Kissinger

2005-09-27
9788382023473
Filip Filipowski
Kissinger polityka wspominania

Okładka książki Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke
Sztuka zagrabi... Włodzimierz Kalicki...
Okładka książki Nadchodzi III wojna światowa Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Nadchodzi III ... Jacek Bartosiak, Pi...
Okładka książki Will Mark Manson, Will Smith
Will Mark Manson, Will S...

Między realizmem a moralnością

Gdyby Henry Kissinger był postacią literacką stworzoną przez Georga R.R. Martina lub Joe Abercrombiego na pewno byłby ulubieńcem czytelników. Diablo inteligentny, błyskotliwy, czarujący, dowcipny, ale też dbający przede wszystkim o własny interes i kompletnie amoralny - wypisz wymaluj lord Littefinger z Gry o Tron. Niestety zły los sprawił, że Kissinger nie narodził się w wyobraźni żadnego pisarza parającego się fantastyką, a w niemieckim Furth w 1923 roku, co więcej prowadził politykę zagraniczną największego mocarstwa XX wieku.

Sama biografia jest ok, ale dla mnie zbyt amerykocentryczna, trochę zabrakło mi również podsumowania spuścizny Kissingera - efektów długofalowych jego polityki (co poniekąd tłumaczy fakt, że książka była wydana w latach 90' gdy był on aktywny zawodowo). Poza tym, jak to u Isaacsona, jest dokładnie, miejscami drobiazgowo, ale czyta się dobrze i lekko. No i polskie wydanie (Zysk i S-ka) to mistrzostwo.

🔍📚 Odkryj kulisy światowej polityki z perspektywy niezwykłego polityka i dyplomaty! "Kissinger" to pełna biografia Henry'ego Kissingera, napisana przez bestsellerowego autora Leonarda da Vinci, która ukazuje jego niezwykłą rolę w świecie polityki.

🌎 Zanim objął urząd sekretarza stanu w 1973 roku, Henry Kissinger był najbardziej znaną i uwielbianą postacią w Ameryce, wpływającą na wyobraźnię ludzi na całym świecie. Jednak jego polityczna kariera spotkała się także z opozycją ze strony różnych kręgów opinii publicznej. Ta fascynująca biografia pozwoli Ci poznać całą prawdę o tej barwnej postaci.

📖 Książka oparta na rozmowach, prywatnych zapiskach, tajnych notatkach i ponad stu pięćdziesięciu wywiadach, w tym z byłymi prezydentami Stanów Zjednoczonych, ukazuje nie tylko sekretarza stanu, ale także człowieka, który przeżył prześladowania w młodości, był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego, i zyskał sławę na całym świecie jako biznesmen.

🌟 Wciągające opowieści z kadencji prezydentów Nixona i Forda przybliżą Ci kulisy polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w latach 1969-1977. Dowiesz się o odprężeniu, stosunkach z ZSRS, Izraelem, Chinami, wojnie w Wietnamie, inwazji na Kambodżę, aferze Watergate, kryzysach na Bliskim Wschodzie i Jordanii. To biografia nie tylko samego Kissinger, ale także fascynująca opowieść o historii Ameryki.

🔎 Leonarda da Vinci słynie z wnikliwych opisów i szczegółowej analizy postaci, dlatego ta książka dostarczy Ci nie tylko emocjonującej lektury, ale także głębszego zrozumienia postaci tego wybitnego polityka i jego wpływu na świat.

#Kissinger #Biografia #Polityka #Dyplomacja #Historia #Ameryka #SekretarzStanu #NiezwykłyCzłowiek #FascynującyŚwiatPolityki #LeonardoDaVinci #Bestseller #HistoriaStanówZjednoczonych #WartoSprawdzić #WciągającaLektura #OpowieśćZHistorii #PolityczneTajemnice #WielkiPolityk #CzytajKsiążki #IntrygującaBiografia #ZakulisoweRozgrywki #PolitykaŚwiatowa #KsiążkaDlaIntelektualistów #CiekawośćŚwiata #ZnanaPostać #BestsellerowaKsiążka #DiscoverHistory #KissingerBio #InspirującaLektura

Książka to zbiór rozmów, wywiadów, prywatnych zapisków i tajnych notatek, dzięki czemu można przypuszczać, że daje ona realny obraz człowieka, jakim był Kissinger. Wykorzystanie prywatnych archiwaliów przy tworzeniu tej lektury wielokrotnie sprawiło, że mogłam poczuć wszystkie emocje, jakie w danym czasie przeżywał polityk. Ta biografia nie jest suchą treścią, wyliczaniem przeżyć, zasług i wad człowieka, ale częściowo poboczną, częściowo centralną wizją ówczesnych wydarzeń, co pozwala cofnąć się kilka lat i przenieść kilka tysięcy kilometrów dalej, by przeżyć to własnymi zmysłami. Jednocześnie jednak jest ona bezstronna, pozostawia osąd czytelnikowi.

Jestem bardzo zadowolona z tej lektury, szczególnie że nie spodziewałam się po niej w zasadzie niczego. To jak wielu rzeczy się z niej dowiedziałam, zarówno o Kissingerze, jak i niektórych wydarzeniach ważnych dla historii współczesnego świata, przerosło moje wszelkie oczekiwania. Jest to zatem książka nie tylko dla zainteresowanych tematem – taki laik jak ja również może z niej wynieść coś wartościowego. Ogromny plus stawiam za przystępny język, jakim została napisana ta biografia, jak i za czcionkę ułatwiającą czytanie. Oba te czynniki sprawiły, że ponad dziewięćset stronicową książkę pochłonęłam w około 10 dni (choć nie z rzędu, bo jest to jednak cięższy gatunkowo kaliber i w międzyczasie musiałam mieć też coś lżejszego). Reasumując – polecam! Nawet tym nie do końca zainteresowanym.
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2022/12/kissinger-walter-isaacson.html

Henry

"Władza to największy afrodyzjak"

Henry Kissinger, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w latach 1973-1977 najpierw w administracji prezydenta Richarda Nixona, a później Geralda Forda, wcześniej doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego. Niemiecko-amerykański polityk i dyplomata żydowskiego pochodzenia, który w 1938 roku uciekł z rodziną przed nazistowskimi Niemcami do USA. W 1943 roku uzyskał amerykańskie obywatelstwo.

"(...)co to znaczy być Amerykaninem. Napisałem, że(...) moim zdaniem jest to państwo, w którym można przejść na drugą stronę ulicy z podniesioną głową."

Jest to dość kontrowersyjna postać, przez jednych uznawany za najlepszego sekretarza stanu USA w historii tego kraju, a przez drugich za zbrodniarza wojennego, mi po lekturze jego biografi jawi się jako niezbyt przyjemny, fałszywy, o wielu obliczach człowiek, dla którego władza jak sam przyznawał była najlepszym afrodyzjakiem, i była najważniejsza, nieufny, podejrzliwy, wręcz paranoiczny, niepewny siebie, manipulator, który ciągle prowadził jakąś grę, pragnął być podziwiany, dostrzegany, zdobywać przychylność każdego, nawet wrogów, kameleon, który każdemu mówił co innego, przybierał daną twarz jak maskę do sytuacji, której ta wymagała. Czytając przed oczami miałam wypisz wymaluj postać z serialu Ranczo, Arkadiusza Czerepacha. Kto serial widział, ten zrozumie moje skojarzenie. Postaci Kissingera nie da się lubić, wzbudza wiele emocji, ale w moim przypadku nie są to pozytywne emocje.

Jest to biografia Kissingera, zwolennika polityki realnej, jednego z twórców polityki odprężenia, ale autor w tej monumentalnej publikacji nie skupia się tylko na samym Kissingerze, bowiem dostajemy tu także wiele z historii Ameryki, o prezydencie Nixonie, i ludziach z jego rządu, otoczenia i najważniejszych wydarzeniach tamtych czasów jak wojna w Wietnamie, stosunki z ZSRS, Izraelem, Chinami, inwazja na Kambodżę, próby obalenia niewygodnego dla USA prezydenta Chile, Salvadora Allende, afera Watergate, kryzys na Bliskim Wschodzie, kryzys w Jordanii, których Kissinger jest uczestnikiem, mniej lub bardziej aktywnym, a także przedstawia zakulisowe rozgrywki polityków, świat dyplomacji, polityki i jego blaski i cienie.

Kissinger to na pewno ciekawa publikacja, ale w lekturze nie jest to lekka książka i w sensie fizycznym, jak i merytorycznym. Ogrom nazwisk, zdarzeń, sytuacji do których czytelnik zostaje wrzucony może przytłoczyć i zniechęcić do dalszej lektury. Myślę, że dla kogoś kto choć w pewnym stopniu interesuje się polityką, a zwłaszcza polityką i historią Ameryki, lektura biografii Kissingera będzie łatwiejsza, lepiej się w niej odnajdzie.
Jest to bogata w źródła, czego dowodem bogata bibliografia i liczne przypisy, solidna, wyczerpująca i dobrze napisana biografia, którą autor spisał przystępnym językiem, dzięki któremu da się czytać tę biografię i nie czuć zacięcia naukowego. Nie jest to lektura dla każdego, ale jeśli interesujesz się sylwetkami słynnych, kontrowersyjnych postaci ze świata polityki, dyplomacji światowej, historią Ameryki, i historią samą w sobie, to sięgaj i czytaj, jeśli nie to odpuść sobie tę lekturę, chyba, że jesteś ciekawy świata, odważny i gotowy na wyzwania, to wtedy także sięgaj i czytaj, tak jak ja, bo ja specjalnie polityką ani Ameryką nie interesowałam się, a całą biografię Kissingera przeczytałam i jestem z siebie dumna, a wiedza jaką zdobyłam dzięki tej lekturze, jest już moja, a to ważne by od czasu do czasu książki nas także czegoś uczyły, a nie tylko bawiły.

Na koniec należy zwrócić uwagę na piękne i solidne wydanie tejże publikacji, twarda oprawa, śliski papier, taki jaki spotyka się w albumach czy encyklopediach, nie wiem jak Wam, ale on bardzo wpada w moje gusta papiernicze, małym minusem jest kolor okładki, biały, bo bardzo się brudzi gdy trzyma się książkę w dłoniach, szczególnie teraz latem, gdy jest gorąco, a dłonie się pocą. Ale to tylko taki mały minusik, który nie odbiera blasku temu wydaniu.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Henry

"Władza to największy afrodyzjak"

"Człowiek staje się legendą nie dzięki temu, co wie, ani dzięki temu co osiągnął, ale za sprawą celów jakie sobie stawia."
"Bezczelność to pancerz słabych."

"Bezczelność to pancerz słabych."

Być może Henry Kissinger nie jest w Polsce postacią powszechnie znaną. Nie jest to gwiazda Hollywood. Nie bryluje na okładkach kolorowych magazynów. Kojarzony będzie raczej przez osoby interesujące się polityką i historią współczesną. Kim jest ów pan? Rzekłabym, amerykański dyplomata. Podczas kadencji prezydentów Richarda Nixona oraz Geralda Forda piastował urząd Sekretarza Stanu, czyli był odpowiedzialny za politykę zagraniczną państwa.

Wydawnictwo Zysk i s-ka oddaje w nasze ręce biografię polityka autorstwa Waltera Isaacsona. Biografię obszerną i rzetelną. Moi drodzy, dostajemy do ręki ponad 800 stron pełnych tekstu, pełnych informacji. Żeby was zachęcić do poznania bohatera napiszę, że jest to postać kontrowersyjna. Mówi się, że jego sposób prowadzenia polityki ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Domyślam się, że pisząc życiorys takiej osoby trudno zachować bezstronność i powstrzymać się od komentarzy. Walter Isaacson stara się za wszelką cenę. Co mi się bardzo spodobało, przedstawia czym ten człowiek się fascynował, kogo cenił, co ukształtowało jego i jego poglądy. Autor stara się, żeby czytelnik zrozumiał Kissingera i jego sposób myślenia.

Czy tę biografię czyta się dobrze? Generalnie tak. Ja z Kissingerem miałam do czynienia na studiach i zdecydowałam się spojrzeć na jego postać w szerszym kontekście. Dlaczego o tym piszę? Zmierzam do tego, że posiadam elementarną wiedzę w zakresie poruszanego tematu, ale musiałam sobie pewne pojęcia, postacie itp. odświeżyć. Totalny laik zapewne będzie musiał wspomóc się słownikiem. Co nie znaczy, że nie powinien czytać tej książki. Jeżeli ma ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz zachęcam.

Podsumowując. Jeżeli zapalił się u was płomyczek zainteresowania wobec tej biografii, nie wahajcie się, czytajcie. Walter Isaacson powołuje się na prywatne zapiski samego Kissingera oraz wiele wywiadów przeprowadzonych z nim i osobami, które go znały – również byłymi prezydentami. Autor stara się poznać i zrozumieć przedmiot swojej pracy, a dzięki temu doświadczamy tego my, czytelnicy.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Na półkach: , , , , , ,

Isaacson stworzył doskonałą biografię polityczną. Fantastycznie napisaną - mimo szczegółów - czytaną jak doskonały kryminał. Brakuje mi w niej jednak szczegółów z życia osobistego Kissingera, chociażby jego stosunku do dzieci czy Nancy.
Wydaje się też, że biografia ta jest najmniej obiektywną z książek Isaacsona. Wyraźnie bowiem widać fascynację autora Kissingerem i skłonność do wybielania jego postaci.

Mistrzowska, pierwsza pełna biografia sekretarza stanu Henry’ego Kissingera, napisana przez wyjątkowego biografa, jakim bez wątpienia jest Isaacson.
Urodzony w 1923 roku w Niemczech, kilka lat póżniej wraz prześladowanymi za żydowskie pochodzenie rodzicami wyjechał do USA. Ta jedna decyzja rodziców przyszłego sekretarza stanu za kadencji dwóch prezydentów USA zmieniła ich całe życie. Walter szybko rozpoczął wspinaczkę po szczeblach kariery. Był człowiekiem ogromnej władzy. Brał udział w tajnych operacjach, które decydowały o losach świata. Był człowiekiem jednym na setki milionów, na równi uwielbianym, jak i znienawidzonym. Bez wątpienia wzbudzał skrajne emocje i był Kimś.
Walter Isaacson, świetny, dociekliwy biograf dokonał w tej książce nieomal wiwisekcji życia Kissingera. Na równi dociekliwie potraktował karierę polityczna, jak i pozostające w cieniu życie prywatne polityka. Co nam to dało? Przede wszystkim książkę ze wszech miar wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju, mistrzowsko napisaną i genialnie opracowaną. O rzetelnym podejściu do tematu niech świadczy fakt, iż sama bibliografia Kissingera to 15 stron tytułów. Imponujące.
Jest to jedna z najpełniejszych i najlepszych książek o tym niezwykłym człowieku, doskonale napisana, dopracowana merytorycznie, fascynująca, jak jej bohater. Isaacson snuje porywającą opowieść, w której po mistrzowsku splata wątki działalności naukowej, politycznej świetnie łącząc je z elementami życia prywatnego bohatera.
Książka jest obszerna, liczy bowiem 929 stron. Jednak lektura ani przez moment nie nudzi. Wręcz odwrotnie, jest wyjątkowa, porywająca, zaskakująca i sprawiająca, iż książkę trudno odłożyć na bok. Przede wszystkim jest to pozycja wyjątkowo dobrze opracowana, dopracowana w każdym szczególe, wnikliwa i po prostu ciekawa. Isaacson ma lekkie, choć nie infantylne, pióro. Książkę czyta się doskonale choć to trudna i wymagająca lektura na wiele dni, do podczytywania we fragmentach. Ja tak robiłam. Czytałam ją blisko miesiąc. Warto było. Cudowne czytelnicze zakończenie 2021 roku. Polecam.

Uff udało się! Skończyłam meeeega grubą, pokaźnych rozmiarów biografię sekretarza stanu Henry’ego Kissingera. Książka naprawdę mocno objętościowa, czytałam ją grubo ponad 2 tygodnie.

IG: Czytomanka

👉Biografia została wydana po raz pierwszy w 1992 r, a później dwukrotnie wznowiona! Przedstawiona na zdjęciu jest najnowszą książką wydaną przez wydawnictwo zysk. Powstała na podstawie rozmów, jego prywatnych zapisków i tajnych notatek, a także ponad 150 wywiadów. Kissinger był uwielbiany przez Amerykanów, miał bardzo "ludzkie" podejście do wielu spraw politycznych. Nie był zwolennikiem agresywnej polityki zagranicznej, ale również miał wielu przeciwników.

👉Książkę czytało się bardzo szybko, mi to zajęło wiele czasu, ponieważ ja czytam kilka książek jednocześnie, a przy tej musiałam wyjątkowo mocno się skupić. Bardzo dobra lektura, wiele z niej wyciągnęłam wniosków dla siebie, a to cenie najbardziej w książkach. Warto uczyć się nie tylko na swoich błędach, ale też na cudzych! Szczerze polecam! Fani biografii na pewno będą zachwyceni.

❗Ocena: 9/10

IG: Czytomanka