Konieczne kłamstwa

Wydawnictwo: Twój Styl
837163319X

Powieść o stracie osobistej i narodowej, o zdradzie i potrzebie przebaczenia, o najnowszej hostorii wojennej i powojennej. Powieść o powrotach do korzeni, powrotach trudnych i bolesnych ale koniecznych, jeśli przeszłość nie być tylko niepotrzebnym balastem, lecz stać się kluczem do poznania i zrozumienia nas samych. Jest to historia Wrocławia, miasta z niemiecką przeszłością i polską teraźniejszością, a także wyrazisty portret kobiety zmuszonej do konfrontacji z gorzkim dziedzictwem.

Monika | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Ewa Stachniak to wrocławianka, która od 1981 roku mieszka w Kanadzie. Pierwszą jej powieścią, którą przeczytałam był "Ogród Afrodyty". Obecnie jestem po lekturze "Koniecznego kłamstwa". Nie ukrywam, że miałam trochę inne oczekiwania co do tej książki, jednak czas przy niej spędzony nie uważam za stracony.

Na przykładzie historii Anny, autorka ukazuje losy polskich emigrantów lat 80-tych XX wieku. Dostaje ona szansę, w formie stypendium, na wyjazd z komunistycznej Polski. Pół roku, które ma spędzić w Montrealu, nieoczekiwanie zmienia jej życie. Konfrontacja pięknego, kolorowego świata z szarą i biedną Polską powoduje, że Anna coraz częściej myśli o pozostaniu w Ameryce. Jednak jej mąż, aktywista, który od wczesnych lat studenckich działa w podziemiu, nie zamierza opuszczać ojczyzny. Dziewczyna poznaje Williama, Kanadyjczyka niemieckiego pochodzenia. Początkowe zauroczenia przeradza się w miłość. Miłość ta sprawia, że Anna podejmuje ostateczną decyzję i pozostaje w Montrealu. Po...

Joanna | 2010-09-22
Na półkach: Przeczytane, Autorzy polscy
Przeczytana: 16 września 2010

Książka opowiada głównie o miłości, polecam miłośniczkom tego typu powieści, mi nie przypadła do gustu.

Rybana | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017