Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
II Rzeczpospolita, biografia
historia
Bauero

Od lat nie brakuje opinii, według których Gabriel Narutowicz znany jest tylko dlatego, że w grudniu 1922 roku „przypadkowo” wybrano go na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie zamordowano w dramatycznych okolicznościach. W tego typu narracjach bardzo często pomijane są jego zawodowe dokonania, a on sam przedstawiany jest jako osoba, która naiwnie wierzyła, że w polityce może odnieść sukces, nie mając politycznego doświadczenia i zaplecza. W prezentowanej pracy, którą tworzą cztery rozdziały odnoszące się do głównych etapów jego biografii, kwestia ta została wnikliwie przeanalizowana. Książka stanowi jednak przede wszystkim próbę przybliżenia mniej znanych wątków życia Narutowicza. Dzięki niej poznajemy klimat jego domu rodzinnego, okoliczności wyjazdu do Szwajcarii, kulisy kariery zawodowej, wreszcie błyskotliwą karierę ministerialną w Drugiej Rzeczypospolitej. Książka poświęcona postaci odnotowanej na kartach wszystkich syntez opisujących dzieje Polski adresowana jest nie tylko do historyków, ale również do wszystkich czytelników zainteresowanych zrozumieniem mechanizmów rządzących światem polityki, zarówno wczoraj, jak i obecnie.

źródło opisu: http://wydawnictwo.uni.opole.pl/wydarzenia/przerwa-urlopowa.html

źródło okładki: http://wydawnictwo.uni.opole.pl/wydarzenia/przerwa-urlopowa.html

Edgware | 2017-01-18
Edyta | 2017-01-03