Książka Roku 2018
Star Wars Tales
star wars, gwiezdne wojny, legendy
Przemek

Tom Najlepsze opowieści to wybór krótkich historii komiksowych z uniwersum Star Wars, które ukazały się w zeszytach "Star Wars Tales", wydawanych w latach 1999-2006. Krótka forma komiksowa okazała się sprzyjać opowieściom niebanalnym, nawiązującym do różnych stylów narracyjnych i graficznych, często odległym od gwiezdnowojennego kanonu i głównego nurtu amerykańskiego komiksu. Magazyn "Star Wars Tales" dał szansę wielu debiutantom, ale na jego łamach nie zabrakło też miejsca dla uznanych scenarzystów i rysowników.

źródło opisu: tylna okładka

źródło okładki: skan własny

Marek Adamkiewicz | 2016-12-09

Komiksowe „Gwiezdne Wojny” to obok rozbudowanych opowieści, także krótkie, zamknięte historie. W czasach, gdy za wydawanie marki odpowiedzialne było Dark Horse Comics, ukazywały się one w magazynie „Star Wars Tales”. Kolejne składowe, poza uniwersum, w którym się rozgrywały, nie miały wielu punktów stycznych. Czytelnik mógł natknąć się na historię lekką, lub taką zupełnie na serio; rysowaną realistycznie, lub kreskówkowo. Nie było żadnej reguły, a wszystko zależało od kolejnych twórców. Najnowszy tom wydawanej u nas przez Egmont linii „Legendy”, zbiera najciekawsze z tych komiksów w jeden tom.

W skład „Najlepszych Opowieści” wchodzi dziewięć krótkich historii, których rozpiętość tematyczna jest całkiem spora. Kilka z nich umiejscowionych jest w okresie klasycznej Trylogii – czytelnik ma okazję spotkać dwóch rozbitków po bitwie o Endor, poznać losy szturmowca, który jako pierwszy wchodzi na pokład statku przewożącego księżniczkę Leię, czy też dowiedzieć się więcej o...

Krzysztof | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Jeśli to są najlepsze opowieści, to nie chcę wiedzieć, jak wyglądają te przeciętne. Większość zamieszczonych tutaj jest do przeczytania i zapomnienia. Kilka się broni (mniej lub bardziej, w szczególności ta humorystyczna o planowaniu Gwiazdy Śmierci), i może warto dla nich po zbiorek sięgnąć, ale ogólne wrażenie pozostaje mocno średnie.

Przemek | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

W komiksie jest 9 historii, nierównych poziomem, ja przyznaję ocenę ogólną głównie za opowiadania 2,5,6 (szczególnie to ostatnie podnosi wartość tego tomu). Po kolei:
1) Apokalipsa na Endorze: weteran bitwy o Endor opowiada jak Ewoki doprowadzały ich do szaleństwa i tłumaczy się przed młodym słuchaczem, dlaczego można było z nimi przegrać [5/10].
2) Cienie i światło: realia tej historii czerpią z okolic Trylogii Bane'a (a właściwie z zarysowanych w tym cyklu wcześniejszych czasów). Mamy tutaj misję na Korribanie, Dartha Revana (holokronowy nauczyciel Bane'a), Akademię Sithów (istniała przed Lordem Kaanem?), pogorzelisko po wojnie Exara Kunna. W tym tle rozgrywa się historia zakazanej miłości dwójki Jedi, ilustrująca dlaczego celibat jest dla nich tak ważny (najbardziej znanym przykładem złamania tej reguły jest m. in. Anakin). Dla miłośników Trylogii Bane'a (i okolic) z pewnością ciekawe będą ilustracje planety Sithów [7/10].
3) Żołnierz: historia chłopaka z pustynnej planety,...

RomualdNocny | 2018-11-03
rybieudka | 2018-07-09