La nuit
978-83-08-03959-5
Holocaust, wspomnienia

Jedna z najgłośniejszych książek o Holokauście, ciągle utrzymująca się szczytach zachodnich list bestsellerów. Wspomnienia pisarza, dziennikarza i działacza żydowskiego Elie Wesela, który jako 15 latek został z rodziną wywieziony w 1944 r. do Birkenau. Po selekcji na rampie i kwarantannie trafił do Auschwitz, potem do jednej z jego filii Monowitz. W 1945 r. został ewakuowany do Buchenwaldu, gdzie doczekał końca wojny. Sielankowy początek opowieści, kiedy widzimy autora spokojnie żyjącego siedmiogrodzkim miasteczku, mimo trwającej wojny, mocno kontrastuje z opisem pierwszych godzin spędzonych w obozie mordowane niemowlęta i pracujące pełną parą krematoryjne piece, smród palonych ciał i ludzkie przerażenie. Wiesel bez zbędnego patetyzmu opisuje obozową codzienność, która pozbawiała ludzi resztek godności, gdy w skrajnie nieludzkich warunkach walczyli o przetrwanie, zapominając o człowieczeństwie.

książek: 2091
Renax | 2017-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Dostałam tę książkę w prezencie i prawdę mówiąc 'miałam stracha' przed jej czytaniem, bo od roku nie czytałam nic po angielsku. Na szczęście lektura okazała się łatwa językowo. Sprawdziłam tylko słówko prycza i korona zębowa.
Za to emocjonalnie 'Noc' to ogromnie ciężka książka. Musiałam sobie ją rozłożyć na dwa dni.
Wydanie, które mam, jest nowym wydaniem, nowym tłumaczeniem tej książki, dokonanym przez żonę z francuskiego. Autor w przedmowie pisze, że pewne rzeczy wykreślił.
Elie Wiesel umarł 2 lipca 2016 roku, a ja właśnie na okazję tamtego dnia dostałam tę książkę (na ślub, tak swoją drogą). Zaskakujący zbieg okoliczności.
Elie Wiesel, właśc. Eliezer Wiesel. urodził się w 1928 roku w chasydzkiej rodzinie żydowskiej w Rumunii, zmarł 2 lipca 2016 roku w Nowym Jorku. Był amerykańskim pisarzem i dziennikarzem pochodzenia węgiersko-żydowskiego, laureatem pokojowej Nagrody Nobla z 1986 roku. Był profesorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie Bostońskim. To on utworzył termin...

Pola | 2016-02-26
Przeczytana: luty 2016

Wstrząsająca i bardzo poruszająca...tylko tyle mogę napisać. Raczej na dłuższy czas mam dość książek o holokauście. Każdy powinien przeczytać, aby pamiętać...

Meowth | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Po każdej książce, której tematem jest Holocaust, czuję się rozbita i obolała, jednak "Noc" wyjątkowo sponiewierała mnie psychicznie. Może dlatego, że autor tak bezpośrednio i w tak prostych słowach zobrazował oświęcimski koszmar, bez uciekania się do wzniosłych słów i patetycznych relacji. Może dlatego, że tak otwarcie opisał nie tylko stan bliski śmierci fizycznej, ale i zatratę ludzkich odruchów, zupełne wyzucie z tego, co na co dzień nazywamy przyzwoitością, moralnością czy choćby głosem sumienia...

Czytając tę niedługą książkę rozpłakałam się kilka razy, a nie tak łatwo mnie rozmiękczyć i nad literaturą nie zwykłam lać łez. Uważam, że "Noc" powinna się znaleźć na liście lektur obowiązkowych dla szkół średnich.

Więcej nie chcę pisać. Wymyślanie mądrych zdań na temat tej książki wydaje mi się nie na miejscu. "Noc" nie wymaga rekomendacji. "Noc" powinno się przeczytać.

Ewa-Książkówka | 2011-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Był sobie kiedyś człowiek, którego nazywali Mosze Stróż – być może tylko najstarsi mieszkańcy miasteczka Sighet (w Transylwanii) znali jego prawdziwe imię i nazwisko. Był to biedny, ale nikomu niewadzący mężczyzna, silnie uduchowiony i głęboko wierzący w Boga. Nic, więc dziwnego, że stał się pewnego dnia kimś w rodzaju duchowego mentora dla młodego, bo zaledwie dwunastoletniego chłopca imieniem Elie – głęboko wierzącego młodzieńca, który zapragnął posiąść tajniki żydowskiego mistycyzmu dzięki kabalistycznym księgom (Zohar).

I tak mijały im dni na zagłębianiu się w arkana mistycyzmu i nic nie zapowiadało by tę harmonię miało coś zepsuć. Wtem okazało się, że Mosze zniknął. Nie było go
dniami, tygodniami, a nawet miesiącami. Elie już prawie pogodził się z myślą o utracie swojego nauczyciela, gdy pewnego dnia na swojej drodze znów go spotkał. Ten, ni to naprawdę ni w szaleńczym amoku rozpowiadał wszem i wobec o nadchodzącym niebezpieczeństwie skierowanym w stronę Żydów, opowiadał o...

Kornelia | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Przeczytana właściwie jednym tchem, jedno z wielu świadectw ocalałych z Holokaustu, niedługa, gdyż jak sam autor pisze "chciał uniknąć przeładowania; bardziej bał się powiedzieć za dużo niż za mało". Relacja z perspektywy 15-letniego chłopca, który przyznaje się do postępującej znieczulicy z każdym dniem w obozie, w miarę utraty kolejnych bliskich, gdy śmierć wokół staje się codziennością, a jedynym pragnieniem jest zdobycie pożywienia, a przede wszystkim przyznaje się do utraty wiary w Boga, oskarża Go za los narodu wybranego, buntuje się. Wspomina jak na początku nikt nie wierzył, że Hitler zamierza całkowicie ich wytępić, a oczy otworzyły się im za późno. Pierwszą nienawiść jednak wspomina do węgierskich żandarmów, którzy byli ich pierwszymi oprawcami. Nawet w drodze do Auschwitz z nadzieją wierzyli, że czeka ich praca w fabrykach i na polu, z nadzieją patrzyli w przyszłość. Jednak po pierwszej nocy w obozie stracił wiarę i nadzieję:
"Nigdy nie zapomnę tych chwil, które...

Meehoow | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Niewątpliwy atut tej krótkiej relacji to szczerość. Nie spotkałem się dotąd w literaturze obozowej np.: ze wzmiankami, co można było wyprawiać w wagonach podczas transportu ani informacjami, że przez kilka pierwszych tygodni po przyjęciu do kacetu ktoś w ogóle nie musiał pracować (nie dotyczy rzecz jasna pokazowego obozu cygańskiego w Brzezince). Wymowne i niepodważalne są również bardzo osobiste przemyślenia Autora na temat ojca i ich wzajemnych relacji w Auschwitz, Buchenwaldzie i w trakcie marszu ewakuacyjnego. Wiesel mógł w najlepszym przypadku przemilczeć te kwestie, w najgorszym - umieścić coś, co niekoniecznie byłoby zgodne z prawdą (jak przykładowo H. Mandelbaum zapytany o dzieci w "Ja z krematorium Auschwitz"). Ale nie zrobił tego. I chwała mu za to.

Mey-Mey | 2012-10-18
Przeczytana: 18 października 2012

Po przeczytaniu takich książek, obojętnie kto by je napisał i pod jakim tytułem zostałyby wydane, ma się zawsze to samo wrażenie: czy to aby na pewno prawda? czy to mogło się naprawdę zdarzyć? czy ludzie ludziom zgotowali ten los? Pytania te same, ale odpowiedź tylko jedna: to wydarzyło się naprawdę! naprawdę zabijano niemowlęta! naprawdę wieszano dzieci!

Anna | 2014-11-28

"Noc" - Elie Wiesel...przejmująca opowieść kilkunastoletniego chłopca, więźnia Auschwitz i Buchenwaldu, któremu Holocaust odebrał wszystko; od rodziców i rodzeństwa, przez Boga, po wspólnotę rumuńskich i europejskich Żydów oraz indywidualne, najzwyklejsze człowieczeństwo.POLECAM....ŻEBY NIE ZAPOMNIEĆ!

"NOC" to nie tylko poruszające świadectwo zbrodni Holokaustu, to przede wszystkim pytanie o granice człowieczeństwa w obliczu zła. Autor nie ocenia nikogo, lecz przedstawia sceny można by rzec "z życia wzięte". I choć sam nie raz występuje w roli głównej, czytelnik odnosi wrażenie, że ma do czynienia z obiektywną relacją z miejsca wydarzeń. Wypunktowanie zachowania bohaterów tych scen Wiesel pozostawia subiektywnej ocenie czytelników. Prawdziwej wiwisekcji poddaje jedynie swoje zachowanie i duchowe rozterki. Z niezwykłą szczerością wyjawia zakamarki swojego sumienia. To niesamowite wyznanie...
Po przeczytaniu tej książki nad przerażeniem wobec Holokaustu dominuje pytanie: Jak TY zachowałabyś/zachowałbyś się w stosunku do drugiego człowieka w sytuacji ekstremalnej? Gdzie leży granica Twojego człowieczeństwa?
Głęboko w to wierzę, że nigdy nie dane mi będzie zostać poddaną próbie poznania odpowiedzi na te pytania. Wolność nie jest nam jednak dana raz na zawsze, dlatego za Autorem...

Sanny | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Relacje poobozowe mają to do siebie, że wstrząsają, chociaż w różny sposób. Są czasami zatrważające szczere, czasami brutalne, czasami poetyckie. Ukazują człowieka w jego prawdziwej(?) postaci, obnażają ludzkie słabości i skłonności.
Czym, zatem, jest ta relacja? Dla mnie osobiście, to wspomnienie człowieka złamanego na początku swojego życia. Najgorszy możliwy los,jaki mógł przytrafić się człowiekowi, bo jak to na samym starcie dorosłości przeżyć "piekło" zmieniające duszę i psychikę już na zawsze. Bohater to przeżywa i wychodzi z tego okaleczony, ale mający niezwykłą siłę. Człowiek,ten, nie użala się nad sobą w swojej relacji. Pisze szczerze, nawet o tym, że śmierć ojca to wyzwolenie jego samego od pewnego ciężaru..
Myślę,że o jest jedna z tych relacji, które koniecznie należy przeczytać, aby móc wypowiadać się na temat okropności obozów śmierci.

Wandale skazani na czytanie książek

Sędzia z Virginii skazał grupę nastolatków, którzy pomazali historyczny budynek obraźliwym grafitti na przeczytanie 35 książek traktujących m.in. o rasizmie i antysemityzmie. Ponadto wandale mają obejrzeć 14 filmów o podobnej tematyce, odwiedzić dwa muzea i napisać rozprawkę.

Nie żyje Elie Wiesel

W sobotę, 2 lipca zmarł w Nowym Jorku pisarz, dziennikarz i działacz żydowski Elie Wiesel - twórca terminu Holocaust, laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1986 roku. W Polsce ukazały się cztery jego książki. Elie Wiesel zmarł w wieku 87 lat.