Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Smarter Faster Better. The Secrets of Being Productive
motywacja, uczenie się, myslenie
Carmel

Młoda kobieta rzuca studia doktoranckie i zaczyna grać w pokera. Wdrożywszy się w system analizowania możliwych scenariuszy i wyliczania szans na ich ziszczenie, potrafi określić z góry błędy swoich przeciwników i staje się jedną z najlepszych zawodniczek na świecie. Grupa specjalistów Google przez cztery lata gromadzi dane na temat funkcjonowania najlepszych zespołów pracowniczych, aby...

Młoda kobieta rzuca studia doktoranckie i zaczyna grać w pokera. Wdrożywszy się
Grupa specjalistów Google przez cztery lata gromadzi dane na temat funkcjonowania najlepszych zespołów pracowniczych, aby ogłosić, że ważniejsze jest to, co łączy grupę, niż jej personalny skład.
Generał piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, widząc niskie morale ochotników, układa od nowa program szkolenia w obozie dla rekrutów. Okazuje się, że wypracowanie postawy „ukierunkowanej na działanie” może zmienić nawet najbardziej rozchwianych nastolatków w niepokonanych zdobywców.
Termin premiery Krainy lodu wytwórni Walt Disney Pictures zbliża się wielkimi krokami. Katastrofa wisi w powietrzu, jednak zespół produkcyjny otrząsa się z niemocy, przeżywa twórczy przełom i w efekcie powstaje jeden z najlepszych filmów animowanych
w historii kina.
Co łączy tych wszystkich ludzi?
Wiedza, że efektywność to umiejętność dokonywania wyborów i podejście do codziennych obowiązków. To odpowiednie postrzeganie małych celów na tle dużych wyzwań, to kultury organizacyjne, które budujemy jako liderzy, nie zamykając się na postęp. To wreszcie stosunek do informacji. Te aspekty różnią ludzi produktywnych od zapracowanych.
Mądrzej, szybciej, lepiej traktuje o ośmiu kluczowych obszarach – od motywacji
i umiejętności wyznaczania celów aż po zagadnienie koncentracji i dokonywanie wyborów – które tłumaczą, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie i niektóre firmy tak wiele potrafią zrobić. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, jak również na doświadczeniach dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu, autor udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy i organizacje faktycznie działają inaczej, ale to nie wszystko.
Oni zupełnie inaczej widzą świat i inaczej podejmują decyzje.

Charles Duhigg – zdobywca Nagrody Pulitzera, jest dziennikarzem śledczym w „The New York Times” i autorem bestsellerowej książki Siła nawyku. Otrzymał nagrody National Academy of Sciences, National Journalism i Gorge Polk. Jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale. Mieszka na Brooklynie z żoną i dwójką dzieci.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

adb | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

[...]
Książka Duhigga łączy w spójną całość efekty odkryć z zakresu neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, dzieląc je na osiem najistotniejszych obszarów, omówionych w osobnych rozdziałach. Jak przystał na rasowego dziennikarza śledczego (a to codzienność autora) Duhigg każdy z rozdziałów rozpoczyna od prezentacji wybranego przykładu, który staje się ilustracją zagadnienia i obiektem analizy równocześnie.
[...]
Metoda łączenia ciekawego przykładu i analizy teoretycznej sprawdza się doskonale. Czytelnik z łatwością zapamiętuje prezentowane techniki planowania np. SMART czy też metodę badania naukowego z jedną zmienną.

Przystępny język i dobrze dobrane przykłady są kluczami do sukcesu książki i naszego, bo zawarte w książce informacje przyswajamy momentalnie. Pozostaje je tylko wprowadzić w życie, a to jest ze wskazówkami Duhigga łatwe.

Cała opinia tu: http://slowooslowach.blox.pl/2017/04/Madrzej-szybciej-lepiej-Charles-Duhigg.html

Meggie | 2016-10-12

Każdego dnia człowiek podejmuje wiele decyzji, zasypywany jest ogromem różnorodnych informacji i wykonuje szereg mniejszych, bądź większych zadań. Wszystko to sprawia, że można poczuć się przytłoczonym i sfrustrowanym. Czas przecieka między palcami i na niewiele go wystarcza, a nowych zadań wciąż przybywa. Często mówi się, że żyjemy w zabieganym świecie, cały czas w pogoni za sukcesami w życiu zawodowym, przez co także mniej czasu pozostaje na życie prywatne. Co można zrobić, by efektywniej poradzić sobie z zobowiązaniami? Jak lepiej zorganizować swój czas i szybciej osiągać postawione cele? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania, to warto sięgnąć po najnowszą książkę Charlesa Duhigga.

Charles Duhigg – autor książki „Siła nawyku”, która stała się bestsellerem na liście „New York Times”. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera. Jest też laureatem nagród National Academy of Sciences, National Journalism oraz George'a Polka. Pracuje dla „The New York Times” jako dziennikarz...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

„..Jam nie z soli, ani roli, jeno z tego, co mnie boli…” - powiedział podczas Potopu Szwedzkiego Stefan Czarniecki - kasztelan kijowski i hetman polny koronny.
Podobne założenie tkwi u podstaw książki Charlesa Duhigga.
W 2011 roku Autor miał poważny problem z natłokiem zadań, jakie postawiło przed min życie: kończył pisać książkę o psychologicznych i neurologicznych aspektach nawyków, na co dzień pracował jako dziennikarz śledczy w „NYT”. Do tego doszły istotne zmiany w życiu rodzinnym - urodziło mu się drugie dziecko.
Jak sam przyznał, był w ciągłym niedoczasie, w ciągu dnia zarabiał na chleb poszukując tematów do artykułów, w nocy przepisywał i poprawiał tekst książki mając na karku dwójkę dzieci, w tym noworodka.
"Terminowość" stała się dla Charlesa pojęciem znanym jedynie teoretycznie, a sposobem na przetrwanie było przepraszanie wszystkich dookoła za to, że znowu coś zawalił.
Hmmm, skąd my to znamy, prawda?
Zamiast jęczeć i użalać się nad własnym losem zwrócił się z prośbą o...

AnnaSikorska | 2016-09-24

Osoby chcące odnieść sukces zawodowy, osobisty i osiągnąć radość życia pragną pracować efektywniej, nauczyć się lepszej organizacji czasu, dokładniej wyznaczać cele, odnaleźć swoja pasję, robić to, co kochają i nigdy się tym nie znudzić. Każda z tych rzeczy jest dość łatwa do osiągnięcia, ale tylko oddzielnie. Kiedy musimy już połączyć je okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Karierę robimy kosztem rodziny, rozdrabniamy się, robimy wiele i często nic z tego nie wynika, zmuszamy się do zarabiania pieniędzy, chodzenia do „roboty” zamiast realizować swoje zainteresowania i tak dalej. Charles Duhigg w swojej książce „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” dokładnie analizuje składowe sukcesu i efektywności. Zauważa, że bardzo ważnymi elementami są: motywacja, otoczenie, koncentracja, cele, odpowiednie zarządzanie ludźmi, decyzje, pomysłowość oraz zdobywanie wiedzy. Chęć do codziennego zdobywania nowych doświadczeń oraz poszerzania wiedzy jest tu jedną z ważniejszych. To od...

Dorota | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Dziwna książka. Nie jest to podręcznik, raczej nietypowy poradnik. Jest to osiem obszernych opowieści na temat motywacji, pracy w zespole, koncentracji, określania celów, zarządzania kapitałem ludzkim, podejmowania decyzji, pomysłowości (kreatywności) i przyswajaniu informacji. Całość wieńczy aneks będący przewodnikiem w jaki sposób korzystać z koncepcji zawartych w książce. Podobną rolę pełni skromny indeks rzeczowy. Osoby mające już wiedzę na wyżej wymienione tematy, zwłaszcza jeśli uczą lub zarządzają zespołem ludzkim dzięki tej lekturze mogą skorzystać. Obrazowo opisane przykłady skłaniają do refleksji. Można czytać „od deski do deski” lub wybiórczo. Rzadko sięgam do tego typu książek. Myślę, że warto czasami odświeżyć swoją wiedzę lub wzbogacić swój zasób przykładów. Polecam.

Z_błyskiem_w_oku | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Książka o efektywności osobistej i zespołowej, o kreatywności, o skupianiu się na zadaniach. Badania psychologiczne przeplatane są ciekawymi historiami: jak mimo twórczego kryzysu powstała „Kraina Lodu”, jakie zasady stosują zespoły w Google, dlaczego modele poznawcze pomagają uniknąć katastrof lotniczych. Świetnie napisana, bardzo wciągająca i z gotowymi do zastosowania sposobami. Bardzo polecam też „Siłę nawyku” tego samego autora.

Mr_BC | 2016-12-29
Przeczytana: 28 listopada 2016

Świetny rozdział o pilocie Quantas Airways. Pozostałe rozdziały lepsze i grosze.Publikacje tego typu oceniane są zawsze subiektywnie. Niemniej jednak pozycja godna polecenia jako bardziej ciekawe studia przypadków niż motywatory do tytułowego działania.

GZal | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Lepiej dać ludziom wędkę niż rybę. Frazes powtarzany tysiące razy. Trzymajac się tego porównania wydaje się, że spora część różnego rodzaju poradników motywacyjnych to nawet nie jest ryba. Przemielony, najgorszej jakości paluszek rybny. Jedyną jego zaletą jest to, że ładnie wygląda i bez ubrudzenia się można go szybko przygotować. Rybnym paluszkiem jest choćby Siła małych celów. W odróżnieniu od niej za wędkę możemy uznać książki Charlesa Duhigga. Obu autorów wydał PWN, ale różnica między nimi jest ogromna.

Duhigg pokazuje, w jaki sposób pewne rzeczy funkcjonują, stara się znaleźć uzasadnienie na gruncie nauki. Cytuje badania, opisuje konkretne przypadki, rozmawia z naukowcami. To czy będziemy potrafili z tego skorzystać zależy od nas. Jego pierwsza książka Siła nawyku dotyczyła kwestii naszych przyzwyczajeń. Wszystkich tych drobnych czynności, które często nas irytują, ale z wielu powodów nie potrafimy ich zmienić. Duhhig pokazuje dlaczego tak się dzieje i co z naszej strony...

Karolina | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Kolejna książka Charlsa Duhgga. Tym razem autor skupia się na kwestii efektywności i tego, co się z nią wiąże: motywacji, planowania, rozwiązywania problemów. Duhigg tak jak w poprzedniej książce skupia się na jednej historii, która obrazuje sens danego rozdziału. W dodatku autor ma ciekawy sposób łączenia różnych koncepcji: od biologii do zarządzania,z którego można wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski.

Ewa | 2018-05-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2018

Moja pierwsza książka przesłuchana zamiast przeczytana. Wygląda na to, że dzieła Pana Charlesa i czyta i słucha się dobrze :) Polecam - wciągająca (jak zawsze), pouczająca (jak zawsze), zdecydowanie za krótka (jak zawsze) ;)