Jestem żoną szejka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Poruszająca opowieść Polki, która poślubiła jednego z najbogatszych szejków. Laila Shukri przerywa milczenie i opowiada o swoim tajemniczym życiu. Kim była, zanim zaczęła pisać książki? Jak została żoną szejką? Jak dziś wygląda jej życie? Amerykańska firma farmaceutyczna otwiera swoją filię w Dubaju. Isabelle wraz ze swoją przyjaciółką wyjeżdża na zagraniczny kontrakt. Tam bardzo szybko...

Poruszająca opowieść Polki, która poślubiła jednego z najbogatszych szejków.

Amerykańska firma farmaceutyczna otwiera swoją filię w Dubaju. Isabelle wraz ze swoją przyjaciółką wyjeżdża na zagraniczny kontrakt. Tam bardzo szybko zwraca uwagę jednego z najbogatszych szejków Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który proponuje jej małżeństwo. Czy przestroga matki okaże się prawdziwa?
Jak wygląda życie żony bogatego szejka? Czy istnieje granica luksusu? Opowieść o tym, jaką cenę trzeba zapłacić, żeby kochać, pisać i zachować samą siebie w dalekim kraju i zupełnie obcej kulturze.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 67

Mroczne strony arabskich pałaców

Isabelle, młoda i zdolna polska dziewczyna przygotowując się do przejęcia firmy rodziców, zdobywa zawodowe doświadczenia w dubajskiej filii międzynarodowej korporacji. To spełnienie jej marzeń - zwiedza świat, realizuje się zawodowo, a co najważniejsze – udało jej się wyrwać spod dusznej kurateli rodziców i ich ciasnych oczekiwań względem córki jedynaczki. Gdy podczas jednego z przyjęć poznaje przystojnego szejka, jej los zostaje przypieczętowany. Zaczyna się trudny, pełen kompromisów i napięć związek, początkowo usłany różami romantycznego uczucia, później kolcami arabskich realiów. Isabelle nie waha się jednak, wychodzi za mąż i zaczyna wieść życie arabskiej żony, stopniowo odkrywając ciemną stronę tradycyjnego społeczeństwa krajów Zatoki, jego kultury i zwyczajów.

W historii autorstwa Laili Shukri zastanawia mnie wytrwałość bohaterki. Jej walka z rodziną szejka, która nie akceptuje jej jako legalnej żony, psychiczna i fizyczna przemoc męża i zupełny brak swobody, a wręcz życie w strachu - mogłoby to zabić każde, nawet największe uczucie. Odebrać każdej dziewczynie nadzieje na szczęście i spokojne życie z ukochanym. Dlaczego zatem wychowana i wykształcona w Europie kobieta zgadza się na takie traktowanie? Czy bajeczny pałac, przepych codziennego życia i kuriozalnie wręcz zbytkowna biżuteria to wystarczający środek łagodzący niedogodności do których należy przywyknąć kochając arabskiego mężczyznę? Na to pytanie odpowiedzi nie zyskamy, o ile nie zadowoli nas odpowiedź oczywista – miłość.

„Jestem żoną szejka” to książka, której słowa ukryte są zasłoną pełną domysłów. Mamy doskonale zarysowany świat bogatych arabskich szejków i sporą ilość ciekawych faktów na temat historii, kultury i współczesnych obyczajów tego pustynnego terenu, na którym wyrosły nowoczesne, petrodolarowe oazy.

To, co może przeszkadzać w lekturze bardziej wysmakowanym czytelnikom to wzniosłe opisy romantycznych uniesień bohaterki, które nomen omen są przyczyną zarówno jej szczęścia, jak i kłopotów. Przyznaję jednak, że autorka posługuje się w nich językiem bardzo wysmakowanym i poetyckim, oszczędzając nam wrażeń rodem z taniego romansidła.

Polecam tę pozycję w szczególności miłośniczkom literatury dotykającej arabskiej kultury. Wierne czytelniczki autorki znajdą tu wiele odniesień do faktów i postaci, które Laila Shukri opisywała w innych swoich powieściach. Fanki literatury kobiecej i obyczajowej również nie będą zawiedzione - poznają pasjonującą historię mieszanego małżeństwa Polki mieszkającej w przepysznym pałacu bogatego szejka, romantyczny dramat obyczajowy o orientalnym zabarwieniu.

Joanna Jurzyk

gwiazdka | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 06 stycznia 2017

O gustach się nie dyskutuje, mnie jednak bardzo dziwi wysoka ocena książki „Jestem żoną szejka”. Według opisu jest to: poruszająca opowieść Polki, która poślubiła jednego z najbogatszych szejków. No cóż, Arabek mi szkoda, bo one nie mają wyjścia, są wpisane w kulturę islamu i jakoś w niej muszą żyć, ale kobiety wychowane w innych kulturach, które dobrowolnie pakują się w to szambo, a potem z płaczem opisują, jakie to one są nieszczęśliwe, raczej nie wzbudzają wielkiego współczucia, może brak mi empatii, trudno. Opisy na obwolucie sugerują, że Laila Shukri w Jestem żoną szejka pisze o sobie, ale mnie nie przekonuje ta historia. Czuję tu potężne przekłamanie, przemieszane ze słodzeniem miodu (chwilami od tej słodyczy bolały mnie zęby). Bohaterka wygląda mi na idiotkę, jak taka dziewczyna skończyła studia to ja się mocno zastanawiam. Dialogi z jej udziałem to formy grzecznościowe, parę pytań typu: po co? lub dlaczego?, kilka powtórzeń oraz powitania i pożegnania. Książkę ratowałaby...

Mała-Mi | 2017-10-13
Przeczytana: 12 października 2017

Książka wywołała we mnie sprzeczne emocje.

Z jednej strony postać głównej bohaterki niezwykle mnie irytowała. Layla Shukri pokazuje nam swój związek z jednym z najbogatszych szejków świata.
Pierwszą warstwą jest wielka miłość, niewyobrażalne bogactwo, najdroższe perfumy, najbardziej wyszukane jedzenie, zwiedzanie najdroższych miejsc i noclegi w najdroższych apartamentach świata za niebotyczne sumy.
Pod tą otoczką znajdowała się chora zazdrość, brak samodzielności, absolutne podporządkowanie mężowi i samotność w wielkim pałacu.

Izabelle przeżywa problemy egzystencjalne typu czy w danym dniu użyć diora czy channel, jaką temperaturę ma mieć woda do kąpieli i czy ma ochotę na campari czy na wodę plasterkiem cytryny, czy weekend chciałaby spędzić w apartamencie Hamingwaya w Wenecji czy w Tajlandii, czy w danym dniu chce posiedzieć w specjalnie zraszanym ogrodzie czy w wysadzanej złotem komnacie.

W tym zdawała się w ogóle nie zauważać, że żyje w złotej klatce, że niczego jej nie...

SeVIIen | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

„Najgorsza stała się samotność. Wywołuje niechciane łzy, ściska gardło, wzbudza wątpliwości co do podjętej przed laty decyzji.”

Amerykańska firma farmaceutyczna otwiera nową filię w Dubaju. Isabelle zostaje wysłana na roczny kontrakt. Szybko zwraca na nią uwagę jeden z najbogatszych szejków. Proponuje dziewczynie małżeństwo, a ta się zgadza. Jak będzie wyglądało jej życie u boku szejka? Co oznacza życie w luksusie, ale za to pełne cierpienia fizycznego i psychicznego?...

Nie mam pojęcia, dlaczego ta książka ma tak wysoką ocenę. Po pierwsze – główna bohaterka, niby wykształcona inteligentna Europejka, a daje się wciągnąć w tak bezsensowne małżeństwo. Po drugie – tak chaotycznej lektury dawno nie zdarzyło mi się czytać. Po trzecie – chęć życia w luksusie jako rekompensata za poniżenia? Wolne żarty!

Nie, ta książka nie przemówiła do mnie w żaden sposób. Autorka nie do końca umie posługiwać się językiem polskim, nie oszukujmy się. A cała powieść to jeden wielki bałagan. Ma się...

ardnaskela | 2016-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook

Pozycję tą przeczytałam jako ebooka co mi się dosyć rzadko zdarza ponieważ wolę tradycyjną książkę papierową, która stoi sobie na półkę i zawsze mogę po nią sięgnąć. Teraz cieszę, że zdecydowałam się jednak na ebooka. To opowieść niezwykle smutna i depresyjna. To nie jest zdecydowanie świat dla Europejek, szczególnie, że jak nam wiadomo autorka oparła swoje historie na życiu własnym i swoich przyjaciółek.
Ogólnie polecam ale nie jest to romantyczna historia wielkiej miłości.

zosia_bm | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Zaczynając czytać książkę „Jestem żoną szejka” miałam określone oczekiwania chyba determinowane wcześniejszymi lekturami na temat związków wielokulturowych. Początek potwierdzał moje przypuszczenia. Jednak każda strona dalej zaskakiwała wnikliwością i odwagą autorki w obserwowaniu otoczenia. Książka napisana przez wykształconą Polkę, zakochaną i decydującą się w „imię miłości” , wbrew radom bliskim na związek z jednym z najbogatszych szejków. W związku kocha, jest kochana - ale doświadcza również ogromu bólu zarówno psychicznego jak i fizycznego.
Książka ma charakter w dużej mierze autobiograficzny. Zawiera również bardzo dużo informacji na temat życia w Dubaju i najbogatszym regionie świata. Zyje w luksusie, ale opisuje również najciemniejsze strony najbardziej sprzecznego społeczeństwa. Wielka życzliwość, praktyki religijne powodujące wewnętrzny spokój i szczęście z jednej strony, a z drugiej małżeństwa 8 latek z 80 latkami w zgodzie z tą samą religią; zabójstwa honorowe...

Lidka | 2017-09-15
Przeczytana: 08 września 2017

Książka raczej mnie ujęła. Może przez uprzedzenia. W życiu nie związałabym się z człowiekiem .który jest jak ja to mówię - z innego świata. Tyle się mówi o takich "mezaliansach". Sceptycznie już na samym wstępie podeszłam do opowiadania autorki. Nie rozumiałam jej fascynacji. Poznałam przynajmniej odmienne życie małżeńskie od naszego.

Marlena | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

Laila Shukri w tej książce opisuje, podobno, swoje życie. Podobno, bo udzieliła wywiadu dla TVN, i tam jej historia nie była identyczna z tą opisaną w książce.
Książka ma prawie 400 stron z czego więcej niż połowa to opisy historii, kultury i obyczajowości arabskiej. Także życie codzienne, skandaliczne, szokujące wręcz opisy kobiet, służących i niewolnic. Znajdziemy tu również często powtarzające się historie z poprzednich książek pani Shukri (na mój gust za dużo autoreklamy). Ona sama kiedyś nowoczesna z perspektywami kariery kobieta, zakochuje się ze wzajemnością w szejku. Od ślubu chodzi cała zakryta, nie rozmawia z mężczyznami, prawie nigdzie sama nie podróżuje i właściwie rzadko kiedy opuszcza pałac. Mimo że jest niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nie zaznaje prawdziwej wolności i jest całkowicie podporządkowana mężowi. Mąż ma swój biznes, więc mało czasu poświęca swojej ukochanej żonie. Potrafi też strzelić focha bo żona odpowiedziała na pytanie kierowcy jak...

rinos | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 października 2016

Poruszająca historia ukrywającej się pod pseudonimem naszej rodaczki, która poślubiła szejka.

Jest to opowieść, w której autorka ukazuje świat arabski swoimi oczami. Dowiadujemy się jakie są jej relacje z mężem i najbliższymi, jak wygląda codzienne życie szejki. Czy jest księżniczką zamkniętą w złotej klatce? Jakich wyrzeczeń musiała dokonać w imię miłości. Czytając tę opowieść zastanawiałam się, co skłania europejskie kobiety, że godzą się żyć w całkowicie innym kraju, kulturze i religii. Z jednej strony jest to zapewne miłość, z drugiej luksus i pieniądze.

"Jestem żoną szejka" to książka, dzięki której dowiadujemy się o życiu na Bliskim Wschodzie, o jego ogromnym bogactwie, o mieszkańcach pustyni i ich dziwacznych zachciankach. Ponadto mamy drugą stronę medalu z licznymi honorowymi morderstwami, gwałtami, poniżaniem i niewyobrażalnym okrucieństwem. Najgorsze jest to, że sprawcy czują się bezkarni, a jeżeli złamią prawo, to w krajach Zatoki załatwia się to przez koneksje, a na...

Katherina87 | 2016-12-11

Laila Shukri przerywa milczenie i opowiada o swoim tajemniczym życiu. Kim była, zanim zaczęła pisać książki? Jak została żoną szejka? Jak dziś wygląda jej życie?
Laila Shukri ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką podróżującą i mieszkającą w krajach arabskich.

Amerykańska firma farmaceutyczna otwiera filię w Dubaju. Isabelle wraz ze swoją przyjaciółka wyjeżdża na zagraniczny kontrakt. Tam bardzo szybko zwraca na siebie uwagę jednego z najbogatszych szejków Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który proponuje jej małżeństwo.
Czy przestroga matki okaże się prawdziwa?
Jak wygląda życie żony bogatego szejka? Czy istnieje granica luksusu? Opowieść o tym, jaką cenę trzeba zapłacić, żeby kochać, pisać i pozostać sobą w dalekim kraju i zupełnie obcej kulturze.

Ciekawostka:
Aktualnie szacuje się, że na świecie jest miliard sześćset tysięcy muzułmanów, co stanowi ponad dwadzieścia procent całej populacji. Przewiduje się, że w dwa tysiące...

miki24gr | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Prawdziwa skarbnica wiedzy o życiu współczesnych kobiet w świecie islamu. Fascynująca relacja Polki, która wyszła za mąż za szejka w Emiratach Arabskich. Polecam!

Exodus