Szekspirowskie miasto. Eseje

8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Shakespearian City
esej, historia literatury, Szekspir
warszafka

W.H. Auden, jeden z najwybitniejszych poetów i eseistów XX wieku, w swoim najważniejszym zbiorze szkiców poświęcił Szekspirowi odrębną część, „Szekspirowskie miasto”. Teraz ukazuje się ona jako odrębna książka, a z siedmiu składających się na nią tekstów aż pięć ukazuje się po polsku pierwszy raz. Są to rzeczy najwyższej próby literackiej i krytycznej: na wskroś oryginalne, imponujące erudycją odczytania Otella iKupca weneckiego, chrześcijańska analiza komicznej postaci Falstaffa, dogłębne porównanie teatru elżbietańskiego z antycznym i średniowiecznym, a także omówienia powieści amerykańskiej i francuskiej baśni ludowej, które rzucają dodatkowe światło na dzieło Szekspira.

„Eseje zawarte w tej książce nie są ortodoksyjną krytyką szekspirowską, lecz zaproszeniem czytelnika do przyjemności wspólnego żeglowania po kulturze europejskiej i twórczości wielkiego Stratfordczyka, którą Auden znał jak mało kto. Budzą pragnienie powrotu do dzieła Szekspira, skłaniają do namysłu nad kondycją ludzką i do głębokiej refleksji moralnej. Ich lektura to fascynująca przygoda intelektualna odkrywająca wiele „białych plam” w obszarach, które wydawałyby się dobrze znane”.
Marta Gibińska
 „W.H. Auden to jeden z tych pisarzy, którzy – poza ogromnym talentem poetyckim – zasłynęli także tym, że mieli umysł encyklopedyczny, przenikliwy, analityczny. Był autorem wielostronnym, wszystko wiedział i wszystko czytał. Pasjonował go Shakespeare. Jego eseje o tym wielkim dramaturgu i poecie są mądre, błyskotliwe, aktualne. Otrzymujemy je teraz w doskonałym przekładzie Agnieszki Pokojskiej”.
Adam Zagajewski

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

ksiazkawprezencie | 2016-12-01

Eseje Audena na temat dzieł elżbietańskiego mistrza to okazja, by spojrzeć na nie z odkrywczej perspektywy.

Tom otwiera szkic, w którym Auden wyjaśnia źródło aktualności dramatów elżbietańskiego dramaturga i powody, dla których jego dzieło można interpretować na tak różne sposoby, jak dokonano tego przez stulecia od jego śmierci; pokazuje też wpływy dramaturgii greckiej i średniowiecznej na pisarstwo artysty ze Stratfordu.

dalsza część recenzji http://www.ksiazkawprezencie.pl/auden-czyta-szekspira/

Łukasz Kuć | 2017-06-02