Okładka książki Mistrzowskie mapowanie myśli. Podręcznik użytkownika najpotężniejszego narzędzia rozumowania Tony Buzan
Tony Buzan Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2019-01-01
2019-01-01

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...

Stosuje mapy myśli na codzień w pracy i w życiu prywatnym od dawna. Dlatego też chętnie sięgnąłem po tę pozycję licząc na polepszenie swojego warsztatu.

Niestety głęboko się zawiodłem. W dużym skrócie (ale to nie spoiler) książka opowiada jakie mapy myśli są świetne i jak bardzo przewyższają liniowe notatki. Tymczasem książka ma postać liniowej notatki.

Przecież aż się prosi aby struktura książki oraz każdy rozdział był przedstawiony w postaci mapy a następnie tekst mógły rozwijać poszczególne sekcje. Wierząc w skuteczność metody, prezentowany w ten sposób materiał byłby czytelny i łatwy do zapamiętania. Więc albo autor sam nie jest przekonany do przedstawianych tez (w co wątpię) albo poszedł na łatwiznę.

Reasumując, książka jest chaotyczna, pełna ogólników, mało praktycznych rad, jest kilka przykładów ale dość luźno powiązanych z omawianymi zagadnieniami.

Więcej na ten tematu jest, tu z czym się zgadzam i polecam:

Przecież aż się...

Więcej na: http://smag-rekomendacje.blogspot.com/

„Twój mózg to śpiący olbrzym, a książka (…) została napisana po to, aby pomóc Ci go obudzić!”

Już wcześniej poruszałam temat mapowania myśli i skuteczności tej metody w tworzeniu planów, zrozumienia problemu, czy też w zapamiętywaniu notatek. I oto na moje ręce trafiła kolejna książka, poradnik, o Mind Mappingu. Czy jest to następny poradnik wart uwagi, czy jednak po poprzednim strata naszego czasu i pieniędzy?

Tony Buzan stworzył poradnik o tworzeniu map myśli, ale nie w formie tłumaczenia, jak dokładnie to robić krok po kroku za pośrednictwem konkretnych stron czy aplikacji. Chociaż przyznaję, to również się znajduje na tych dwustu siedemnastu stronach książki. Owa lektura bardziej opowiada nam o sensie tworzenia takich map, o wykorzystaniu naszego potencjału. Jest to praktyczny poradnik stosowania mind mappingu w tak naprawdę wszystkich aspektach naszego życia. Liczne przykłady oraz gotowe zdjęcia stworzonych map pokazują nam, że można wykorzystać zarówno do zaplanowania przyjęcia, czasu wolnego, wakacji, ale również wspomaga zrozumienie złożoności relacji z danymi osobami, pozwala rozwiać wątpliwości i podjąć dla nas odpowiednie decyzje. Liczne przykłady ukazują wszechstronność map do wykorzystania. Dzięki temu poradnikowi dowiemy się co to są mapy myśli, po co w ogóle je stosować i jak się przygotować do ich stworzenia, jak tworzyć i wykorzystywać, a także jak stać się mistrzem mapowania myśli, czyli graficznego przedstawienia naszych myśli.

Podsumowując: Mam porównanie z poprzednim poradnikiem, w którym skupiono się na tworzeniu komputerowym, z wykorzystaniem konkretnych aplikacji. Był wręcz fachowym poznaniem tych aplikacji i stron. Książka T.Buzana jest bardziej nastawiona na zrozumienie samego tworzenia i sensu graficznego przedstawienia naszych myśli. Jest idealny dla osób, które chcą dopiero poznać, czym jest mapowanie myśli i zastanawiają się, czy to faktycznie jest im potrzebne. Dla mnie był jedynie przygodą i inspiracją do dalszej zabawy z mind mappingiem. Polecam, bo jest wart poznania się z nim. Ogromnym plusem są gotowe mapy, przykłady zastosowania, dzięki czemu mogłam podpatrzeć, jak do problemu podchodzą mistrzowie w tej dziedzinie. Być może stanie się dla kogoś również inspiracją do działania, a kolejny czytelnik zacznie wykorzystywać swój potencjał bardzo twórczo.

„… umiejętność stworzenia mapy myśli okaże się ostatecznym dowodem inteligencji istot robotycznych.”

Więcej na: http://smag-rekomendacje.blogspot.com/

• 5. Psychologia