nie przeprowadziwszy skomplikowanych oględzin i badań kustosze jednak wykazali się przenikliwością i zdali się na przeczucie, które mówiło im, że to sprytne fałszerstwo. Czy w rzeczywistości nasza nieświadoma ocena sytuacji pozwala trafnie odgadnąć np nastrój innych czy ich intencje?
Czy możemy wyćwiczyć swoje rozeznanie sytuacji by korzystać z dobrodziejstw " błysku", w których dziedzinach się on objawia. Głównym tematem jest szereg przeprowadzonych eksperymentów, który m.in na bazie obserwacji mowy ciała i wypowiedzi wymienianych między małżonkami może przewidzieć , czy dana para się rozwiedzie, czy nie. John Gottmann-autor 'Matematyki rozwodu" to kolejny przytaczany specjalista. Poziom pogardy stanowi dobry wyznacznik długości związku. Dowiedziałam się czym jest "torowanie", jak testy umiejętności na studiach są skonstruowane na niekorzyść np Afroamerykanów. Także w salonach samochodowych większość sprzedawców gra w grę "upoluj frajera", przy czy frajerem musi być kobieta lub osoba o ciemnej skórze. Z miejsca oferuje im się znacznie zawyżoną cenę. W różnego rodzaju kwestionariuszach pejoratywne wyrazy tudzież negatywne zjawiska szybciej utożsamia się z Afroamerykanami. Pouczające fragmenty dotyczą też badań konsumenckich, wartości subiektywnego "pierwszego wrażenia" czy nadużywania broni palnej przez policjantów w stosunku do Afroamerykanów. Na pewno warto przestudiować wskazówki jak wychwytywać subtelne sygnały z otoczenia, mowy ciała, pozawerbalnych komunikatów.

Książka o tym, że przeczucie, czyli tytułowy błysk pojawiający się w naszej podświadomości często jest równie dobrą, a nawet lepszą metodą oceny sytuacji niż skrupulatne i mozolne analizowanie szczegółowych danych. W naprawdę niemal każdej dziedzinie życia...
Bardzo ciekawa, polecam.

Bardzo ciekawa, polecam.

Ja chyba po prostu uwielbiam pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo wiedzy, mało na kierunkowy wania, dla mnie genialna.

Dodaj cytat z książki Błysk! Potęga przeczucia

Video