Ludzkie dzieci

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Wydawnictwo: Mag
The Children of Men
83-7480-041-0

Rok Omega nastał z dramatyczną nagłością i został przyjęty z niedowierzaniem. Zdawało się, że ludzkość niemal z dnia na dzień utraciła zdolność prokreacji... Omegą nazwano rok 1995, w którym urodziło się ostatnie dziecko na Ziemi. Dwadzieścia pięć lat później liczba ludności świata drastycznie maleje, a wiele krajów pogrąża się w anarchii. Xan Lyppiatt, charyzmatyczny zarządca Anglii, kieruje życiem kraju pewną ręką. Pomimo nieuchronnie zbliżającego się końca ludzkości, codzienne życie na pozór toczy się zwyczajnie. Na pewno? Theo Faron po prostu nie chce tego wiedzieć. Samotny nauczyciel akademicki, swego czasu będący doradcą Xana, pragnie w spokoju cieszyć się pozostałymi mu radościami. Pewnego dnia spotyka młodą kobietę, Julian, która opowiada mu o niewielkiej grupie radykałów planujących obalenie absolutnej władzy zarządcy. Niechętnie angażując się w walkę grupy, coraz bardziej zainteresowany tajemniczą Julian, Theo podejmuje działania, które nieodwracalnie zmienią jego życie i wciągną go w splot niewyobrażalnie koszmarnych zdarzeń. Wraz z Julian ochraniają kobietę, która pierwsza od prawie 20 lat zaszła w ciążę.

EwaWu | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Książka nierówna. Najpierw towarzyszyło mi poczucie braku jakiejkolwiek fabuły i zapełnianie tej luki mnogością opisów składających się bardziej na obraz literacki niż na powieść. Później wyłania się z tego wszystkiego jednak jakaś akcja, stopniowo nabiera tempa, ostatecznie nie stojąc pod tym względem w tyle nawet za szanującymi się thrillerami. Jednak to jest powieść Sci-Fi, niekoniecznie o samo tempo tu chodzi. Ten gatunek ma przestrzegać przed potencjałem spraw ludzkich. I owszem - "Ludzkie dzieci" niosą przestrogę przed tym, jak może zachować się ludzkość ze świadomością swojego kresu. Rzecz toczy się bowiem wokół pomysłu, że w pewnym momencie na Ziemi przestają rodzić się dzieci. Pomysł ciekawy, społeczeństwo nieuchronnie się starzeje, zmierza ku schyłkowi w zwykły, fizjologiczny sposób.

Miejscami jest to całkiem dobra literatura pod względem stylu, treści i jej wydźwięku. Refleksyjna, niegłupia, skupiająca uwagę na szczegółach. Miejscami natomiast nie mogłam opędzić się od...

BeataBe | 2011-03-07
Przeczytana: 07 marca 2011

Ta autorka w tej powieści zgrzeszyła pracowitością. Jest to powieść fantastyczna, mówi o naszym świecie za kilkadziesiąt lat, w którym nie ma dzieci. Autorka stworzyła świat, który opisuje niezwykle szczegółowo. Pojawiają się bohaterowie (bardzo wielu - można się zagubić), których życiorysy też opisuje niezwykle szczegółowo. A akcja stoi w miejscu....
Nie dość, że książka mroczna i pesymistyczna, to jeszcze męczył mnie ten nadmiar informacji.
Powieść jest nudna i przegadana. Tym razem grzechem była zbyt duża pracowitość.

Aleksandra | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Na świecie dzieje się coś złego, ludzie stracili zdolność prokreacji, wskutek czego drastycznie spada liczba osób zamieszkujących ziemski glob. Ponad to rządy Xana pogrążają Anglię w mroku. Przymusowa śmierć starszych osób, nieludzkie traktowanie w więzieniach, zakazy i nakazy, świat schodzi na psy... A raczej na koty, które bywają.... chrzczone. Do tego lalki zamiast dzieci w wózkach.Tutaj wizja była niesamowita, książka obiecująca, napis na okładce zachęcający, ale zabrakło wszystkiego.W tej opowieści nie ma żadnych zwrotów akcji, napięcia i oczekiwania. Książkę cechuje powierzchowność i nuda. Za dużo w niej szczegółów, nauki, informacji i pesymizmu. Bohaterów w bród, może nawet zbyt wielu, akcja zerowa, tylko sama końcówka troszkę wciąga. Zakończenie zupełnie nieprawdopodobne. Szkoda czasu.

castagna | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

pomysł na fabułę świetny, wykonanie troszkę mniej, raczej polecę tutaj film do sprawdzenia, który zainteresował mnie i chciałam ogarnąć książkę (bo w końcu na jej podstawie wyszło coś naprawdę fajnego), dosyć się męczyłam z pozycją i jej nie dokończyłam, co naprawdę rzadko się zdarza u mnie, ogółem nie jaram się żadną fantastyką i sf, ale chciałam dać sobie szansę i temu gatunkowi, no cóż... wyszło jak wyszło, na razie znów będę trzymać się z dala

saunterer | 2011-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Piękna i głęboka książka, wciągająca a jednocześnie pozbawiona fabularnego efekciarstwa. Autorka ma niesamowicie trzeźwe spojrzenie na istotę bycia człowiekiem i to, co dla nas ważne - co więcej, potrafi o tym pięknie napisać - stawia także standardowe ważne pytania (nie popadając jednak w banał) i nade wszystko ma bardzo ładny styl. Gorąco polecam książkę.

charlotte | 2010-11-03

Atmosfera smutku i beznadziei przenika tę powieść. Autorka uświadamia czytelnikowi, jak ważne dla każdego z nas jest wydanie potomstwa i przedłużenie gatunku. Wizja świata bez śmiechu dziecka... Smutne.

Kasia | 2015-12-27
Przeczytana: 2015 rok

Ludzkie dzieci nie zachwycają wykonaniem, ale jednocześnie pokazują interesującą, mroczną, a co więcej dosyć prawdopodobną wizję przyszłości, która - mam ogromną nadzieję - nigdy nie stanie się naszym udziałem.

Cała opinia:

Beata | 2013-07-15

Jak dla mnie nużąca. Zerowa akcja- pod koniec coś tam się działo. Czytałam i ziewałam po kilku stronach. Przeczytałam do końca, bo stwierdziłam, że aby wystawić opinię- nawet negatywną- trzeba dokończyć. Z ledwością skończona- nie polecam.

MadameShepard | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, Antyutopie

Bardzo dobra książka z rozczarowującym zakończeniem. Dziwi mnie, dlaczego twórcy całkiem niezłego filmu na niej opartego wprowadzili tak daleko idące zmiany fabułowe. Jeśli ktoś pokochał książkę - filmu należy unikać jak ognia!

Marta | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Książka mocno przeciętna i powierzchowna. Znacznie bardziej wolę kryminały P. D. James.

PD James, uwielbiana autorka kryminałów, zmarła w wieku 94 lat

Jej najbardziej znanym bohaterem jest inspektor Adam Dalgliesh. Pojawił się już w pierwszej książce PD James – „Zakryjcie jej twarz”. Debiutancka powieść rozpoczęła wielką karierę pisarki i inspektora, który wystąpił łącznie w czternastu powieściach, z których wiele (choć niestety nie wszystkie) zostało wydanych się po polsku.