Arabska krucjata

Cykl: Arabska żona (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

„Arabska krucjata” to kolejny tom „Arabskiej sagi” Tanyi Valko, pełen mrożących krew w żyłach sytuacji, miłosnych perypetii, skrajnych uczuć, bogactwa i ubóstwa. Bohaterowie po raz kolejny dowodzą, jak łatwo znaleźć się w złym miejscu o złej porze i jak ciężko później wybrnąć z kłopotów. Jak żyją niewinni mieszkańcy krajów arabskich, wyniszczani przez własnych braci? Co czują zwykli Damasceńczycy w czasach, którymi rządzą strach i paranoja? Czy marzą o ucieczce i życiu na obczyźnie? Czy są w stanie opuścić swój dom?
Jak Dorota, Marysia i Daria odnajdą się we współczesnym świecie, opanowanym przez islamski fundamentalizm? Czy Hamid Bin Laden, wojujący z dżihadystami, będzie odpowiednim partnerem dla Marysi? Czy ich losy znów się połączą? Czy miłość może być aż tak ślepa, by kobieta wpadła w ręce groźnego terrorysty, nie zdając sobie z tego sprawy? W co tym razem wplącze się Marysia? Czy Dorota jest bezpieczna i obojętna na to, co się dzieje wokół niej? Czy młoda Daria dołączy do klubu złamanych serc rodu Salimich?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Joanna | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

" Arabska krucjata" to piąta część Arabskiej sagi o losach kobiet z rodu Salimich z akcją rozgrywającą się w krajach Bliskiego Wschodu. Centralną postacią tej części sagi jest Daria, młodsza siostra Miriam . Nie mam o niej jak również o pozostałych kobietach pochodzących z tej rodziny zbyt dobrego zdania. Kobiety te są bardzo naiwne, łatwowierne, właściwie poza zauroczeniami od pierwszego wejrzenia i miłosnymi perypetiami niczym nie są zainteresowane.
Tak jest też w przypadku Darii, która po przypadkowym poznaniu w samolocie mężczyzny nie mając o nim żadnych informacji rzuca studia i wyjeżdża z przystojnym nieznajomym w nieznaną trasę podróży. Powiadomiona o wyjeździe Marysia - Miriam również nie jest tym zdziwiona.
Przypuszczam, że Autorka celowo stworzyła tak prostą i fikcyjną historię, aby poprzez podróż bohaterów ukazać różnorodność zachowań kulturowych oraz dramatyzm niewinnych ludzi uwikłanych we współczesne wydarzenia w świecie opanowanym przez islamski fundamentalizm....

Weronika | 2016-05-07
Przeczytana: 06 maja 2016

Jest to dla mnie swoisty fenomen, że tego typu literatura otrzymuje tak wysokie noty na portalu LC.
Nie urażając nikogo - abstrahując od fabuły, język jakim napisana jest książka, sprawiał, że ciężko było mi dobrnąć do końca. Siermiężna konstrukcja zdań. Ordynarny i prostacki sposób wysławiania się bohaterów. Wszystkich. Można by zrozumieć taki język w ustach niektórych postaci, szczególnie tych negatywnych. Ale aby w taki sposób wysławiały się wszystkie kobiety, żony i matki niezależnie od płci, wieku i pochodzenia? Nie wiem czy to jakiś przedziwny, wypaczony sposób odbioru świata przez autorkę, kierowanie książki do specyficznego czytelnika (?) czy też po prostu grafomaństwo?
A szkoda, bo sam zakres tematyczny - świat muzułmański i kraje tego świata oraz przenikanie tego świata do Europy - niezwykle ciekawy, szczególnie w świetle ostatnich wydarzeń.
Nawet naciągana historia związku naiwnej dziewczyny z czołowym dżihadystą byłaby do przełknięcie, gdyby nie ten język!

Anezka | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Nie, nie dałam rady tego przeczytać. Po 50 stronach sobie darowałam. Może z 20 stron na te 50 to dalsze przygody, a reszta to flashback ( powtórka z poprzednich książek). Nie ma sensu dalej w to brnąć, choć przedmowa była bardzo zachęcająca. Moja ostatnia książka z tej serii. O tyle, o ile "Arabska żona" była konieczna , "Arabska córka" możliwa to reszta już jest niepotrzebna, wręcz naciągana.

Kasia | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Wróciłam do tej serii po bardzo długim czasie ale autorka zadbała o to aby odświeżyć czytelnikowi pamięć. Powrócili bohaterowie i ich przeżycia. Tym razem historia dotyczy Darii, która z powodu lekkomyślności wpakowała się w bardzo niebezpieczną sytuacje. Na pomoc wyrusza siostra z mężem czy uda im się odszukać Darię??
Polecam :)

Anna | 2016-07-06
Przeczytana: 27 czerwca 2016

„Arabska krucjata” Tanya Valko to kolejny tom arabskiej sagi wywołującej skrajne emocje u czytelnika. Szokuje i denerwuje naiwność bohaterek, które najczęściej na własne życzenie znajdują się w sytuacjach zagrażających życiu. Tym razem to Daria, młodsza córka Doroty, Polki, która przed laty zakochała się w arabskim studencie sama pakuje się w kłopoty zakochując się w groźnym terroryście. Miłość i nienawiść, z jednej strony egzotyka, bogata arabska kultura, tradycja z drugiej zaś absurdy muzułmańskiego świata. To wszystko składa się na niezmiernie wciągającą fabułę od której nie można się oderwać. Zakończenie daje pewność, że czytelnik w najbliższym czasie znów zanurzy się w egzotycznym, ciekawym i nie pozbawionym tragicznych przeżyć świecie Doroty, Marysi i Darii.
Saga Tanya Valko jest napisana bardzo prostym językiem. Jej atutem jest wyłącznie fabuła i aktualność tematu. To napływ uchodźców do Europy, plaga zamachów terrorystycznych i wzrost zagrożenia dla wyznawców...

malineczka74 | 2016-05-05
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Gdy serce się myli

Miłośniczką Arabskiej Sagi pióra Pani Valko jestem od kilku lat. Wyczekuję kolejnych tomów jej cyklu i gdy takowy znajdzie się w moich rękach przenoszę się do arabskiego świata by towarzyszyć głównym bohaterkom w ich przeżyciach. Czuję się częścią tamtej egzotycznej, choć nie zawsze bezpiecznej rzeczywistości, która jest zarazem tak pociągająca, tak wyjątkowa i magiczna. Kolejna książka z serii to niezwykle wciągająca powieść, której akcja powraca z Indonezji do Arabii Saudyjskiej i Syrii. Dorota jest w tym tomie nieobecna, na pierwszym planie znajdują się jej córki - Daria i Miriam. To ich perypetie sprawiają, że nie sposób oderwać się od czytania.

Małżeństwo Marysi i Karima chwieje się w posadach. Ich związek wypala się, a oni sami oddalają się do siebie. Powrót na Półwysep Arabski nie ratuje małżeńskich relacji. W dużej mierze przyczynia się do tego sam Karim, który pcha żonę w ramiona jej byłego męża. Uśpione prawdziwe uczucie znów wybucha niczym gejzer...

| 2016-05-13

Tanya Valko ma swój charakterystyczny styl. Nie dość, że tematyka, choć ciągle podobna, to jednak ciągnie czytelników jak pszczoły do miodu, to jeszcze pisze w taki sposób, że choć tomiska mają i po 500 stron to z radością po nie sięgam.

Nie inaczej było z Arabską krucjatą. Losy rodziny, znanej nam z poprzednich części, znów układają się zupełnie nieoczekiwanie. Wracają powrotem do Arabii Saudyjskiej. Mają dosyć szukania swojego miejsca w świecie, postanawiają tam układać swoje życie.

Mieszane związki mają to do siebie, że prędzej czy później różnice kulturowe dają o sobie znać. Czasem to miłe, przyjemne, ekscytujące, ale czasem to zwyczajny szok kulturowy i zasady, których nie rozumiemy i nie koniecznie chcemy się do nich podporządkować. Tak jest również w tej części sagi. Szczególnie, że tutaj główną rolę gra Daria, córka Doroty, nastolatka, która ma w sobie tyle samo buntu, co naiwności.

Zakochana, nie zwracała uwagi na nic. Nie podejrzewała, że związek w który się angażuje...

knigoholiczka | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Podjęłam się zadania wręcz karkołomnego. Arabska saga ujęła mnie już dawno temu, to właśnie od książek Tanyi Valko zaczęła się moja przygoda z tego typu literaturą oraz... blogowaniem. Zapytacie- dlaczego recenzję "Arabskiej krucjaty" uważam za zadanie trudne. Otóż, mimo, że na półce stoją dawno zakupione egzemplarze "Arabskiej krwi" i "Arabskiej księżniczki" to jeszcze nie złożyło się bym je przeczytała. Nie ma czaaaasu.
Mimo to zdecydowałam się na lekturę "Arabskiej krucjaty". Miałam poważne obawy, że brak znajomości poprzednich książek będzie mi bardzo przeszkadzał, jednak okazało się inaczej. Na szczęście niewiele było odniesień, wydarzeń, w których się nie orientowałam. Mimo to "obiecuję nadrobić zaległości! Pozostaje sobie zadać pytanie- kiedy??
Wracając do powieści: jest to kolejny, piąty tom opowieści o dobrze znanych nam bohaterach. Tym razem jesteśmy świadkami powrotu Marysi, Karima, Darii, Doroty do Arabii Saudyjskiej, z której wyjechali by szukać lepszego życia. Czy...

Beata | 2016-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 września 2016

Uwielbiam książki tej autorki.Dalsze tragiczne losy Miriam i Darin.Koniec książki przerażający.Teraz będę czekać na następną część.

Zuzanna | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 27 maja 2016

To chyba ostatnia książka tej Autorki, którą przeczytałam...Czuję przesyt....