Rusz głową

Use Your Head
2014-01-01
2014-01-01
Jerzy Morka
nauka szybka nauka mapy myśli samorozwój mnemotechniki

Książka rusz głową, jest jakby streszczeniem co zawierają inne książki autora. W jasny sposób Tony Buzan pokazuje co możemy uzyskać zmieniając podejście do nauki, a raczej samej formy uczenia się. Świetne stwierdzenie, że każdemu kazano uczyć się w szkole, ale nikogo nie nauczono jak to robić. Pokazanie sposobów szybkiego czytania, łatwiejszego zapamiętywania czy jak się uczyć z książek i ile czasu na to poświęcać, dajesz myślenia. Szkoda, że na studiach nie przeczytałam tego, wówczas mogłabym ocenić w praktyce czy to naprawdę działa.

Według mnie najsłabsza książka z całego cyklu. Każdy z tematów jest napoczęty, lecz jego pełne rozwinięcie można znaleźć dopiero w kolejnych książkach. Kiedyś mój znajomy powiedział, że "brakuje w niej mięsa" i w pełni się z tym zgadzam.

"Powodem, dla którego nasze osiągnięcia
są niewspółmiernie małe do posiadanych możliwości,
jest brak wiedzy o tym, jacy jesteśmy
i w jaki sposób najwłaściwiej mamy spożytkować
wrodzone zdolności."

Książka ukazująca możliwości naszego umysłu, dająca wiele praktycznych podpowiedzi jak zwiększyć efektywność pamięci, uczenia się i myślenia.

"Powodem, dla którego nasze osiągnięcia
są niewspółmiernie małe do posiadanych możliwości,
jest brak wiedzy o tym, jacy jesteśmy
i w jaki sposób najwłaściwiej mamy spożytkować
wrodzone zdolności."

Mase cennych informacji na temat pamięci, szybkiego czytania oraz map myśli. Autor pokazuję że tradycyjne metody uczenia się są słabe ponieważ zazwyczaj do uczenia wykorzystujemy tylko jedna półkole mózgową a autor pokazuje metodydzieki którym wykorzystamy dwie półkole co znaczy szybciej i trwałej zapamiętamy dany tekst, informacje. Książka jest wprowadzeniem do pozostałych publikacji autora. Polecam każdemu!

Książka w mojej opinii jest wprowadzeniem do innych pozycji czytelniczych autorstwa Tonego Buzana. Ta pozycja omawia w sposób ciekawy funkcjonowanie naszego umysł ale nie zawiera szczegółowych opisów jak wykorzystywać w większym zakresie pokłady naszego narządu. Jednak warto przeczytać na początek ta pozycję i zrozumieć kilka istotnych faktów o pamięci i funkjonowaniu naszego mózgu.

Książki Tony'ego Buzana nie można nazwać tradycyjnym podręcznikiem. Nie można jej nawet nazwać kompendium wiedzy. W swej formie o wiele bardziej przypomina wykład czy list od autora do czytelnika. Przez całą książkę autor zachowuje pełną swobodę i traktuje czytelnika jak znajomego, który zdaje sobie sprawę z wad obecnego systemu nauczania.
Styl pisania Buzana jest lekki i przyjemny, zupełnie odmienny od standardowych podręczników. Do tego wiedza, którą przekazuje jest ukazana jako prosta i niesprawiająca jakichkolwiek problemów, posiadające jedynie zalety. Dzięki takiemu ukierunkowaniu czytelnikowie o wiele łatwiej i z większą chęcią przychodzi czytanie. Jedyną rzeczą do której można się przyczepić są pojawiające się co jakiś czas dłużyzny - Buzan potrafi zawrzeć informację w trzech krótkich zdaniach, a następnie powtarzać ją o wiele dłuższymi przez pół strony. Nie jest to jednak na tyle częste by szczególnie zakłócało lekturę.
"Rusz głową" nie jest książką po którą sięgamy by spędzić przyjemnie czas. Jest zbiorem wiedzy z dziedziny pamięci i szybkiego uczenia i właśnie po to jest czytana - by dowiedzieć się jak uczyć się szybko i efektywnie. A informacje, które Tony Buzan przekazuje czytelnikowi są satysfakcjonujące.
Książka jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie wiele wiedzą o tworzeniu map myśli. Osoby, którą od dłuższego czasu zaznajamiają się z tym tematem raczej nie znajdą nic nowego.

Styl pisania Buzana jest lekki i...

Przeczytałam (i zrobiłam) w dwa dni. Nie wiedziałam, że z tak niewielkiej książki można dowiedzieć się tylu informacji pomocnych w nauce! Mam nadzieję, że na studiach uda mi się wykorzystać tę wiedzę i ćwiczyć te sposoby przyswajania wiedzy :) Oby to okazało się tak proste, jak to opisują. P

Polecam wszystkim, którzy są w okresie szkolnym, ale także ludziom, którzy chcą usprawnić swoją pamięć czy to dla siebie, czy do prezentacji.

Książka opisuje metody uczenia się, zapamiętywania czy sztuki szybkiego czytania. Zawiera ich podstawy i zachęca do zanurzenia się głębiej w temat. Plus za skrytykowanie metod nauczania w szkole i wymagania od ucznia żeby był co najwyżej przeciętny w wielu dziedzinach niż specjalistą w jednej którą uwielbia.

wspaniała!

wspaniała!