Wielkie odkrycie Bubal

2020-01-01
2016-09-01
9788374207829
Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
matematyka liczby prehistoria owca nauka liczenia

Bardzo przyjemna książeczka do wprowadzenia dziecka w świat liczb oraz rozwijanie u niego rozumowania matematycznego.

„Jakie brzydkie figle płatała jej pamięć! Była gotowa przysiąc, że wszystkie owieczki wróciły razem z nią, a teraz mogła tylko mieć nadzieję, że już żadna nie musiała błądzić i szukać drogi do domu.”
Bubal to mała dziewczynka, żyjąca w czasach jaskiniowców. Tata i starszy brat udali się na polowanie jej pozostawiając ważne zadanie pilnowania i wypasania owiec. To okazało się wielkim wyzwaniem i przyczyniło do powstania pierwszego systemu liczenia. W jaki sposób? Metodą prób i błędów 😉

„[…]pomysły, podobnie jak czereśnie, rzadko występują pojedynczo[…].”
Autorka na przykładzie małej bohaterki książki przekazuje wiedzę o najprostszych metodach liczenia. „Wielkie odkrycie Bubal” jest doskonałym wstępem do nauki matematyki i zabawną historyjką ze sprytnie wplecionymi ciekawostkami o „matce nauk”. Przyjemne dla oka obrazki są dodatkowym potwierdzeniem opisywanych przykładów. Anna Cerasoli połączyła bajkę z nauką w sposób nienachalny i ciekawy dla młodych czytelników.

„[…]kamień to po łacinie <<calcus>> i dlatego teraz nasze urządzenie do liczenia nazywa się kalkulator.”
Według mnie ta książka jest dedykowana dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Zarówno młodsi czytelnicy polubią historyjkę, szczególnie ci z gatunku „a dlaczego?” i „a skąd to się wzięło?”, jak i uczniowie pierwszych klas podstawówki zainteresują się odkryciem Bubal, które może być cudownym wstępem do niebanalnych lekcji matematyki.

RECENZJA LENY
To książka o dziewczynce o imieniu Bubal której brat i tata poszli na polowanie i zostawili jej stado owiec.Bubal musiała je nakarmić lecz to nie było takie łatwe.W zagrodzie nie zostało ani troche trawy.Co zrobiła Bubal? Wypuszczała tyle owiec ile miała palców u ręki.Najbardziej w tej książce spodobało mi się to że Bubal wynalazła liczenie. A jak myślicie co się stało z bratem i tatą Bubal?[tak jakby co to brat Bubal ma na imię Tron].Gdybyście przeczytali tą książkę to byście się poczuli jak Bubal.Czulibyscie że coś wynaleźliźcie np. tą książkę ale tą książkę wynalazła „Anna Cerasoli”.A pomagali jej:Desideria Guicciardini,Agnieszka Liszka-Drążkiewicz a wydawnictwo to „adamada”.To tyle mam nadzieje że spodoba ta książka.

Liczycie czasem owce przed snem?
Na szczęście nie musicie się martwić, czy żadna nie zaginęła.
A mała Bubal miała problem: nie potrafiła jeszcze liczyć,
a nie chciała zgubić żadnej owieczki...

Nie tylko Bubal nie umiała liczyć!
W tamtych prehistorycznych czasach nikt jeszcze tego nie potrafił!

No to, jak Bubal liczyła owce?

Najpierw wypuszczała owce z zagrody na trawę pojedynczo.
Jedna wychodziła i jedna wracała - łatwo zapamiętać,
ale... trwało to zbyt długo, więc Bubal zaczęła wypuszczać owce parami.
Jedna i następna wychodzą, a potem jedna i następna wracają - też łatwe do zapamiętania,
ale nadal zajmowało zbyt dużo czasu.
Bubal wpadła więc na pomysł, żeby wypuszczać jedną, następną i jeszcze następną
i tak dalej, i tak dalej...

W rezultacie Bubal zaczęła wypuszczać owce piątkami (tyle palców ma ręka)
i zaznaczała to na ścianie znaczkiem V,
a później nawet dziesiątkami (tyle palców mają dwie ręce)
i zaznaczała to na ścianie dwoma znaczkami V jeden pod drugim.

Oto, jak Bubal liczyła owce.
Oczywiście nie nazywała tych znaczków (ani owiec) piątkami i dziesiątkami ;-p

Tę liczbowo-owczą historyjkę przeczytałam w książce "Wielkie odkrycie Bubal"
autorstwa Anny Cerasoli. Oczywiście jest w niej więcej słów, niż powyżej.
No i są bardzo sympatyczne rysunki.

Książka liczy 64 strony formatu zbliżonego do A5,
jest wydana na kredowym papierze
i kończy się... współczesnym podsumowaniem ;-)

Książka w bardzo prosty sposób wyjaśnia dzieciom prehistorię liczb ;-)
Wydawnictwu adamada należą się za tę publikację brawa!

Książkę polecam dociekliwym dzieciom i ich rodzicom.

Liczycie czasem owce przed snem?
Na szczęście nie musicie się martwić, czy żadna nie zaginęła.
A mała Bubal miała problem: nie potrafiła jeszcze liczyć,
a nie chciała zgubić żadnej owieczki...

Nie tylko Bubal nie umiała liczyć!
W tamtych prehistorycznych czasach nikt jeszcze tego nie potrafił!

No to, jak Bubal liczyła owce?

Najpierw wypuszczała owce z zagrody na trawę...

"Wielkie odkrycie Bubal" to niezwykła opowieść o niezwykłej dziewczynce. Dlaczego tak bardzo podkreślam niezwykłość? Bowiem mimo, że jestem dorosła a to literatura dla dzieci, zrobiła na mnie duże wrażenie. Dopiero po zakończeniu lektury zrozumiałam każdy szczegół okładki i jestem godna podziwu dla kilkulatki, która zupełnie nieświadomie wynalazła liczby. Pokazała nam również jak dawno temu wyglądały "pierwsze kroki w liczeniu" - jak radzili sobie ludzie podczas codziennych czynności, które wymagały znajomości cyfr będących poza ich zasięgiem.

Anna Cerasoli opowiedziała w bardzo ciekawy, prosty i przystępny dla młodego czytelnika sposób, jak tworzono znaki odzwierciedlające cyfry i liczby. Będziecie na pewno czuli zdziwienie, że tak to się zaczęło :) Dodatkowym atutem książeczki jest czcionka, która pozwala na samodzielne czytanie przez sześcio- i siedmolatki. Zachęca do tego również niewielka objętość tej opowieści, przyciągająca wzrok barwnymi i tematycznymi ilustracjami. Lektura historii Bubal wywołała w mojej córce potrzebę stworzenia owieczki :) Efekty poniżej świadczą o tym, że tematyka jest doskonale trafiona w gust małych odbiorców.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2017/05/anna-cerasoli-wielkie-odkrycie-bubal.html

Recenzję, jak zawsze, znajdziecie na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam ^_^

• 2017 (przeczytane)
  • Adam