Książka Roku 2018

Rusz głową

Wydawnictwo: AHA
poradniki
youstyna

MITY I FAKTY o funkcjonowaniu umysłu. METODY USPRAWNIANIA PAMIĘCI w trakcie uczenia się oraz po jego zakończeniu. SYSTEM POWTÓREK MATERIAŁU i utrwalania wiadomości przed sprawdzianami. SPRAWNE CZYTANIE – techniki zwielokrotniające tempo czytania i przyswajania wiadomości z książek, artykułów, sprawozdań, stroń internetowych. SYSTEM BEZBŁĘDNEGO ZAPAMIĘTYWANIA słów i przyporządkowanych im...

MITY I FAKTY o funkcjonowaniu umysłu.
METODY USPRAWNIANIA PAMIĘCI w trakcie uczenia się oraz po jego zakończeniu.
SYSTEM POWTÓREK MATERIAŁU i utrwalania wiadomości przed sprawdzianami.
SYSTEM BEZBŁĘDNEGO ZAPAMIĘTYWANIA słów i przyporządkowanych im numerów.
MAPY MYŚLI – rewolucyjna metoda błyskawicznego notowania, które nie hamuje toku myślenia, lecz go pobudza.

źródło opisu: Wydawnictwo Aha,2015

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książka napisana został m.in. po to, aby po skończeniu jej czytania wiedzieć, jak funkcjonuje nasz mózg i jak się nim posługiwać z większym pożytkiem. Będziemy potrafili szybciej i sprawniej czytać; mapy myśli zwiększą naszą efektywność, łatwiej nam będzie rozwiązywać problemy, a pamięć ulegnie znacznej poprawie.

Wprowadzenie zostało podzielone na części, w których zawarte są podstawowe informacje o zawartości książki oraz wyjaśnienia i wskazówki, jak podejść do poszczególnych zagadnień.

Każdy z rozdziałów zajmuje się innym aspektem funkcjonowania mózgu. Najpierw przedstawione zostają najnowsze informacje naukowe na jego temat, a następnie zastosujemy je w praktyce tak, aby jak najlepiej wykorzystać własne zdolności.

Rozdział piąty opisuje jak usprawnić pamięć zarówno w trakcie uczenia się, jak i po jego zakończeniu. Ponadto autorzy wprowadzają w nim specjalny system służący bezbłędnemu zapamiętywaniu listy słów i przyporządkowanych im numerów.

Rozdziały środkowe zajmują...

Wybredna Maruda | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Rusz głową / Tony Buzan

Czy mieliście kiedyś wrażenie, że nauka przysparza Wam samych problemów? Jak często uczyliście się do egzaminów, powtarzaliście po raz setny to samo zdanie, a ono wciąż nie mogło zagnieździć się w Waszej głowie? Ile razy byliście zmuszeni poprawiać sprawdziany? Jak często, stojąc pod tablicą, trzęsą się Wam kolana i pocą dłonie? Okazuje się, że na naukę jest sposób. I właśnie Tony Buzan w książce Rusz Głową, z serii The Mind Set pokaże nam kilka metod i sprytnych tricków, dzięki którym żaden zakres materiału nie będzie Wam straszny i będziecie w stanie w szybkim czasie przyswoić dowolną ilość informacji.

Autor w prosty sposób wytłumaczy nam, jak funkcjonuje nasz mózg i jak usprawnić naszą pamięć. Pomoże nam myśleć twórczo, a także szybko czytać, prawidłowo zorganizować swoje miejsce pracy i, najważniejsze, zaprezentuje idealne sposoby na naukę dowolnego przedmiotu (metody na usprawnienie pamięci dokładniej wytłumaczono w książce Pamięć na zawołanie)....

Danpe | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Książka w mojej opinii jest wprowadzeniem do innych pozycji czytelniczych autorstwa Tonego Buzana. Ta pozycja omawia w sposób ciekawy funkcjonowanie naszego umysł ale nie zawiera szczegółowych opisów jak wykorzystywać w większym zakresie pokłady naszego narządu. Jednak warto przeczytać na początek ta pozycję i zrozumieć kilka istotnych faktów o pamięci i funkjonowaniu naszego mózgu.

NatariaSage | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Książki Tony'ego Buzana nie można nazwać tradycyjnym podręcznikiem. Nie można jej nawet nazwać kompendium wiedzy. W swej formie o wiele bardziej przypomina wykład czy list od autora do czytelnika. Przez całą książkę autor zachowuje pełną swobodę i traktuje czytelnika jak znajomego, który zdaje sobie sprawę z wad obecnego systemu nauczania.
Styl pisania Buzana jest lekki i przyjemny, zupełnie odmienny od standardowych podręczników. Do tego wiedza, którą przekazuje jest ukazana jako prosta i niesprawiająca jakichkolwiek problemów, posiadające jedynie zalety. Dzięki takiemu ukierunkowaniu czytelnikowie o wiele łatwiej i z większą chęcią przychodzi czytanie. Jedyną rzeczą do której można się przyczepić są pojawiające się co jakiś czas dłużyzny - Buzan potrafi zawrzeć informację w trzech krótkich zdaniach, a następnie powtarzać ją o wiele dłuższymi przez pół strony. Nie jest to jednak na tyle częste by szczególnie zakłócało lekturę.
"Rusz głową" nie jest książką po którą...

książek: 2043
SEKAi | 2016-01-08

Najbardziej przereklamowana książka Tony Buzana.

Ale jednak coś wtrącę, znowu z Matmy, bo każdy wie ze Humaniści są wszędzie, żaden problem być Humanistą, dziś Humanistą nie jest już tylko ten, kto jest analfabetą.

Zupełnie nieznana metoda, która w Azji produkuje (dosłownie) matematycznych geniuszy. Nie będę się rozpisywał co to jest... Jedynie nakieruje na to czego szukać.

Poza takimi ciekawostkami jak Speed Math czy Vedic Math, które dają gotowe metody na rozwiązanie konkretnych zadań w pamięci. Metoda nauki liczenia na sorobanie (japoński) czy suanpanie (chiński), jednak polecam pierwszy gdyż system japoński jest prostszy.
Jest metodą pozwalającą rozwinąć umiejętności liczenia jak też wyobrażania sobie w pamięci zadań arytmetycznych przy pomocy sorobanu (liczydła).

Ostatnim etapem, jest właśnie metoda placowa w której zapamiętuje się wynik, zaś całe obliczenia można wykonywać w pamięci. W Polsce elementarne informacje na ten temat, jak również kurs nauki liczenia na...

Olala | 2015-01-02

Multum ciekawostek i sposobów jak zakuć , zaliczyć i nie zapomnieć !
Polecam szczególnie tym osobom , które startują w nowym roku ze swoimi noworocznymi postanowieniami . Kluczem do sukcesu jesteś Ty sam. Wystarczy tylko chcieć ;)
xxKosmo

AngryMonkey | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Przeczytałam (i zrobiłam) w dwa dni. Nie wiedziałam, że z tak niewielkiej książki można dowiedzieć się tylu informacji pomocnych w nauce! Mam nadzieję, że na studiach uda mi się wykorzystać tę wiedzę i ćwiczyć te sposoby przyswajania wiedzy :) Oby to okazało się tak proste, jak to opisują. P

Polecam wszystkim, którzy są w okresie szkolnym, ale także ludziom, którzy chcą usprawnić swoją pamięć czy to dla siebie, czy do prezentacji.

Rafał | 2015-09-15

Kompendium wiedzy dotyczące efektywnego używania "własnej głowy" w celach intelektualnych! Autor w tej książce wyjaśnia i pokazuje (za pomocą odpowiednich ćwiczeń), w jaki sposób postępować, aby podnieść jakość czytania, notowania, zapamiętywania, itd.

POLECAM!

Alchemik | 2011-10-29

Książka godna polecenia jeśli jest ktoś zainteresowany technikami mnemotechnicznymi.

Paweł | 2016-04-25

Książka opisuje metody uczenia się, zapamiętywania czy sztuki szybkiego czytania. Zawiera ich podstawy i zachęca do zanurzenia się głębiej w temat. Plus za skrytykowanie metod nauczania w szkole i wymagania od ucznia żeby był co najwyżej przeciętny w wielu dziedzinach niż specjalistą w jednej którą uwielbia.