Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję

Wydawnictwo: Insignis
The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses and Geeks Created the Digital Revolution
literatura faktu

W roku 2011 znakomita biografia założyciela firmy Apple, Steve’a Jobsa, stała się międzynarodowym bestsellerem i zarazem jedną z najlepiej sprzedających się biografii wszech czasów. Jej autor, Walter Isaacson, w swojej najnowszej książce pisze o ludziach, którym zawdzięczamy nadejście i rozkwit ery informacji i cyfrowego świata. „Innowatorzy” to fascynująca, obejmująca ponad półtora wieku opowieść o tym, jak dochodzi do innowacji oraz jak współpraca i współdziałanie wyzwalają pokłady kreatywności, prowadząc do rewolucyjnych zmian w naszym codziennym życiu.

Po bestsellerowej biografii Steve’a Jobsa Walter Isaacson prezentuje swoją kolejną książkę. „Innowatorzy” to opowieść o ludziach, którzy wymyślili komputery i internet. Dzieło Isaacsona jest nie tylko historią cyfrowej rewolucji, ale jedyną w swoim rodzaju lekcją, jak w rzeczywistości dochodzi do innowacji. Jakie talenty i zdolności sprawiły, że niektórzy wynalazcy i przedsiębiorcy swoimi wizjami tak silnie wpłynęli na świat? Co wyzwoliło w nich pokłady kreatywności? Dlaczego udało się właśnie im?

Pełną rozmachu opowieść Isaacson rozpoczyna od Ady Lovelace, córki George’a Byrona, która była pionierką programowania już w połowie XIX wieku. Następnie przechodzi do równie fascynujących postaci, którym zawdzięczamy życie w erze cyfrowej, takich jak Vannevar Bush, Alan Turing, John von Neuman, J.R.C. Licklider, Doug Engelbart, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Tim Berners-Lee oraz Larry Page.

„Innowatorzy” to opowieść o życiu tych indywidualistów i o ich inspiracjach, a także o duchu pracy w zespole, który czyni genialnych wynalazców jeszcze bardziej kreatywnymi. W czasach sprzyjających innowacyjności, kreatywności i współpracy, „Innowatorzy” to lektura obowiązkowa – ukazuje bowiem, jak kombinacja tych trzech czynników zmienia na naszych oczach świat.

„Walter Isaacson napisał inspirującą książkę o geniuszach i wyjaśnił w niej, w jaki sposób kreatywność i sukces wynikają ze współpracy. »Innowatorzy« to fascynująca historia cyfrowej rewolucji, w której kluczową, choć często zapominaną rolę – i to od samego początku – odegrały kobiety. Książka Isaacsona to również niezwykle wartościowa lekcja, jak współpracować, by osiągać znakomite wyniki”.
– Sheryl Sandberg, Facebook COO

„Biograf Steve’a Jobsa przedstawia fascynujące historie ekscentrycznych »współpracujących indywidualistów«, którzy wymyślili komputery i internet”.
– „People”

„Zapierająca dech historia cyfrowej rewolucji, jej niesamowitych partnerstw oraz iskrzącej konkurencji”.
– Gizmodo.com

„Zachwycająca rozmachem opowieść o technologicznej rewolucji. (…) Epicka i ekscytująca. (…) Tętniąca dynamizmem akcji. Isaacson – opierając się na wielu wywiadach i przekazach z pierwszej ręki – barwnie portretuje wizjonerów, nie szczędząc fascynujących opisów ich badań i okraszając to wszystko anegdotami. To książka o tych, których wyobraźnia i entuzjazm wciąż zmieniają nasze życie”.
– Kirkus Reviews

„Niezwykle wciągająca książka Isaacsona pokazuje, że postęp w technologii to dyscyplina zespołowa”.
– Publishers Weekly

źródło opisu: Insignis, 2016

źródło okładki: www.insignis.pl

Jarek Zawisza | 2018-04-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2016

Wygląda na to że Walter Isaacson jest człowiekiem który urodził się po to, aby pisać świetne biografie!

Tym razem jednak, nie jest to biografia żadnej znanej nam z historii postaci, co sprawia że jest ona powiedzmy... dość nietypowa.

Jest to opowieść o narodzinach, dzieciństwie i dojrzewaniu pewnej rzeczy, rzeczy która stała się w naszym świecie czymś tak powszechnym i oczywistym, że nieomal przestaliśmy ją dostrzegać.
Śmiało można rzec że jest to doskonale napisana, porywająca, fascynująca biografia maszyny cyfrowej, znanej powszechnie jako komputer.
Komputer widziany poprzez pryzmat jego pomysłodawców, twórców, ojców, ciotek, prababek i innych cudaków których biogramy również znajdziemy w tej pozycji.

Czegóż to możemy się z tej księgi (760 stron!) dowiedzieć?
Ano rzeczy raczej niezwykłej i chyba w powszechnej świadomości jeszcze nieobecnej .
Otóż, idea komputera pojawiła się już w XIX wieku!
Niejaki Charles Babbage - angielski matematyk, astronom i mechanik wynalazł i...

Hipek | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: kwiecień 2017

Rewelacyjna książka przybliżająca historię cyfryzacji naszego świata. Autor w sposób matrycowy przedstawia sylwetki ludzi, których geniusz odcisnął piętno na naszym współczesnym, cyfrowym życiu. W drugim wymiarze autor przybliża wynalazki, które stały się krokami milowymi w rozwoju cyberświata. Dzięki takiemu podejściu autora oraz jego lekkiemu pióru książkę, choć o zacnej objętości, czyta się jednym tchem.

Northman | 2017-06-19
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Książka o ludziach, dzięki którym świat nie będzie już nigdy taki sam.

Cyfryzacja, komputeryzacja, szeroko pojęty informatyczny postęp - temat arcyciekawy! Fascynujący. Nie należę, i muszę się w tym miejscu do tego przyznać, do osób siedzących jakoś głęboko w tych tematach, jednak mając okazję czegoś się tutaj dowiedzieć - zrobiłem to z przyjemnością. I absolutnie nie ma czego żałować - książkę czyta się raz dwa (mimo objętości, 760 stron to jednak nie byle co), a faktów i informacji jest w niej mnóstwo.

"Innowatorzy..." to taka książkowa historia współczesnego postępu w pigułce. Historia opowiedziana z perspektywy życia i dzieł twórców współczesnego postępu. Mamy tu tak znane postacie jak Steve Jobs, Bill Gates, ale też te mniej kojarzone z tematem, książka bowiem treścią cofa się aż do połowy XIX wieku (!). Osobiście niesamowicie zaskoczyła mnie postać córki George'a Byrona (zgadza się, mowa o dokładnie tym świetnym poecie), niejakiej Ady Lovelace, która wymyśliła......

Arturion | 2016-12-14

Walter Isaacson ma lekkie pióro i prawdziwy dar podawania informacji, więc i najgrubszą jego książkę łyknie się jak wodę z czystego źródełka wiedzy. Nie inaczej jest z "Innowatorami". Dla fanów biografii w ogóle to niewielka rekomendacja, dodam więc, iż tu za jednym zamachem poznajemy multum interesujących, ba wybitnych postaci. Tak, że nie ma co się wahać - kubek w dłoń i do dzieła!
Dzieło to jest o tyle ważne, że przybliżeni w nim geniusze (w większości na pewno), są poniekąd twórcami naszej rzeczywistości. Ba, w obu wymiarach - realu i wirtualu. To ludzie, którym zawdzięczamy komputery oraz internet. To wynalazcy i przedsiębiorcy, ludzie z wizją, do tego kreatywni i mrówczo pracowici. A więc... innowatorzy.
Szczególnie cieszę się, iż autor przypomniał córkę poety i ekscentryka George`a Byrona, Adę Lovelace. Geniuszkę, który wymyśliła programowanie w połowie XIX wieku! Tyle, że komputerów jeszcze wtedy nie było.
Ale w końcu przyszedł czas i na nich: Vannevar Bush, Alan Turing,...

astaldohil | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

"Innowatorzy" to swoista "biblia" dla wszystkich, dla pragną zgłębić historię "maszyn cyfrowych" i wraz z autorem sięgnąć do zarania komputeryzacji i prapoczątków informatyki. Isaacson poprzez pryzmat biografii tytułowych innowatorów - geniuszy wielu dyscyplin naukowych - ich epokowych odkryć i dokonań (ale równie często wzlotów i upadków, błędnie podjętych decyzji i ograniczonych możliwości realizowania, często wyprzedzających czasy w jakich przyszło im żyć, marzeń) w sposób niezwykle żywy i obrazowy prezentuje historię rozwoju technologii, które współcześnie stały się nieomal nieodłącznym elementem życia każdego "zjadacza chleba".

"Innowatorzy" to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego, kto w większym (studenci kierunków informatycznych), bądź mniejszym stopniu interesuje się komputerami, internetem i informatyką. Zakres prezentowanego tematu zaczyna się już w XIX wieku, od pierwszych teorii (definiujących komputer i odnoszących się do zagadnień związanych ze...

Konpos | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Walter Isaacson jak zawsze niezawodny. Po raz kolejny przekonuje się, że to właściwy pisarz na właściwym miejscu. "Innowatorzy" to rzetelna, ciekawa, wciągająca i dająca bardzo dużo do myślenia biografia cyfrowego świata. Jeśli ktoś czytał biografię Steve-a Jobs-a z zaciekawieniem, to i "Innowatorzy" przypadną mu do gustu. Przyznam jednak, że przynajmniej początkowe rozdziały wymagają przypomnienia sobie podstaw elektroniki i matematyki, by zrozumieć problemy przed jakimi stawali konstruktorzy oraz by poczuć klimat tamtych czasów.

Patryk Wójcik | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Innowatorzy to jedna z najbardziej inspirujących książek jakie czytałem. 757 stron to całe godziny, a nawet dni przemyśleń.

Jest to książka o romansie sztuki z nauką. O romansie nauk humanistycznych i ścisłych. O ścieraniu się świata nauki, biznesu i regulacji państwowych.
Innowacje powstają najczęściej na styku tych nauk. Potrzebują zmiany kontekstu i nowego spojrzenia. Innowacje powstają w momencie nagromadzenia wiedzy, która jest powszechnie dostępna i zastosowaniu jej w nowy sposób.

To naprawdę pouczająca książka. Zgadzam się z tym, że człowiek jest istotą społeczną. Jednak nie zgadzam się z tym, że praca zdalna nie daje nam takich możliwości jak spotkanie twarzą w twarz. Wszystko zależy od człowieka i jego osobowości. Po sobie wiem, że wolę większość pracy wykonywać zdalnie. Jak bym mógł wybrać, to prace zdalną wykonywałbym w 100%. Jednak wiem, że nie wszyscy mają takie podejście i motywację wewnętrzną do pracy.

Bardzo ciekawe jest również zjawisko związane z szybkością...

Jędrek | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Autora polubiłem za biografię Steva Jobsa i sięgnąłem potem po biografię Alberta Einsteina, która to książka nie tylko przybliżyła człowieka, ale przede wszystkim lepiej zrozumiałem jego teorię.
Przyznaję się, że miałem wielkie oczekiwania przed przybliżeniem zbiorowego dzieła twórców najróżniejszych urządzeń, programów i usług komputerowych. I nie zawiodłem się. Wszystko to pomimo tego, że świetnie znam te wszystkie technologie i teorie komputerowe oraz ich twórców. Autor udowodnił mi jednak, że tak nie do końca.
Najważniejszym moim przeoczeniem było niedocenienie ruchów społecznych i trendów humanistycznych, które znacząco przyczyniły się do nadania tempa rewolucji komputerowej. Bowiem bez zapotrzebowania społecznego na komputery osobiste one nigdy nie rozwinęłyby się w tak oszałamiającym tempie.
Nie doceniłem również geniuszu absolutnej pionierki Ady Lovelace, która już ponad 170 lat temu wyobraziła sobie komputer taki jakim znamy go dzisiaj, a więc nie tylko zdolny liczyć...

macias | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

"Obudziłem się" dwa lata po polskiej premierze i biorąc pod uwagę multum pozytywnych opinii, zamiast pisać czemu ta książka sama się czyta skupię się wyłącznie na jej niedoskonałościach.

Choć autor bardzo dobrze opisał wybranych bohaterów, to niezwykle skąpo przedstawił sam przedmiot rewolucji -- szczyty technicznych zawiłości kończą się na sformułowaniach typu "srebrna blaszka", czy "bardzo cienki". Wypadałoby dokładnie opisać choć wynalazek, który był wg mnie fundamentem wszystkiego, a mianowicie maszynę żakardową. Jeśli czytelnik w XXI wieku nie zrozumie działania maszyny z samego początku XIX wieku, to już pech owego czytelnika.

Historie w jednym konkretnym rozdziale są przedstawiane wyczerpująco, ale kiedy tylko rozdział się kończy można byłoby odnieść wrażenie, że dany wynalazek (jak pierwsze komputery) zginął, zimował w muzeum i w najlepszym przypadku po 30 latach został wskrzeszony. Brak bardzo czegoś na wzór ramek w książkach Normana Daviesa, które pozwoliłyby dodać...

Smuggler | 2018-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Coś dla tych, którzy interesują się szeroko pojętą "historią informatyki" -ale z naciskiem na "ludzki" a nie techniczny aspekt. Krótko mówiąc - rodzaj minibiografii ludzi, dzięki którym dziś możesz to czytać na ekranie swego komputera, w internecie. Spora cegła, na początku (mam wrażenie) pisana bardziej "warsztatem niż sercem", bo biografie pierwszej programistki, czy historia maszyny różnicowej Babbage'a opisana jest rzetelnie i szczegółowo (dowiedziałem się sporo nowych rzeczy, choć sporo na ten temat czytałem) ale czuć taki "encyklopedyczny styl". Tym niemniej im dalej, tym lepiej, gdy dochodzimy do XX wieku, do kulisów powstania pierwszych komputerów, narodzin Internetu, Linuksa, to widać że autor pisze na temat który lubi i go czuje, czyta to się wtedy nieledwie jak dobry kryminał. (Skądinąd człowiek ten popełnił kilka lat wcześniej doskonałą biografię Steve'a Jobsa). Stąd nie zraźcie się dość niemrawym początkiem... albo ewentualnie zacznijcie czytać od połowy, a jak się...