Superfreakonomia. Globalne ochłodzenie, patriotyczne prostytutki i dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni wykupić polisę na życie

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Seria: Punkty Przełomowe
Wydawnictwo: Znak
Super Freakonomics: Global Cooling, Patriotic Prostitutes, and Why Suicide Bombers Should Buy Life Insurance
Freakonomia
biznes, finanse
Dorota_1988

Znakomita kontynuacja bestsellerowej „Freakonomii” – książki, która została przetłumaczona na 35 języków i sprzedała się na świecie w czterech milionach egzemplarzy. Levitt i Dubner, para ciekawskich ekonomistów-detektywów, nie boi się żadnego, nawet najbardziej dziwacznego tematu i znów próbuje zmienić nasz sposób myślenia o świecie, spoglądając nań z zupełnie nieoczekiwanej perspektywy....

Levitt i Dubner, para ciekawskich ekonomistów-detektywów, nie boi się żadnego, nawet najbardziej dziwacznego tematu i znów próbuje zmienić nasz sposób myślenia o świecie, spoglądając nań z zupełnie nieoczekiwanej perspektywy. Autorzy powracają w tym freakquelu w wielkim stylu z jeszcze większą dawką zaskakujących pytań i niesamowitych opowieści.
Dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni kupować polisę na życie?
Co jest bardziej niebezpieczne: prowadzenie samochodu po pijanemu czy spacer po pijanemu?
Czy telewizja przyczynia się do wzrostu przestępczości?
Co łączy prostytutki z Mikołajami z centrum handlowego?
Autorzy „Superfreakonomii” prowadzą śledztwa w sprawie lekarzy, którzy nie myją rąk, czy śmiertelnie groźnych huraganów, a nawet próbują rozwiązać problem globalnego ocieplenia i zbadać, czy ludzie z natury są altruistami, czy też egoistami. A wszystko to podane z dużą dawką humoru i szczyptą przekory.
Po lekturze tej książki otaczający cię świat już nigdy nie będzie taki sam jak wcześniej.
Wraz z „Superfreakonomią” do księgarń trafia nowe, poszerzone wydanie „Freakonomii”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Miss_Jacobs | 2011-04-27
Przeczytana: 2011 rok

Podchodziłam do tej książki z dużym dystansem, bowiem połączenie mojej osoby z matematyką lub jej pochodnymi to gwarantowana nagroda w konkursie na żart roku. Okazało się jednak, że nie takie liczby straszne jak je diabeł maluje. Zasługa tego niewątpliwie tkwi w duecie ekonomisty Stevena D. Levitta z dziennikarzem Stephenem J. Dubnerem.
Książka poszerza horyzonty myślowe i co ważniejsze przedstawia dobrze znane nam problemy w zupełnie innym świetle. Tym sposobem możemy się dowiedzieć, że w wojnie o ocieplenie klimatu jest więcej hipokryzji i niedomówień niż rzetelnych argumentów. Łatwo, bowiem wytaczać wojnę przeciw samochodom niż przeciw odchodom zwierzą, które są dla środowiska o wiele bardziej szkodliwe.
Omawiany zostaje też problem prostytucji. Co ciekawe sposób myślenia o dostępności i karalności tego zjawiska można przenieść na grunt narkotykowy, co może się okazać niezwykle przydatne szczególnie, że w kraju ciągle jeszcze elektryzuje ustawa o marihuanie.
Styl, w jakim...

Runior | 2015-03-08
Przeczytana: 23 lutego 2015

Duet Dubner i Levitt powraca po sukcesie "Freakonomics" i robi to w wielkim stylu. "Superfreakonomics" (używam oryginalnych tytułów, bo ich tłumaczenie jest wyjątkowo nieporadne) po raz kolejny pokazuje prawa ekonomii w akcji i to w dziedzinach, gdzie nikt się ich nie spodziewa.

Olbrzymim plusem jest to, że autorzy nie poszli na łatwiznę odnajdując kolejne ciekawostki, od których roiło się w pierwszej książce. Tym razem sięgnęli po tematy bardziej doniosłe, ale też kontrowersyjne: prostytucję, poziom higieny w szpitalach i globalne ocieplenie. Posunęli się również do prowadzenia własnych eksperymentów, chociaż niekoniecznie o ekonomicznym charakterze.

Książka napisana została w przystępnym, dosyć lekkim stylu, jednak i tak zmusza do refleksji nad mechanizmami rządzącymi światem w szczególności nad wszechobecnym dążeniem do własnej korzyści. W żadnym jednak wypadku nie można jej uznać za dołującą, raczej jest to rzetelne i bezbłędne logicznie unaocznienie, jak prawa ekonomii...

zaza | 2011-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2011

Przyczytana w kilka dni, co traktuję jako zaletę. Mnóstwo interesujących obserwacji i zaskakujących wniosków. Napisana łatwym językiem, pełna humoru. Polecam.

Darek | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Moim zdaniem lepsza od poprzedniczki. Sami autorzy podchodzą z większą rezerwą do ryzykownych, kontrowersyjnych tez, na które można wpaść analizując dane statystyczne. Wydaje się, że mają bardzo szczere podejście do czytelnika (w przypadku Freakonomii miałem co do tego wątpliwości). Do tego widać też, że sukces pierwszej książki przełożył się na łatwość zdobywania przydatnych informacji. Zdecydowanie polecam.

Aga | 2012-11-25
Przeczytana: 27 listopada 2012

Książka zawiera ciekawe spojrzenie na otaczający nas świat, podważa często powszechnie wygłaszane "racje". Jej zaletą jest podejście naukowe podawane w zjadliwej dla laika formie.

rebelka | 2016-05-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2016

Bardzo ciekawa ksiazka popularnonaukowa. Rzuca nowe swiatlo na wiele powszechnie znanych problemow wspolczesnego swiata. Zdecydowanie warto :)

PR1234 | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Bardzo ciekawa pozycja. Szczególnie ciekawe są informacje o lekarzach i myciu rąk oraz globalnym ociepleniu.

ir3k | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Spora garść ciekawych czasem zdumiewających faktów. Ciekawa, dająca do myślenia, dobrze napisana książka.

jagodikken | 2016-07-29
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Co prawda przeczytalam ja nie w oryginalnym jezyku, tak jak poprzednie Freakonomics, ale rewelacyjnie lekko, interesujaca i zrozumiale opisuje fakty z nas otaczajacego swiata, nad ktorymi my sie tak bardzo nie zastanwiamy na codzien. Jeszcze lepsza niz wlasnie poprzednia ich ksiazka: Freakonomics. Czekam z niecierpliwoscia na kontynuacje! :)

Marcin Senderski | 2014-01-02

Druga część kultowej "Freakonomii" nie ustępuje merytorycznie pierwszej.