Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Ewa Stachniak Wydawnictwo: Znak Cykl: Katarzyna (tom 2) Seria: Między słowami biografia, autobiografia, pamiętnik
Empress of the Night
biografia, autobiografia, pamiętnik
Nina Dzierżawska
Między słowami
caryca Katarzyna Wielka

W pierwszym tomie o życiu carycy opowiadała jej pokojówka, tutaj to te same zdarzenia, tyle że z perspektywy samej Katarzyny Wielkiej. Takie wspomnienie życia na łożu śmierci. Trochę wyidealizowane, ale niejestniewiarygodne, bo przecież każdy sam o sobie dobrze myśli. czytało się trochę ciéżej, ale i tak pozycja bardzo ciekawa.

Niestety, po pierwszej części, którą pochłonęłam z ciekawością i pełna emocji, druga kompletnie mnie rozczarowała. Po raz pierwszy od dawna nie chciałam nawet doczytać do końca. Szkoda.

Po ten drugi tom powieści o Katarzynie Wielkiej sięgnęłam pod wpływem oczywiście pierwszego. Czułam niedosyt, chciałam kontynuacji. Nie zawiodłam się. Barwna, pełna emocji, nostalgii i dramatyzmu opowieść przeniosła mnie do osiemnastowiecznej Rosji pod rządami Carycy. Tej Carycy! Znienawidzonej przez Polaków, uwielbianej przez Rosjan. Złoty wiek imperium rosyjskiego, a na...

Męcząca Książka. Dziwnie się zaczyna. Nie wciąga raczej ciągnie się fabuła. Szokoda bo historia naprawdę ciekawa.

Druga część o Katarzynie Wielkiej i według mnie o wiele słabsza niestety. Zaczyna się w bardzo dziwny sposób i tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi. Jakieś dziwne majaczenia, pourywane zdania, krótkie opisy po 2 zdania i nie wiadomo co do czego. Dopiero na sam koniec wszystko się wyjaśnia i okazuje się, że autorka zaczęła powieść od końca.
Ta część jest już poświęcona tak...

Drugi tom z cyklu o carycy Katarzynie spodobał mi się znacznie mniej od pierwszej części - przyznam, że całość nieco mnie nudziła i dłużyła się. Czytelnik otrzymuje urywki, zlepki wspomnień i przemyślenia umierającej carycy Katarzyny II, sparaliżowanej po udarze. Kobieta na łożu śmierci wspomina swoją przeszłość - wydarzenia które poznaliśmy w "Katarzynie Wielkiej" jak...

Wielka Caryca księżniczka Katarzyna Wielka III bardzo młodziutka, piękna dziewczyna przybywając na królewski dwór musiała poślubić cara Piotra III, pomimo tego jej życie ówczesne przestało należeć do niej.
Nie obyło się też bez dworskich plotek o niej, plotkowali o Katarzynie.
Najważniejsza dla niej była władza i korona, a nie rodzina i miłość.
Historia dobra, lubię takie...

Pomimo pięknej okładki, tekst słabiutki..w ogóle nie wciąga, jakoś dziwnie napisane..nie dałam rady doczytać do końca, zrezygnowałam przy 170 stronie..

Książka przedstawia ostatnie lata panowania Katarzyny Wielkiej. Widzimy ją tu w ostatnich latach swojego życia.Nadal stara się trzymać wszystko mocno w ryzach , jak się potem okaże z różnym skutkiem. Zmęczona staruszka nadal jednak planuje intrygi, jakby to posadzić na tronie swojego wnuka Aleksandra .Podejmuje również prawie wszystkie decyzje sama,dużo pracuje ,nadal służy...

Drugi tom powieści Ewy Stachniak ukazuje nam Katarzynę Wielką jako starą, schorowaną kobietę... Władza i majątek nie dają nieśmiertelności, a starcze dolegliwości prędzej czy później dopadły i ją... Mam wrażenie, że autorka chce zjednać czytelnikowi postać carycy i pokazać, że nawet za czarnymi charakterami kryją się ludzie z krwi i kości, którymi targają emocje,...

Dyskusje

• Chcę w prezencie