Biedne istoty

Okładka książki Biedne istoty Alasdair Gray
Okładka książki Biedne istoty
Alasdair Gray Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Biedne istoty (2024) literatura piękna
Poor Things
Biedne istoty (2024)
Ewa Horodyska literatura szkocka

Ksiazka zdecydowanie lepsza niż film

Ksiazka zdecydowanie lepsza niż film

Książka pełna namiętności i pożądania (przynajmniej przez pierwszą połowę). Bardzo chciałabym wierzyć, że ta historia jest prawdziwa. Że gdzieś w Glasgow w XVIII w. żyła sobie trójka ludzi i tak wyglądała ich historia. Wydaje mi się magiczna i nierealna, choć wcale taka nie jest. Ciężko mi to określić, a list na końcu ksiażki dosyć mocno mną poruszył. Jesteśmy świadkami emocjonalnego dorastania Belli/Victorii, co samo w sobie jest bardzo interesującym wątkiem.

To była męka.Film był słaby a książka jeszcze gorsza.

To była męka.Film był słaby a książka jeszcze gorsza.

Pomysł na zbudowanie intrygi wokół postaci tajemniczej kobiety-dziecka będącej dziełem szalonego naukowca brzmiał wyjątkowo ciekawie natomiast sposób przedstawienia tej historii okazał się bardzo toporny i nadmiernie udziwniony. Stworzona przez autora postać Belli Baxter okazała się promyczkiem światła w tej nudnawej i przegadanej historii. Za dużo w tej powieści było rozważań na temat imperialistycznej historii Wielkiej Brytanii, polityki i obyczajowości końca XIX wieku. Miało być edukująco-uświadamiająco, a wyszło akademicko i do bólu wtórnie. Mam wrażenie, że autor próbował na siłę zaimponować erudycją, a wyszedł trochę przekombinowany i ostatecznie mało angażujący wykład na tematy społeczno-ekonomiczne. Szkatułkowa forma zagmatwała fabułę przez co straciłam zapał do śledzenia perypetii głównych bohaterów.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Film był lepszy, ale książka też daje radę. Chyba inaczej bym ją odebrał, gdybym przeczytał, a dopiero potem obejrzał film. Genialna ekranizacja zawiesza poprzeczkę naprawdę wysoko i ciężko ją przeskoczyć.

Jestem zmęczona tą książką. Rozumiem jej przekaz. Ale czy to do mnie trafia? Nie wiem, zbyt pokrętna narracja wybija z rytmu, na początku mnie zaintrygowała, potem znużyła, na koniec kompletnie zdezorientowala. Trochę się pogubiłam w tej wielowarstwowej układance. Jeśli celem było zaniepokoić, zburzyć porządek w głowie to tak, został osiągnięty, ale nie będzie to moja ulubiona lektura.

Jakże dużo się dzieje w tej książce! Co chwila miałam wrażenie, że czytam zupełnie inny rodzaj literatury. Powieść jest dosyć groteskowa i na swój sposób zabawna, jednak nie brak w niej tematów, które skłaniają do refleksji. Mamy tu sporo dywagacji filozoficznych, politycznych i społecznych podanych w bardzo przystępnej formie. A to wszystko obok relacji z tragikomicznych przygód głównej bohaterki.

Barwna postać Belli zdobyła od razu moje serce. Jej dziecięca ciekawość świata wymusza na czytelniku spojrzenie na globalne problemy z innej perspektywy. Bo jak dorosłej kobiecie o umyśle dziewczynki wyjaśnić okropności tego świata? Autor sięgnął chyba po wszystkie możliwe kontrowersyjne zagadnienia ludzkości. Mamy tu krytykę medycyny jako machiny napędzającej zysk, zamiast dbać o dobro pacjentów. Znajdziemy przemyślenia na temat wyzysku biedoty i wyraźnie zarysowanych różnić ekonomicznych. Autor odnosi się też do roli kobiet w społeczeństwie i wielu innych interesujących zagadnień.

„Biedne istoty” to pozycja bardzo nietypowa, sięgająca niekiedy granic absurdu. Myślę, że jest warta przeczytania, chociaż zakończenie mnie ogromnie zawiodło.

Dziwna ale fajna. Trochę wszystkiego tam po trochu i emancypacji i frankensteina i historii milosnej, ale bez jakies nachalności.

Na półkach: , , , , , ,

Widziałam film, który bardzo przypadł mi do gustu (zasłużony Oscar dla Emmy Stone),ale nie sądziłam, że książka tak bardzo mnie zaskoczy...
Znałam wcześniej schemat fabularny, właśnie dzięki filmowi. Mimo tego bardzo chciałam przeczytać książkę i jeszcze raz zanurzyć się w dziwny klimat nietypowej, wiktoriańskiej Anglii. Ale to, czego dowiedziałam się pod koniec książki, całkowicie zmieniło moje spojrzenie na historię Belii Baxter. Nie spodziewałam się takiego rozwoju wydarzeń, i dzięki temu moja ocena jest wyższa, niż planowałam. Bo byłam pewna, że znając ekranizację "Biednych istot" nic mnie nie zdziwi. Jednak zdziwiło. I bardzo dobrze!
Nie myślcie, że nie musicie czytać książki, bo obejrzeliście film. Tak naprawdę to są dwa oddzielne twory. I obie bardzo dobre.
Książkę dołączam do Wielkobukowego Binga 2024 pod hasłem "Książka zekranizowana".

• Przeczytane 2024