Ciapek

Wydawnictwo: Białe Pióro
Ciapek
Iliana

Historia maleńkiego, bezbronnego pieska, Ciapka, którego chce się przytulić do serca. Zabrany od mamy, potem odtrącony przez dziewczynkę do której trafił, stał się prezentem pod choinką dla bardzo samolubnej osóbki. Jednak jego dobre serduszko zostało nagrodzone przyjacielem, jaki go ocalił przed zamarznięciem w Sylwestrową noc. Dostał też prawdziwe, odważne imię i zupełnie nowe życie, przepełnione miłością. Ta niezwykle emocjonalna i mądra opowieść może stać się przyczynkiem do rozmów z dzieckiem na temat losów zwierząt i umiejętności dokonywania wyborów.
Drodzy Czytelnicy, Mali, Średni i Duzi!
Zanim podejmiecie decyzję o wprowadzeniu do swojego domu czworonożnego przyjaciela, zastanówcie się, czy jesteście na to wystarczająco gotowi i czy macie ku temu warunki.
Pies jest zwierzęciem bardzo wrażliwym i szybko się przywiązuje do wszystkich członków rodziny i tego samego oczekuje od Was.

źródło opisu: http://ksiegarnia.wydawnictwobialepioro.pl/ksiazki/128-ciapek.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.wydawnictwobialepioro.pl/ksiazki/128-ciapek.html

Izabela Pycio | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

"Nieznajome ręce odpięły pieska od przydrożnego słupa, otuliły ciepłem ramion i wełnianego szala."

Mocno wzruszająca opowieść o zmiennych losach szaro-burego pieska, tak bardzo pragnącego bliskości człowieka, jego ciepłego brzmienia głosu, pieszczot, głaskania, przytulania. Silna potrzeba bycia kochanym, ale też obdarowania kogoś lojalną miłością. Wspaniale znaleźć wymarzony dom, w którym ma kto z psem bawić się, wychodzić na długie spacery, a miska zawsze jest pełna. Autorka z wyczuciem i w interesujący sposób uświadamia młodym czytelnikom, że zwierzęta nie mogą być zabawkami w naszych rękach. To żywe stworzenia, tak jak ludzie, obdarowane uczuciami i ciepłymi serduszkami. Decydując się na przygarnięcie psa do domu trzeba najpierw starannie zastanowić się, czy faktycznie jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwą opiekę, poświęcić uwagę, zrozumieć potrzeby, ponieważ w tym właśnie wyraża się najmocniejsze w świecie kochanie. Pies nie powinien być prezentem podarowanym pod wpływem...

AnnaSikorska | 2016-12-08

Bezdomność to temat, który regularnie do każdego z nas wraca. Mówi się o niej w kontekście zwierząt i ludzi, a wszystko przy okazji jednorazowych gestów: zbierania środków potrzebnych na przetrwanie. Bezdomność wiąże się z samotnością, koniecznością dbania o siebie, liczeniem na pomoc innych i niełatwym losem. Klatki pełne zwierząt czekających na kogoś, kto je pokocha i kogo one będą mogły obdarować swoim sercem czasami stają się inspiracją do nieprzemyślanych adopcji. Pod wpływem emocji ludzie biorą zwierzaki do domów, dają je jako prezenty, a później pozostawiają samym sobą. Nie zastanawiają się, czy będą mieli czas na wczesne poranne spacery, wieczorne wyjścia na toaletę i dwugodzinny marsz ze zwierzakiem, który ruchu potrzebuje. Zapominają o regularnym karmieniu, pielęgnacji. Pozostawiony w pustym mieszkaniu lub domu zwierzak psoci, a ich właściciele gniewają się, bo przecież nie tak miło wyglądać ich życie z pupilem. Miał być piękny, cieszyć oko, znajomi mieli go podziwiać, a...

Grazia_czytaninka_ | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Czy 26 stron książki może wywołać w czytelniku wszystkie emocje? Owszem, może. I choć głównie książeczka jest skierowana do najmłodszych czytelników, to z całą pewnością poleciłabym ją przeczytać każdemu bez względu na wiek. Zapytacie dlaczego? Otóż dlatego, aby inne psy nie spotkał taki sam los jak Ciapka.

"Ciapkowi było bardzo przykro. Znów poczuł się niepotrzebny, niekochany i przypadkowy, ale wierzył, że ta mała wpadka zostanie mu wybaczona i zaraz pójdzie na spacer ze swoją panią."

Głównym bohaterem książki jest Ciapek - piesek, który od początku był odtrącany i brakowało mu miłości. Kiedy trafił jako prezent do samolubnej dziewczynki po raz kolejny został odtrącony. Jaki los zgotowała mu ta dziewczynka? I czy uśmiechnęło się jeszcze szczęście do Ciapka? Koniecznie przeczytajcie, by się dowiedzieć.

Podczas czytania tej lektury niejednokrotnie się wzruszyłam, ale i też zdenerwowałam. Ludzie często nie świadomi odpowiedzialności za stworzenia takie jak psy, biorą je do...

Iliana | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

To absolutny debiut Wandy Szymanowskiej w kategorii - bajka dla dzieci. Wcześniej autorka pisała z myślą o kobietach, dla kobiet, ale i nie tylko.
„Ciapek” to mądra i ciepła opowieść, napisana lekko, przystępnie, bez skomplikowanego słownictwa. Dzieci, które umieją już czytać mogą samodzielnie przystąpić do jej lektury, gdzie, oprócz ckliwej, ujmującej za serce historii małego, bezbronnego pieska, znajdą rysunki do pokolorowania według własnej inwencji. Mądry morał zaś płynący z bajki, uświadamia dzieciom, iż pies to nie zabawka, też czuje, ma uczucia, ale co najważniejsze, łatwo i szybko się do nas przywiązuje.

Na uwagę też zasługują ilustracje autorstwa Agnieszki Kazały :)

Zapraszam na całą recenzję na:

Puchatka | 2016-09-30

Historia Ciapka to niezwykle ważna opowieść, która pomoże uświadomić dziecku (a przy okazji rodzicowi), jakie obowiązki wiążą się z przygarnięciem żywego stworzenia pod swój dach. Czy Wasz maluch jest gotowy na poranne spacerowanie? Czy potrafi oderwać się od zabawy, żeby poświęcić czas pieskowi? Czy będzie pamiętać o jego pełnej misce? A czy Wy, drodzy Rodzice, jesteście odpowiedzialni i wiecie jak reagować?

Polecam Wam tę książeczkę, bo wiecie, jeśli planujecie przygarnąć Ciapka (nawet, kiedy dzieciństwo już dawno za Wami), zróbcie to z głową, myślenie nie boli, tak jak boli los porzuconych zwierzaków. My czytałyśmy tę historię w wersji elektronicznej (dlatego 9 gwiazdek), jednak kiedy dorwiecie opowieść o Ciapku w papierze, Wasze dziecko może dodatkowo pokolorować obrazki :)

Warto uczyć dziecko szacunku do zwierzaków i odpowiedzialności zawczasu, więc jeśli Wasze dziecko naciska na zakup zwierzaka, to zaproponujcie mu najpierw lekturę. Z pewnością ta historia poruszy niejedno...

beztroskamama | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Niemal każdy rodzic chce spełniać każdą zachciankę dziecko. Ale czy to jest dobre rozwiązanie? Nie wszystko możemy od tak dać dziecku. Tym bardziej jeżeli jest to żywe zwierzę. Doskonale opisuje to Wanda Szymanowska w książce „Ciapek”.

Dziecko chce psa? Niech pokaże, że naprawdę jest odpowiedzialne i będzie potrafiło zaopiekować się żywym stworzeniem. Można zabrać dziecko do schroniska dla zwierząt. Niech parę razy pójdzie tam i pomoże przy pielęgnacji psów. Posprząta w boksach, nakarmi albo wyjdzie na spacer. Niech nauczy się odpowiedzialności.

Ostatnio wpadła mi w rękę mała książeczka dla dzieci. Niby parę stron, a opisuję historię, która doprowadziła mnie do łez.

Jest to historia psa o imieniu Ciapek – Wandy Szymanowskiej. Psa, którego największym marzeniem było posiadać kogoś kogo będzie mógł kochać. Kto pokocha też go, przytula i wyprowadzi na spacer. Tylko o tym marzył. W święta jego marzenia się spełniły. Nowi właściciele zabrali go ze schroniska w pudełku i podarowali...

Wielbicielka-książek | 2017-01-29

Po raz pierwszy na blogu mam przyjemność zaprezentować Wam pokrótce książeczkę dla dzieci. Nie wiem dlaczego dotychczas o tym nie pomyślałam. Sądzę, że co jakiś czas będę dzieliła się moimi opiniami na temat różnych przeczytanych przeze mnie bajek, które w sporej ilości wzbogacają domową biblioteczkę. Posiadam zarówno książeczki, które kupowane są na bieżąco dla mojej ponad trzyletniej córeczki, ale także zgromadziłam całkiem niezłą kolekcję bajek jeszcze z moich dziecięcych lat. Większość z nich liczy już bowiem ponad trzydzieści lat i moim zdaniem są w bardzo dobrym stanie. Być może stworzę kiedyś post, w którym pokażę i przedstawię Wam wszystkie zebrane przeze mnie publikacje dla najmłodszych.

Tymczasem pragnę podzielić się moimi wrażeniami po zapoznaniu się z bajeczką dla dzieci (i nie tylko) zatytułowaną ,,Ciapek”, która nas (mnie i moją córkę) ujęła i urzekła oraz dostarczyła niezwykłych emocji. Autorką książeczki jest Pani Wanda Szymanowska, z której twórczością miałam...

Wybebeszamy_książki | 2016-11-03

Ostatnio w moje ręce trafiło kilka książek dla dzieci. Jedną z nich był "Ciapek".
Pocieszny piesek na okładce, wewnątrz kolorowanki - Wanda Szymanowska spróbowała czegoś całkiem nowego. Z serii Obuwniczej przeskoczyła na teren należący do najmłodszych i zrobiła to bardzo zgrabnie.

Historia

Opowiadanie jest dość krótkie. Z racji swojego wieku nie spodziewałam się fajerwerków. W końcu, każdy kolejny rok oddala nas od prostej dobroduszności, którą mają w sobie dzieci. Jednak "Ciapek" okazał się nie tylko miłą odskocznią od cięższej literatury, ale również mądrą opowieścią.

Ciapek jest pieskiem, które mieszka w piwnicy. Jest mu ciepło, dostaje jedzenie, ale czegoś mu brakuje. Pewnego uczucia, które w nadmiarze otrzymuje jego brat - bardziej kolorowy, nie tak szarobury psi egzemplarz.

Psi dom - nieważne czy w budzie czy na kanapie - musi być wypełniony miłością. Szczerą i pełną uwagi. Ciapek marzy o swoim własnym właścicielu i miękkim legowisku. Jednak kiedy los sprawia, że trafia...

AnnaR | 2017-11-21

Jest to smutna opowieść o biednym kundelku, który już od początkowych dni swego życia zaznaje wielu cierpień. Na świat przyszły dwa pieski, jeden piękny, który od razu zachwycił swą urodą właścicieli, drugi nijaki, szarobury został odrzucony. Pierwszy zamieszkał w ciepłym domu, był dokarmiany najlepszymi smakołykami, stale rozpieszczany, Ciapek natomiast przebywał w piwnicy. Nie narzekał co prawda na brak jedzenia czy chłód, jednak nigdy nie otrzymał czułości i pieszczot od człowieka, nikt go nawet nie głaskał.
Pewnego zimowego dnia jego los miał się diametralnie odmienić.

Stał się bożonarodzeniowym prezentem dla małej dziewczynki. Była zachwycona podarunkiem, a Ciapek uwierzył, że jego marzenie o miłym domu, przepełnionym miłością, nareszcie się spełniło. Niestety początkowa ekscytacja i zainteresowanie domowników pieskiem szybko minęły, a obowiązki związane z przygarnięciem żywego zwierzęcia błyskawicznie ich przerosły i stały się męczącym utrapieniem.

Co gorsza, bezduszni i...

Nemezis | 2016-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2016

Czy marzyliście kiedykolwiek o posiadaniu psa? Macie dzieci, które zamęczają Was prośbami o czworonoga lub zastanawiacie się nad sprezentowaniem go komuś? Jeśli tak, "Ciapek" może być lekturą właśnie dla Was (i dla dzieci oczywiście też). Nawet jeśli nie zaliczacie się już do grona tych najmłodszych czytelników.

Tytułowy Ciapek to szarobury piesek, który siedzi samotnie w piwnicy. Oddzielony od matki, pilnującej domu i podwórka, tęskni za towarzystwem i marzy o tym, co przypadło w udziale jego bratu - zabawach z dziećmi, głaskaniu, przytulaniu, spacerach... Gdy trafia do pewnej dziewczynki jako prezent gwiazdkowy, sytuacja ulega zmianie... ale tylko na chwilę. Ona traktuje go jak nową zabawkę, a nie żywe stworzenie, i szybko traci nim zainteresowanie. Czy nieszczęśliwy Ciapek znajdzie w końcu dobrego pana?

To króciutka historia, ale mocno ściska za serce. Nie wyobrażam sobie przejścia obok niej obojętnie. Może dlatego, że jako dziecko często słyszałam wieczorami wycie tych...