Ego-rcyzmy. Poznaj, czym jest i jak działa ego

Wydawnictwo: Helion
psychologia, ego
poradniki
Michał

W przyszłości ktoś będzie patrzył na Twoje pokolenie z niedowierzaniem, zastanawiając się, jak ludzie mogli żyć w taki sposób. Mieć głowy wypełnione lękami z przeszłości, mimo że przecież możliwe jest życie tylko w teraźniejszości. Oczekiwać z niepewnością przyszłych rezultatów, tak jakby od nich zależała wartość człowieka, choć każdy przecież jest wartością samą w sobie. Snuć historie na temat swojego "ja", tak jakby można było człowieka określić jakąkolwiek etykietą. Idealizować albo krytykować innych i uznawać siebie za lepszych albo gorszych. Oceniać świat w kategoriach dobra lub zła, tak jakby jakikolwiek umysł był w stanie rozpoznać wyroki boskie i ocenić, co powinno, a co nie powinno się dziać.

Będzie to możliwe dopiero za kilkadziesiąt, może kilkaset lat. Ludzkość nie zrozumiała jeszcze, że oświecenie i życie w stanie bezwarunkowego szczęścia oraz mądrości nie jest azjatycką bajką, ale jedyną prawdziwą drogą, dostępną dla każdego. A może Ty już jesteś na tym etapie?

Ta książka opisuje funkcjonowanie ego, czyli iluzję istnienia ludzkiego "ja". Tłumaczy, czym są myśli i na jakich zasadach identyfikacja z nimi wciąga nas w świat iluzji. Wyjaśnia pojęcie separacji, oddzielającej nas od prawdziwej rzeczywistości i budującej fałszywe opinie czy poglądy, przez które cierpimy. Jest mapą wskazującą drogę do zrozumienia ego i ciągłego oświecania się, prowadzącego nieuchronnie do absolutnej, bezwarunkowej wolności. Uczy odstawania się zamiast stawania i jest powrotem do źródeł prawdziwej ludzkiej natury. Jeśli sądzisz, że jesteś kimś więcej, niż wydaje Ci się na co dzień, znajdziesz tu rozwiązania, jakich szukasz.

źródło opisu: http://sensus.pl/ksiazki/ego-rcyzmy-poznaj-czym-je...(?)

źródło okładki: www.sensus.pl

Przemek | 2019-08-06
Na półkach: Przeczytane, Warto, 2019
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Książka która podobnie jak Alpha Human wzbudzi kontrowersję w niejednej głowie. Kiedy to ego czytelnika poczuję się atakowane przez książkę i uzna że jest to głupie i nie powinno się tego czytać.

Później poda inne logiczne argumenty że autor sam ma przerośnięte ego, że kradnie z innych książek i nawet o tym nie wspomni. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia istotna jest informacja jaką niesie książka. Ten kto trzyma swoje ego za mordę będzie w stanie dotrwać do końca, i jeśli dotrwa do końca to naglę poczuję się dużo lepiej.

Bo jego ego poczuję się wyróżnione potrafi zrobić coś czego inni nie potrafią. Ćwiczenia zawarte w książce, myśli M-ego, rozpisywanie rodzajów świadomości to naprawdę dużo wiedzy którą warto było by przyswoić aby chociaż w trochę większym stopniu być świadomym. Książka do przeczytania wiele razy, do przepracowania wielokrotnie.

igor | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Przeczytałem te książkę jest napisana cieżkim jezykiem trudno zrozumiałym nie wie skąd ta książka ma taką wysoką ocene, marnacja czasu w związku z przeczytaniem tej ksiażki co jedynie to okładka spoko, książka która nic nie wnosi ma 304 strony jakiegoś bełkotu

Herodott | 2019-05-22

Toporna książka i znów ma się nieodparte wrażenie, że zna się wiele idei z zagranicznych pozycji, ale przekaz kopie to i owo.

Mad | 2019-01-18
Na półkach: Przeczytane, Duchowość
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Bez wątpienia autor temat ego dobrze zbadał i sporo o nim czytał (swoją drogą jeśli korzysta się tak hojnie z cudzych książek przy pisaniu własnej, to przyzwoitość nakazywałaby podanie bibliografii, a tego tu brak). Więc ktoś dla kogo temat jest nowy znajdzie tu sporo ciekawych informacji. Ma się jednak wrażenie, że autor bardzo niewiele pisze na podstawie własnego doświadczenia, czerpiąc wiedzę głównie z innych źródeł. Nie twierdzę, że nie mógł mieć on w pewnym momencie przebłysku i że nie udało mu się zerknąć na moment poprzez iluzję. Ale nawet jeśli, to było to właśnie tym - przebłyskiem. A to zwyczajnie za mało, by kreować się na eksperta w temacie. Pisanie o oświeceniu przez chłoptasia od NLP, social mediów, marketingu i szkoleń biznesowych, którego całe życie sprawia wrażenie zbudowanego właśnie wokół ego zdaje się wręcz brzmieć jak ponury żart. Na nieszczęście autora głębsza praca nad sobą to nie new age'owskie techniki, które da się ogarnąć logiką i zapisać w poręcznej...

Northman | 2018-09-02
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Rozprawmy się (tym razem) z ego ;)

Fantastyczna książka... o każdym z nas :) Każdy bowiem, było nie było, własne ego ma - prawdzie na ten temat zaprzeczyć nie sposób. Czym jednak jest owo "ego"? Jak działa, funkcjonuje, jaką rolę odgrywa w naszej codzienności i jak przekłada się na to, kim jesteśmy? Jeśli szukaliście odpowiedzi na te pytania - dobrze trafiliście.

Ego, jako nieodzowny element naszej tożsamości, Grzesiak potraktował w tej książce trochę jak coś... co sprowadza nas na manowce percepcji i co jest przyczyną fałszywego postrzegania przez nas całej rzeczywistości wokół. Zaskoczyło mnie to trochę, ale taki mam swój mały wniosek, i w sumie... chyba tym właśnie jest ego - czymś wybitnie indywidualnym, co wpływa na postrzeganie świata, ludzi... wszystkiego wokół. A jako że jest to czynnik wybitnie subiektywny u każdego z nas - stąd zniekształcenia w tym, co widzimy i co zewsząd odbieramy. Logiczne... prawda? ;)

Tyle tytułem sedna tej lektury... Poza sednem jednak książka...

tysya | 2018-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Niestety dobrnęłam tylko do połowy książki - jak dla mnie napisana jest zbyt ciężkim językiem, a do nic niewnoszące (moim zdaniem) komentarze kursywą. Jestem po lekturze dwóch innych publikacji Mateusza Grzesiaka i tam nie było takiego problemu, a przez "Ego-rcyzmy" naprawdę bardzo ciężko było mi przebrnąć, także ja jestem na nie.

pati17053 | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Jedna z lepszych ksiazek Mateusza Grzesiaka, zaraz po psychologii relacji. Bardzo zmieniła moje postrzeganie świata, inne myslenie jak i inne perspektywy patrzenia na swiat. :D
Bardzo szcegołowo analizowałam kazdy fragment ksiazki, wiem ze przyda mi sie to w moim zyciu.

Besia | 2018-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Książka na pograniczu psychologii i filozofii, inspirowana buddyzmem i zen. Autor wytwarza własną sieć pojęciową, trochę przyznam momentami meczącą.
Nie przemawia do mnie stylistyka, chociaż po wyłuskaniu głównych idei, z pewnością może wnieść wiele dobrego do naszego życia.

BliskaNieznajoma | 2018-04-01
Przeczytana: lipiec 2017

Szymon | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Aby wogole przebrnąć przez tą książkę, a dodatkowo choć w części zrozumieć trzeba być już na pewnym etapie rozwoju świadomości. Dla ludzi którzy nie są będzie ona nie do przejścia :)