Noc

Okładka książki Noc
Weisel Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2007-01-01

Książki miałem nie opisywać (chciałem tylko ocenić),bo czasem mi się wydaje, że nie mogę już nic nowego powiedzieć... ale coś jednak powiem ;) Książka króciutka, szybko przesłuchałem. I z jednej strony dla kogoś, kto tyle już książek w tym temacie przeczytał niby nic nowego... i czy najbardziej brutalna? Nie, książki o Sonderkommando były podobnie (o ile nie jeszcze bardziej) brutalne. Ale z drugiej strony tego rodzaju książki najbardziej lubię - wspomnienia konkretnej osoby (nawet jeśli autor jednak je "ukradł"),w dodatku szczerze opisujące także jej słabości - to porusza, to daje do myślenia, to zostaje w głowie. To dobrze się czyta (znaczy z zainteresowaniem, bo "dobrze", to niekoniecznie...),to czytać warto, a nie (jak ktoś napisał w innej recenzji): a nie jakichś skrzypków, akordeonistów i położne z Auschwitz... ;)

(przeczytana/przesłuchana: 23.02.2024)
5/5 [8/10]

Najważniejsza ksiazka o Holokauście jaką przeczytałam, najbardziej przejmująca i zawierająca w sobie pełne spektrum przemian człowieka, jego doświadczeń i jego natury. Ksiażka o której nie da sie zapomnieć i którą każdy powinien przeczytać.

Wstrząsająca do granic, jednak dobrze, że swego czasu powstawały takie książki, inaczej historia zostałaby zapomniana. Chociaż jest przepełniona smutkiem i cierpieniem to cieszę się, że ją przeczytałam dzięki temu mogłam poznać kolejną relacje więźnia, który przeżył Auschwitz.

Książka opowiada o losach Elie Wiesela i jego rodziny podczas Shoah.

To wstrząsający dokument - swego rodzaju pamiętnik, w którym Autor opisuje życie codzienne "za drutami" oraz przemianę jaka zachodzi w człowieku na skutek takich, a nie innych przeżyć na które niestety ze względu na okoliczności nie zawsze mam się wpływ.

Śmierć na skalę przemysłową, okrucieństwo przekraczające granice człowieczeństwa, niepewność każdej minuty kontra człowiek pozbawiony wszystkiego i tylko chwytający się najcieńszej nici nadziei, który by przeżyć musi zrewidować – często całkowicie poza jego wolą - dotychczasowy systemu wartości i całkowicie zmienić sposób postrzegania rzeczywistości.

Książka ku pamięci ludziom takim jak Autor i Jemu podobni, jak również dla refleksji, czy sami zachowalibyśmy swą cząstkę człowieczeństwa w czasach Zagłady.

Książka opowiada o losach Elie Wiesela i jego rodziny podczas Shoah.

Śmierć na skalę przemysłową, okrucieństwo...

wszystko jest jeszcze przede mną
zrobiło się ciemno
a ja już wiem ...
to dopiero początek

Sky is falling ANTI-FLAG

Trochę (albo nawet bardziej) jak u Kertesza....pogodziłeś się ze śmiercią a taaki kawał życia przed tobą...ciesz się chłopaku....a ja nigdy nie byłem chłopakiem....byłem dzieckiem i zaraz już starym posiwiałym facetem....ojej marudzisz....zobacz jak pięknie gwiazdy błyszczą....
jest ciemno......

zrobiło się ciemno
a ja już wiem ...
to dopiero początek

Sky is falling ANTI-FLAG

Wstrząsająca opowieść. Audiobook w mistrzowskim wykonaniu Adama Woronowicza.

Wstrząsająca opowieść. Audiobook w mistrzowskim wykonaniu Adama Woronowicza.

Książka przereklamowana. Chyba najmniej interesująca, jaką czytałem w tej tematyce. Częściowo dlatego, że autor przebywał w obozach pracy, a nie obozach zagłady.
Jeśli ktoś chce przeczytać coś naprawdę wstrząsającego w tej tematyce, to polecam reportaże osób o nazwiskach: Krzepicki oraz Bel Winer (Grojnowski).

Przedmowa Mariana Turskiego i Francois Mauriaca rewelacyjne. Sama ksiazka mnie rozczarowała. Czytałam lepsze w tej tematyce. Choc na pewno na osobie, ktorej temat jest kompletnie obcy, zrobi wrażenie.

Nie jestem w stanie niczego o tej książce napisać... Należy ją po prostu przeczytać.

Nie mam pojęcia dlaczego tak późno ta książka trafiła w moje ręce. Zasłużona nagroda Nobla.

• Holocaust
  • II wojna światowa