Benjamin Franklin

Jan Szkudliński
Franklin Isaacson Biografia Stany Zjednoczone Naukowiec
Inne

Sto dolarów

Bardzo przyjemna w lekturze biografia postaci tak istotnej dla Ameryki a u nas nieco enigmatycznej i znanej głównie jako pan z dolara. Dobre wyważenie obyczajówki, działalności publicznej i niezbędnego tła

Było parę ciekawych rozdziałów, ale ogólnie dość sucha biografia, szczególnie na początku. Konflikt z Anglią i wątek dotyczący walki o niepodległość jest dość interesujący.

Walter Isaacson jak zwykle w formie. Ciekawy i szczegółowy portret jednego z Ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Jeżeli ktoś lubi biografie, a dodatkowo interesuje się historią, polityką i stosunkami międzynarodowymi, to jest to pozycja obowiązkowa.

📚🎩 Odkryj fascynujący świat jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii! "Benjamin Franklin" to wciągająca biografia jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, stworzona przez autora bestsellerowych biografii Leonarda da Vinci i Steve’a Jobsa, Waltera Isaacsona.

Benjamin Franklin to postać, która pod wieloma względami wyprzedziła swój czas. Jego talent jako genialnego naukowca, wynalazcy, przedsiębiorcy, dyplomaty, pisarza i stratega pozostawiał ślad w historii. Ta inspirująca biografia ukazuje nie tylko jego polityczne osiągnięcia, ale także uczy, jak prowadzić życie praktyczne, a zarazem uduchowione, osiągnąć osobisty sukces i służyć społeczeństwu.

🔍 Walter Isaacson doskonale kreśli portret Benjamina Franklina, prezentując go jako myśliciela i polityka, który zbudował tożsamość narodową Amerykanów i stał się wzorem dla przyszłych pokoleń. To opowieść o młodym drukarzu, który stał się wynalazcą i dyplomatą, walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych i zyskał uznanie na całym świecie.

🌟 Jednak nie jest to biografia idealizująca, autor dba o pokazanie pełnego obrazu postaci. Poznasz zarówno jego wielkie dokonania, jak i wady, które wynikały z silnej osobowości i dążenia do celów. Benjamin Franklin był człowiekiem, który wyznaczał standardy, wymagając od siebie i bliskich dużo, ale jednocześnie potrafił być miły i wyrozumiały dla obcych.

📖 Ta kompletna biografia ukazuje pełne życie Benjamina Franklina – jego dorobek naukowy, polityczne wybory i wpływ na historię Stanów Zjednoczonych. To inspirująca lektura dla każdego, kto pragnie zgłębić historię Ameryki i poznać fascynujący świat tego wybitnego myśliciela.

#BenjaminFranklin #Biografia #Polityka #Myśliciel #Wynalazca #Przedsiębiorca #Dyplomata #OjciecZałożyciel #HistoriaStanówZjednoczonych #InspirującyCzłowiek #WalterIsaacson #BestsellerowaKsiążka #AmerykańskaHistoria #CzytajKsiążki #FascynującyŚwiat #Bestseller #OdkryjHistorię #DiscoverHistory #CiekawaBiografia #NiezwykłyCzłowiek #SukcesILiderstwo #CzytajIKształćSię #KsiążkaNaWeekend #KsiążkaNaWakacje #KsiążkaDlaIntelektualistów #BenjaminFranklinBio #ExploreThePast #InspiringRead #Bookstagram

Benjamin Franklin to postać, która pod wieloma względami...

Znacznie poszerzyłem swoją wiedzę o jednym z "ojców założycieli". Postać ciekawa i wyprzedzająca swoją epokę, polityk, filozof, wynalazca, drukarz.
Technicznie niektóre rozdziały zbyt się dłużą - np opisy relacji towarzyskich we Francji lecz całościowo napisane dobrze.

Może zacznę od tego, że biografia Benjamina Franklina jest bardzo pełna. Kompletna. Dużo interesujących faktów, ale...

Nie podoba mi się sposób bycia i myślenia Benjamina Franklina, a w szczególności stosunek do zwierząt i do kobiet. (bywał bardzo przedmiotowy).
Zdaję sobie sprawę, że takie były czasy i takie prezentowano poglądy w tym czasie, ale... Obowiązek kobiety do posiadania dzieci, męża i rodziny...? Czy to jest jakiś wymóg?

Uważał, że można jeść ryby, skoro w trakcie ich patroszenia widzi małe ryby "w brzuchu" dużej?
Trąca to szowinizmem gatunkowym (to stawianie interesu własnego gatunku ponad innymi gatunkami). Przejawia się to w traktowaniu zwierząt tylko i wyłącznie jako "dostarczycieli żywności".
A może jestem po prostu przewrażliwiony pod tym względem.

Wojna jest dobra jeśli jest słuszna? To już jakiś absurd!

Mam wrażenie, że Frankin był trudnym człowiekiem do życia, współpracy.

Niemniej uważam, że sama biografia jest rewelacyjna, bogata i pełna informacji, jak każda biografia Walter'a Isaacson'a.

Na pewno warto przeczytać!

Biografie są w gruncie rzeczy bezużytecznym rodzajem literatury. Czytamy historię czyjegoś życia, nie naszego. Życia w innych warunkach, spisu trudności i problemów innej osoby, często chcącej osiągnąć zupełnie inne cele w życiu niż my. Jakże nasze życia mają być podobne, jeśli bohater biografii żył przeszło 200 lat zanim pojawiliśmy się na świecie? A jednak, nawet odnosząc się do postaci tak odległych w czasie i przestrzeni znajdujemy wartość i refleksję nad własnym życiem. Być może właśnie dlatego biografie są tak poczytnym gatunkiem literackim.

Moim zdaniem możemy się dużo nauczyć analizując życiorys, i co ważniejsze, decyzje Franklina. Był drukarzem, naukowcem, politykiem, prekursorem zorganizowanego samorozwoju, filozofem i społecznikiem. Na osiągnięty status i majątek zapracował sam, dzięki czemu czytając biografię możemy zaobserwować go na wszystkich etapach życia: od dzieciństwa w rodzącym się wtedy mieście Boston , przez pracę czeladnika w zakładzie drukarskim, gdy ucieka z domu i rozpoczyna życie w innym mieście, zaczyna własny biznes, wchodzi w relacje z licznymi ludźmi i w końcu gdy odnosi sukcesy. Każdy z tych etapów sam w sobie jest wartościową lekcją, a zebrane razem mogą być wręcz przepisem na osiągnięcie sukcesu w życiu.
Co jest dla mnie ważne autor biografii, pomimo swojej sympatii dla Franklina, dba by pokazać nam pełny, nieupudrowany obraz. W Biografii przeczytamy więc także o małostkach Franklina, kontrowersjach z nim związanych a także dramatach i porażkach w jego życiu.

Mi bardzo spodobała się kompletność biografii. Zobaczyłem tam rozwój kariery Franklina, człowieka, który sam kierował swoim losem. Przeczytałem o silnie związanej z Franklinem historii tworzenia się Stanów Zjednoczonych Ameryki. I w końcu poznałem relacje Franklina z innymi ludźmi z epoki - od królów, gubernatorów, ojców założycieli, przez poetów, naukowców i historyków, do najbliższych Franklina - jego żony, dzieci, wnuków i platonicznych obiektów uwielbienia (by nie napisać romansów). Była to dla mnie lektura zarówno edukacyjna jak i inspirująca.

Z drugiej strony momentami brakowało w niej dynamiki, część wątków wydała mi się nadmiernie roztrząsana lub powtórzona aż do przesady. Przez to były fragmenty w których książka była po prostu nudna i wydaje mi się, że usunięcie ich z książki nie umniejszyłoby życiorysowi Franklina, a sprawiłoby, że książę lepiej by się czytało. Niemniej trzeba oddać autorowi, że dzięki precyzyjnym wprowadzeniom i nakreśleniu kontekstu epoki nawet bez dokładnej znajomoście realiów tamtej epoki i historii USA nie miałem odczucia, że sens biografii i opisanych wydarzeń mi umyka.

Czy wobec tego biografia Franklina jest bezużyteczna, czy wręcz przeciwnie, jest zarówno praktyczną lekcją jak i zajmującą lekturą? Reprezentowane przez Franklina podejście skupione na samodoskonaleniu, wzięcia odpowiedzialności za siebie ale i innych wokół siebie jest równie potrzebne wtedy co i dziś. Aktywność i szukanie lepszego życia zarówno w XVIII wieku jak i XXI wieku jest celem dużej części populacji. Zatem pomimo różnych epok uważny czytelnik znajdzie w biografii wiele refleksji, jeśli nie wręcz podpowiedzi jak kierować swoim życiem. Informacji, które zdecydowanie określam jako użyteczne.

Ani postać warta opisania, ani książka warta przeczytania.

Ani postać warta opisania, ani książka warta przeczytania.

Rewelacyjna książka! Moja pierwsza tego autora i jakoś w połowie kupiłam już kilka innych. W ciemno ufam, że się nie zawiodę! Napisana przystępnym językiem, odkrywa wiele ciekawostek na temat Franklina, powstawania Stanów Zjednoczonych oraz całej epoki. Gorąco polecam wielbicielom Franklina, historii USA oraz czasów kolonialnych.

Benjamin Franklin. Polityk, jeden z "ojców" Stanów Zjednoczonych. Naukowiec, pisarz, dyplomata. Postać znana z bankontu 100 dolarowego. Dużo tego jak na jednego człowieka, tak więc i książka o nim jest wciągająca. Chińskie przekleństwo mówi "Obyś żył w ciekawych czasach" i bez wątpienia właśnie taki los spotkał Benjamina Franklina. Jednak czy było to dla niego przekleństwem? Na pewno próbą, ale też źródłem wielu możliwości. O wielu faktach z jego życia wiedziałam, ale nigdy nie zastanawiałam się komu ludzkość zawdzięcza okulary progresywne.

• Biografie
  • Biografia